Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIE 007 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIE 007 ?

25 replies to this topic

#1 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2008 - 12:21 PM

BUNA ZIUA,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca mai trebuie facuta declaratia 007 pt impunerea mijloacelor de transport cu termen de depunere 31 ian 2008 pt 2 autoturisme achizitionate in leasing financiar in anul 2007 daca la data achizitionarii au fost inreg la directia de taxe si impozite respective ( nu se putea face inmatricularea altfel!)?
Pentru ambele exista PV de stabilirea taxei asupra mijl de transp. si doar pt unul persoana care a facut declararea a fost pusa sa completeze si un formular de declaratie 007 ..... Problema mea e daca mai trebuie sa completez acum ( in ian 2008) declaratia 007 ?
Va multumesc si astept raspuns urgent.



#2 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2008 - 12:57 PM

Am trecut ieri pe la primarie si am fost anuntata de catre o d-ra de la ghiseu ca nu se mai depun declaratiile fiscale de impunere pt mijloace de transport, doar pt vehicule peste 12 tone (parca, nu mai retin exact). Cica ei vor trimite prin posta la fiecare pers juridica decizia de impunere cu suma de plata, si doar ulterior se va putea si achita impozitul.




#3 rremmer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 January 2008 - 03:07 PM

Vezi postareamelu, la Jan 22 2008, 02:21 PM, a spus:

BUNA ZIUA,
Va rog sa-mi spuneti si mie daca mai trebuie facuta declaratia 007 pt impunerea mijloacelor de transport cu termen de depunere 31 ian 2008 pt 2 autoturisme achizitionate in leasing financiar in anul 2007 daca la data achizitionarii au fost inreg la directia de taxe si impozite respective ( nu se putea face inmatricularea altfel!)?
Pentru ambele exista PV de stabilirea taxei asupra mijl de transp. si doar pt unul persoana care a facut declararea a fost pusa sa completeze si un formular de declaratie 007 ..... Problema mea e daca mai trebuie sa completez acum ( in ian 2008) declaratia 007 ?
Va multumesc si astept raspuns urgent.
nu mai trebuie.Doar daca se modifica ceva de la inregistrare.



#4 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2008 - 10:04 AM

Multumesc pt raspunsuri, asa ma gandeam si eu dar voiam sa fiu sigura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 07:23 PM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 01:21 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 3 2008, 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaanamanole, la Jan 3 2008, 06:14 PM, a spus:

Termen 31 ianuarie declaratie la impozite locale pentru teren, cladiri, auto .
Doar la categoriile unde au avut loc intrari sau iesiri in 2007. In caz contrar nu se mai depune.

ajutati-ma, va rooog, daca mai are cineva timp imi vine sa :thumbup:

am un leasing auto financiar in 2007, firma de sect. 2, unde depun decl. ?? ca parca era alt loc decat adm. fin. de la Scala...

are cineva formularul ?? sau dati-mi un link spre formularul ala
Doamneee, era sa uit complet de decl. asta, fir-ar sa fie !!! :lnr (21):

heeelp :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 January 2008 - 01:23 PM




#6 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:16 PM

D.V.B.L. sect.2 pers. juridice: str. Grigore Moisil nr.12. Intersectia Bdul. Lacu Tei in prelungirea Str. Maica Domnului- spre "Bamboo"

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 07:23 PM




#7 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2008 - 04:27 PM

Buna, mai trebuie oare depuse aceste declaratii, stie cineva ?
Intreb asta deoarece am avut si eu in 2007, 2 auto luate in leasing dar le-am inreg la Dir de taxe si impozitela momentele respective( nu puteau fi inmatriculate altfel) ..... pt unul s-a completat la data aceea si o declaratie de impunere pe baza careia s-a facut PV de stabilire a taxei ( au acelasi nr.... PV cu declaratia)....pentru unul nu s-a facut decat PV de stabilire a taxei.....si s-a achitat impozitul aferent 2007 .... prin urmare acum mai trebuie sa declar ceva?
Eu stiam ca anul trecut a fost necesar sa declaram auto luate in leasing in anul precedent(2006) deoarece la vremea respectiva acele auto nu erau inreg la Dir de taxe si impozite, pt ca impozitul nu era platit de locatar, ci de firmele de leasing.....
Acum mai trebuie sa declaram ceva pt auto detinute?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 05:10 PM

ai pus problema f. corect , melu :lnr (21): ia sa intreb si eu daca au facut acel minim pv :fnd (8):

florin, iti multumesc mult de tot. :seas (2):

am intrebat, nu a facut nici o decl., pv ... nu a achitat nimic.
s-a ocupat o firma de inmatricularea acestui auto luat in leasing, cum or fi inmatriculat-o, ei stiu !

apoi, in decl.asta se pune imp. auto pe 2008, nu pe 2007 !! corect ??

later : am unit 2 topicuri cu aceasta tema, de aceea mesajul lui melu se repeta, nu va suparati pe mine ca nu l-am vazut pe primul topic de la inceput... :lostit (13):

sunt zapacita ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 January 2008 - 05:43 PM




#9 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2008 - 10:31 AM

.[/quote]
Doar la categoriile unde au avut loc intrari sau iesiri in 2007. In caz contrar nu se mai depune.
[/quote]

Eu stiu ca intrarile/iesirile din 2007 trebuiau declarate atunci. Si eu am avut o masina luata in leasing anul trecut, si m-au trimis (de la firma de leasing) sa o declar/platesc impozitul pt ca altfel nu o puteau inmatricula. Si am mai platit si 100ron amenda la primarie pt nedeclarare in termen, deoarece trecusera 30zile de la data intocmirii contractului de leasing, chiar daca masina intrase in tara doar de o sapt. :thumbup:
Pe 2008 au invatat sa isi consulte singuri baza de date, si chiar sa si calculeze singuri impunerile, sau cel putin asa se lauda. :lostit (13):
Asa ca momentan ne-au scutit de depunerea acestei declaratii (zic momentan pt ca nu se stie niciodata ce le mai fata mintea :lnr (21): )



#10 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 January 2008 - 09:49 AM

Inf. de la Dir, Imp. si Taxe Ph:
- se depun decl pt leasing
- se depun decl pt atxa reclama, firma, etc.

Cred ca fiecare Directia Locala are propriile reguli. Intrebati la cea de cate apartineti. E mai sigur.
iuliana



#11 Jade

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2008 - 11:30 AM

Cred ca ai dreptate: fiecare cu regulile lui. In Timisoara nu se mai depun la 31.01.2008 declaratii pt impunerea mijloacelor de transport (chiar daca sunt luate in leasing), ci doar atunci cand apar modificari.
(M-ai pus pe ganduri Iuliana, pt ca eu nu intrebasem specific pt leasing, asa ca am mai sunat o data azi.)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 07:23 PM




#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2008 - 07:30 PM

mi-ati citit gandurile cu acest topic .... Nu m-am ocupat niciodata de impozite locale, dar acum sunt nevoita si am cateva intrebari referitoare la anul 2008 :

1. firma care a luat masina in leasing in 2006 a declarat in 2007. Ce trebuie sa faca pt 2008, mai depune ceva ? Aceiasi firma a luat in anul 2007 si o masina cu banii jos, ma rog, prin credit .... Nu stiu daca a declarat-o la taxe locale si daca a platit impozitul. Ce se face in acest caz ? Idem, pt masini luate cash inainte de 2007 si nedeclarate - cred
2. Firma care a luat in leasing masini in 2007 si 2006 despre care nu stiu daca sunt inregistrate la taxe locale. Ar trebui sa ma duc la ei sa ma interesez ?


Concluzie : masini luate in 2007, in leasing sau nu. Am inteles ca trebuiau declarate, ca altfel nu acorda leasingul. Deci ma gandesc ca ar fi totusi inmatriculate..... ce obligatii avem pt 2008 ??????????



#13 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 30 January 2008 - 06:34 PM

Pentru impozit mijloace transport auto la sectorul 5, daca stie stie cineva in ce cont se varsa sumele... :lostit (13):
mdtru



#14 iris33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 January 2008 - 07:08 PM

Eu am fost azi la Primarie si se depuneau declaratii pt
- mijloace de transport
- terenuri
- cladiri
-panouri publicitare
Pe baza lor mi-au calculat impozitul de platit
Au spus ca trebuie sa depun o noua declaratie ori de cate ori apare o modificare sau pana la 31.01.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2009 - 11:51 AM

reluam : dar anul asta ??

se zvoneste prin targ ca ar fi o noua decl., cu discheta, stie cineva ??



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2009 - 01:31 PM

revin :

* am cercetat si se depune numai daca au intervenit modificari de la ultima declarare
* la inmatricularea auto in leasing este obligatoriu sa aiba declaratia initiala, altfel nu se face inmatricularea - mi-a explicat firma de leasing

am ridicat problema fiindca eu nu gasesc acea pardalnica de decl. initiala la contractul de leasing, insa pot verifica la taxe locale (sectorul resp.) existenta rolului deschis pe numele firmei (urmare a declararii auto in leasing) si asa vedem daca s-a declarat sau nu, firma de leasing zice ca sigur s-a declarat.

m-am linistit :frusty:

aaa.... si nu e cu nici o discheta, e la fel ca anul trecut

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 January 2009 - 01:32 PM




#17 miha_m77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2009 - 02:06 PM

Eu am primit o Decizie de impunere pentru stabilirea impozitului ptr 2009 pentru taxa firma luminoasa de la Directia Fiscala prin posta si are in josul paginii niste randuri unde trebuie sa semneze contribuabilul, iar probabil daca nu mai corespunde ceva cu ce ai tu atunci te duci la ei pentru a regla. Ei au in baza de date Declaratia de inregistrare originala



#18 lullaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 25 February 2009 - 10:52 AM

In situatia in care , o societate achizitionaeaza mijloace de transport noi in vederea revanzarii, acestea se inregistreaza la taxe locale daca ele reprezinta de fapt o marfa?



#19 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 February 2009 - 11:37 AM

Nu se inregistreaza la taxe locale doar la inmatricularea lor in circulatie se inregistreaza.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#20 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 10 March 2009 - 10:48 AM

Poate cineva sa imi dea o baza legala pentru calcul si declarare impozit pe masina? Calculul il efectuam noi sau asteptam decizie de impunere de la Administratie?

Multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL