Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical

5 replies to this topic

#1 liliana33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 January 2008 - 06:37 PM

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unei probleme.
Pot sa-mi iau concediu medical in continuarea concediului de crestere al copilului fara a merge nici o zi la serviciu?
Am fost la locul de munca sa intreb si mi-au spus ca nu-mi pot lua pentru ca nu are cine sa ma plateasca si sa merg cel putin o luna, este corect?



#2 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 January 2008 - 08:29 PM

Vezi postarealiliana33, la Jan 22 2008, 06:37 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unei probleme.
Pot sa-mi iau concediu medical in continuarea concediului de crestere al copilului fara a merge nici o zi la serviciu?
Am fost la locul de munca sa intreb si mi-au spus ca nu-mi pot lua pentru ca nu are cine sa ma plateasca si sa merg cel putin o luna, este corect?


Ai dreptul , doar ca baza de calcul pentru concediu medical din cazul tau se va raporta la salariul minim brut pe economie, care in 2007 a fost de 390

TotalSal - un program complet de salarii!



#3 liliana33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 January 2008 - 09:06 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Jan 23 2008, 08:29 PM, a spus:

Vezi postarealiliana33, la Jan 22 2008, 06:37 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unei probleme.
Pot sa-mi iau concediu medical in continuarea concediului de crestere al copilului fara a merge nici o zi la serviciu?
Am fost la locul de munca sa intreb si mi-au spus ca nu-mi pot lua pentru ca nu are cine sa ma plateasca si sa merg cel putin o luna, este corect?


Ai dreptul , doar ca baza de calcul pentru concediu medical din cazul tau se va raporta la salariul minim brut pe economie, care in 2007 a fost de 390



Multumesc frumos pentru raspuns!



#4 liliana33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:35 AM

As mai avea o intrebare, daca se poate, exista o lege ceva, un act normativ unde se specifica acest lucru?



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 10:02 AM

Vezi postarealiliana33, la Jan 24 2008, 12:35 AM, a spus:

As mai avea o intrebare, daca se poate, exista o lege ceva, un act normativ unde se specifica acest lucru?
5. După articolul 6 se introduce un nou articol, articolul 61, cu următorul cuprins:
"Art. 61. - (1) Persoanele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 1 au dreptul la concediu fără plata indemnizației pentru creșterea copilului după primele 3 nașteri sau, după caz, după primii 3 copii ai persoanelor aflate în una dintre situațiile prevăzute la art. 5 alin. (2).
(2) Durata concediului prevăzut la alin. (1) este de 3 luni și se acordă integral, o singură dată, fiecăruia dintre părinții firești ai copilului sau, după caz, persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (2), în perioada până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv a vârstei de 3 ani în cazul copilului cu handicap.
(3) Cererea pentru acordarea concediului fără plata indemnizației pentru creșterea copilului se depune și se înregistrează la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de naștere al copilului.
(4) Perioada în care o persoană beneficiază de concediu fără plata indemnizației pentru creșterea copilului constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor prevăzute de Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare, precum și în vederea stabilirii indemnizațiilor de asigurări de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare."
10. După alineatul (4) al articolului 18 se introduc două noi alineate, alineatele (5) și (6), cu următorul cuprins:
"(5) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, cu modificările ulterioare.
(6) În situația prevăzută la alin. (5), la stabilirea cuantumului indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate se ia în calcul salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată din perioada respectivă."
Ordonanță de urgență nr. 44 din 14/06/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 545 din 23/06/2006
Dragos



#6 liliana33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2008 - 10:36 AM

MULTUMESC PENTRU RASPUNS!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL