Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inchidere / radiere PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inchidere / radiere PFA


82 replies to this topic

#1 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 02:47 PM

Ce se intampla in cazul in care exista un calculator cumparat pe PFA (valoare 1250 lei, deci nu e mijloc fix) - atunci cand se lichideaza PFA-ul?

Ne-fiind mijloc fix, acesta nu se amortizeaza, fiind deja trecut pe costuri. Se considera venit in momentul "lichidarii"?




Si o alta intrebare: ce se trece in registrul inventar
- numai mijloace fixe
- toate achizitiile (de ex daca imi fac o stampila care costa 500 lei, o trec in registru).
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:06 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 22 2008, 02:47 PM, a spus:

Ce se intampla in cazul in care exista un calculator cumparat pe PFA (valoare 1250 lei, deci nu e mijloc fix) - atunci cand se lichideaza PFA-ul?

Ne-fiind mijloc fix, acesta nu se amortizeaza, fiind deja trecut pe costuri. Se considera venit in momentul "lichidarii"?

Si o alta intrebare: ce se trece in registrul inventar
- numai mijloace fixe
- toate achizitiile (de ex daca imi fac o stampila care costa 500 lei, o trec in registru).

Cand se lichideaza PFA toate mij. fixe si ob. de inventar (cazul computerului) revin persoanei fizice. Nu se considera venit.

Pentru registrul inventar, cauta prin forum, sigur gasesti ceva.
Eu cred ca inregistrezi doar obiectele de inventar care au o perioada de functionare mai mare de 1 luna, asa cum e cazul stampilei.
In momentul in care se strica/consuma, faci un proces verbal si le scoti din evidenta.

Dan



#3 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 02:27 PM

Multumesc de sfaturi.

Ma gandesc sa fac un fel de FAQ's pentru PFA si sa il postez aici.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#4 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 23 January 2008 - 03:52 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 23 2008, 02:27 PM, a spus:

Multumesc de sfaturi.

Ma gandesc sa fac un fel de FAQ's pentru PFA si sa il postez aici.
La inchiderea activ. PFA toate bunurile acestuia trec in patrimoniul pers.fizice, OK.
DAR acest transfer se constituie venit, pt. care, din nefericire, vom plati...impozit pe venit.
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#5 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 23 January 2008 - 03:58 PM

Vezi postareaPFA, la Jan 23 2008, 03:52 PM, a spus:

Vezi postareaunPFA, la Jan 23 2008, 02:27 PM, a spus:

Multumesc de sfaturi.

Ma gandesc sa fac un fel de FAQ's pentru PFA si sa il postez aici.
La inchiderea activ. PFA toate bunurile acestuia trec in patrimoniul pers.fizice, OK.
DAR acest transfer se constituie venit, pt. care, din nefericire, vom plati...impozit pe venit.
Iar calculatorul (sau orice altceva) este OBIECT DE INVENTAR daca valoarea (fara TVA) nu depaseste 1800 RON. :cool:
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 04:22 PM

Vezi postareaPFA, la Jan 23 2008, 03:52 PM, a spus:

Vezi postareaunPFA, la Jan 23 2008, 02:27 PM, a spus:

Multumesc de sfaturi.

Ma gandesc sa fac un fel de FAQ's pentru PFA si sa il postez aici.
La inchiderea activ. PFA toate bunurile acestuia trec in patrimoniul pers.fizice, OK.
DAR acest transfer se constituie venit, pt. care, din nefericire, vom plati...impozit pe venit.

Am avut o activitate independenta impozabila, am ramas cu un patrimoniu si cand se desfiinteaza PFA eu, ca PF, trebuie sa platesc impozit pe venitul reprezentat de acest patrimoniu?! Foarte ciudat!
E ca si cum primesc un salariu (bineanteles impozabil) si imi cumpar un computer din acest salariu.
Apoi fac o declaratie si platesc impozit pe acest calculator (de fapt impozitez din nou banii cu care am luat computerul)?!
Cand il vand unui prieten, ce fac cu banii obtinuti, iar platesc impozit pe venit?!
Si tot asa, la nesfarsit...

Ca masura de prevedere (nu se stie niciodata, poate unPFA are dreptate :cool: ), inainte de a lichida PFA, am grija sa scot din folosinta (casez) toate obiecte de inv.
Dan



#7 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 04:43 PM

Rationamentul (cred) ca e urmatorul:

Obtii un venit brut, din care faci cheltuieli - respectiv cumperi un obiect de inventar (un calculator sa zicem, de 17 mil, sa nu fie mijloc fix). Pentru suma asta esti scutit de plata impozitului de 16%.

Cand se "trag obloanele" tu ramai in "patrimoniul care nu exista" cu acel calculator, pentru care trebuie sa platesti impozit. E destul de nasol dar asta e...

In lege am citit ca inventarierea e obligatorie: anual sau de cate ori se impune. Deci valoarea bunului va fi cea din Rap. de inventariere.

Cel mai bine il "vinzi" la un pret cat de mic (totusi nu aberant de mic) si platesti 16% la suma aia.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#8 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 23 January 2008 - 04:55 PM

Vezi postareaDan I., la Jan 23 2008, 04:22 PM, a spus:

Vezi postareaPFA, la Jan 23 2008, 03:52 PM, a spus:

Vezi postareaunPFA, la Jan 23 2008, 02:27 PM, a spus:

Multumesc de sfaturi.

Ma gandesc sa fac un fel de FAQ's pentru PFA si sa il postez aici.
La inchiderea activ. PFA toate bunurile acestuia trec in patrimoniul pers.fizice, OK.
DAR acest transfer se constituie venit, pt. care, din nefericire, vom plati...impozit pe venit.

Am avut o activitate independenta impozabila, am ramas cu un patrimoniu si cand se desfiinteaza PFA eu, ca PF, trebuie sa platesc impozit pe venitul reprezentat de acest patrimoniu?! Foarte ciudat!
E ca si cum primesc un salariu (bineanteles impozabil) si imi cumpar un computer din acest salariu.
Apoi fac o declaratie si platesc impozit pe acest calculator (de fapt impozitez din nou banii cu care am luat computerul)?!
Cand il vand unui prieten, ce fac cu banii obtinuti, iar platesc impozit pe venit?!
Si tot asa, la nesfarsit...

Ca masura de prevedere (nu se stie niciodata, poate unPFA are dreptate :cool: ), inainte de a lichida PFA, am grija sa scot din folosinta (casez) toate obiecte de inv.
OMF 1040/2004:
Art.35. În cazul în care bunurile din patrimoniul afacerii trec în patrimoniul personal al contribuabilului, suma reprezentând contravaloarea acestora se include în venitul brut, considerându-se o înstrainare....În cazul încetarii definitive a activitatii, sumele obtinute din valorificarea bunurilor patrimoniului afacerii, înscrise în Registrul-inventar (mijloace fixe, obiecte de inventar etc.), precum si stocurile de materii prime, materiale, produse finite si marfuri ramase nevalorificate sunt incluse în venitul brut.
Sorry ! :lostit (13):
Da' chestia cu scosul din folosinta al ob.inv. si mijl.fixe (in masura posibilitatilor) e LOGICA inainte de a lichida PFA !
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#9 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 January 2008 - 06:04 PM

In atentia lui Dan I.
Citat din regulament:
"Mesajele.
Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
Orice informatie introdusa de dumneavoastra va fi stocata in baza de date.
Nu raspudeti doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda.
Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul respectiv.
Nu se accepta abaterea de la profilul unui forum.
Evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca o multime de mesaje offtopic.
Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul). Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu folositi exagerat pictogramele emotive.
Pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi exclusiv functia : mesageria privata.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte."
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#10 mariusserban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 July 2008 - 04:47 PM

Buna,

Am deschis in aprilie 2008 o PFA, dar nu am desfasurat nici o activitate pe ea. Acum vreau sa o inchid, dar de la administratie mi - au sapus ca trebuie sa platesc mai intai impozitul pe venitul estimat si dupa aceea o pot inchide.
Ca sa nu platesc, m - am gandit sa astept pana la anul cand depun declaratia de venit realizat pe zero si o inchid dupa aia. Intrebarea e, daca administratia imi calculeaza intre timp penalitati, mi se storneaza la anul, avand in vedere ca n - am avut activitate deloc ? Sau ma pun sa le platesc :(
Stie careva ?



#11 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 01:41 AM

Vezi postareamariusserban, la Jul 17 2008, 05:47 PM, a spus:

Am deschis in aprilie 2008 o PFA, dar nu am desfasurat nici o activitate pe ea. Acum vreau sa o inchid, dar de la administratie mi - au sapus ca trebuie sa platesc mai intai impozitul pe venitul estimat si dupa aceea o pot inchide.
Ca sa nu platesc, m - am gandit sa astept pana la anul cand depun declaratia de venit realizat pe zero si o inchid dupa aia. Intrebarea e, daca administratia imi calculeaza intre timp penalitati, mi se storneaza la anul, avand in vedere ca n - am avut activitate deloc ? Sau ma pun sa le platesc :(
Stie careva ?
Te vor pune la plata...
Achita totul si inchide PFA.
Vei primi inapoi impozitul platit in plus, chiar daca nu mai esti PFA.
Dan



#12 antoniaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 August 2008 - 02:35 PM

Nu e raspuns ci o alta intrebare: sunt absolut nou in domeniu, doresc sa imi infiintez un PFA.
Ma intereseaza in momentul in care inchid un PFA bunurile care sunt trecute pe el (ex. tele mobil, daca imi cumpar un calculator, o masina etc) cui raman? Tec in patromoniul meu personal?

Si , daca eu un an realizez venit 0, cei de la Finante sau de unde or fi imi inchid PFA ul sau nu interseaza pe nimeni?

Thanks :cool:



#13 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 02:29 PM

Vezi postareaantoniaf, la Aug 3 2008, 03:35 PM, a spus:

...doresc sa imi infiintez un PFA.
Ma intereseaza in momentul in care inchid un PFA bunurile care sunt trecute pe el (ex. tele mobil, daca imi cumpar un calculator, o masina etc) cui raman? Tec in patromoniul meu personal?
Si , daca eu un an realizez venit 0, cei de la Finante sau de unde or fi imi inchid PFA ul sau nu interseaza pe nimeni?
La momentul inchiderii PFA bunurile aflate in patrimoniu iti revin tie, ca PF, si se impozitează.
PFA e activa dpdv fiscal chiar daca nu ai venituri. Vei avea de depus declaratii, de platit impozitul anticipat etc.
Fiscul nu uita si nu iarta!
Asa incât sfatul meu e sa te gandesti bine inainte de a infiinta PFA, mai ales daca veniturile nu-s certe.

Have fun!
Dan



#14 antoniaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 August 2008 - 08:29 PM

Vezi postareaDan I., la Aug 4 2008, 04:29 PM, a spus:

Vezi postareaantoniaf, la Aug 3 2008, 03:35 PM, a spus:

...doresc sa imi infiintez un PFA.
Ma intereseaza in momentul in care inchid un PFA bunurile care sunt trecute pe el (ex. tele mobil, daca imi cumpar un calculator, o masina etc) cui raman? Tec in patromoniul meu personal?
Si , daca eu un an realizez venit 0, cei de la Finante sau de unde or fi imi inchid PFA ul sau nu interseaza pe nimeni?
La momentul inchiderii PFA bunurile aflate in patrimoniu iti revin tie, ca PF, si se impozitează.
PFA e activa dpdv fiscal chiar daca nu ai venituri. Vei avea de depus declaratii, de platit impozitul anticipat etc.
Fiscul nu uita si nu iarta!
Asa incât sfatul meu e sa te gandesti bine inainte de a infiinta PFA, mai ales daca veniturile nu-s certe.

Have fun!


salve Dan si restul. Merci de raspuns. Da veniturile sunt incerte. dar totsui tre sa risc daca mai vreau sa castig cinstit un ban in No one 's land. Voiam sa te intreb daca stii cele 2 situatii:
eu declar ca anticipez venit 300 lei (din august pana in decembrie) si platesc impozit anticipat.
1. eu pot sa relalizez doar 200 lei si atunci ei imi returneaza cumva ce am dat in plus? sau nu i intereseaza si ei raman cu banutzii mei.
2.eu pot sa realizez venit 350 lei si atunci tre sa platesc impozit pe restul. Exact ca la regularizare.


De asemenea: cum se aplica la noi impozitul 1. la venitul brut? 2 la venitul dupa ce deduc toate cheltuielile.
Imi sunteti de ajutor.

:frusty: la noi la PFA adica....



#15 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 01:10 AM

Vezi postareaantoniaf, la Aug 4 2008, 09:29 PM, a spus:

eu declar ca anticipez venit 300 lei (din august pana in decembrie) si platesc impozit anticipat.
1. eu pot sa relalizez doar 200 lei si atunci ei imi returneaza cumva ce am dat in plus? sau nu i intereseaza si ei raman cu banutzii mei.
2.eu pot sa realizez venit 350 lei si atunci tre sa platesc impozit pe restul. Exact ca la regularizare.
De asemenea: cum se aplica la noi impozitul 1. la venitul brut? 2 la venitul dupa ce deduc toate cheltuielile.
Ceea ce platesti in plus se restituie (regularizeaza) dupa ce depui declaratia cu venitul efectiv realizat.
In mod similar, daca venitul e mai mare decat cel preliminat, vei mai avea de platit impozit in plus.
Impozitul se aplica la venitul net = incasari - plati. Asta daca impozitarea se face in sistem real.
Daca optezi ptr. impozitare pe baza de norma de venit (si activitatea ta se incadreaza la acest sistem), platesti un impozit fix, aferent normei tale de venit.
In acest ultim caz nu mai conteaza cat incasezi sau ce cheltuieli faci. Impozitul e fix.

Have fun!
Dan



#16 antoniaf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 August 2008 - 05:21 PM

Bun. m -am lamurit pana acum. urmatoarea chestiune (am mai intrebat pe site dar nu am primit raspuns). am socotit venitul net, am platit impozit, si mi-au mai ramas niste bani. Acestia sunt banii mei de care dispun cum doresc fara sa mai dau socoteala (chitante etc) un fel de echivalent al salariului? poate suna aiurea dar multi PFA pe care ii cunosc mi-au zis de niste reglementari pe care nu le inteleg.



#17 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2008 - 10:11 PM

PFA dispune in mod liber de banii obtinuti din activitatea sa.
Nici macar nu are obligatia sa tina evidenta acestora prin Registrul de Casa sau de Banca.

Vezi postareaantoniaf, la Aug 10 2008, 06:21 PM, a spus:

... multi PFA pe care ii cunosc mi-au zis de niste reglementari pe care nu le inteleg.
:frusty:

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 10 August 2008 - 10:12 PM

Dan



#18 D0rini

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 September 2008 - 07:22 PM

In cazul in care se decide executarea silita a PFA, poate intra sub incidenta imobilul in care isi are domiciliul PFA (acesta fiind si sediul din cate am inteles), dar nu este si proprietarul acestui imobil? Vreau sa-mi fac un PFA, dar nu am un imobil proprietate personala si as vrea sa stiu la ce riscuri se expune cel care imi ofera spatiul. Multumesc.



#19 diaf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 October 2008 - 02:13 PM

Cum se inchide PFA? E atat de complicat cum este inchiderea unei societati comerciale?



#20 mircea_262001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 November 2008 - 04:29 PM

Ma numesc Muresan Mircea si sunt administratorul/detinatorul unui PFA. Ma confrunt cu urmatoarea situatie si am primit raspunsuri contradictorii de la administratii fiscale diferite asa ca nu stiu ce sa fac, poate reusiti sa ma ajutati dumneavoastra:

Am achizitionat un bun la pretul( spre exemplu) de 30.000 RON. Bunul respectiv nu a fost amortizat in totalitate( nu am realizat inca venituri care sa acopere cheltuiala respectiva). Mentionez ca mi-am dedus(recuperat) TVA-ul pentru bunul respectiv. In acest moment( dupa 5 ani de activitate) doresc sa desfiintez PFA-ul. Intrebarea mea este ce se va intampla cu bunul respectiv?
1) la desfiintarea PFA-ului bunul respectiv imi revine mie ca si persoana fizica fara a mai avea alta obligatie fata de stat?
2) am fost sfatuit sa imi vand bunul respectiv mie, inainte de lichidare, la un pret foarte mic( 1000 ron sa zicem). Oricum activitatea respectiva este scutita de la plata impozitului pe profit(este vorba de apicultura). Dar ce se va intampla cu TVA-ul dedus...v-a trebui sa il restitui statului?

Va multumesc mult si va rog sa faceti referire in raspunsul dumneavoastra si la ceva legi in vigoare, pentru a putea sa ma confrunt cu cei de la administratia fiscala care nu prea stiu pe ce planeta traiesc.

Va multumes,
Mircea Muresan






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL