Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
storno factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


storno factura


7 replies to this topic

#1 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2008 - 11:05 AM

O intrebare va rog.
Am o factura de avans. Pot face storno la factura dar cu suma partiala, si ulterior cand voi avea si restul de bani sa mai fac un storno.
Raspuns urgent daca se poate.
Multumesc. :lostit (13):



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 23 January 2008 - 11:56 AM

dar cum ai ajuns in situatia asta?
daca factura de avans a fost intocmita gresit, se poate storna
dar avansul se inchide prin factura finala( la terminarea lucrarii, serv, etc) specificandu-se valoarea totala din care avans




#3 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2008 - 12:01 PM

Simplu.
Am imprumutat niste bani de la o firma, am facut factura de avans, am primit banii prin banca.
Acum vreau sa la dau doar o parte din bani si trebuie sa stornez doar o parte din factura, restul cand voi avea banii. :lostit (13):



#4 MariaIoana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 January 2008 - 02:02 PM

Vezi postareastefy, la Jan 23 2008, 12:01 PM, a spus:

Simplu.
Am imprumutat niste bani de la o firma, am facut factura de avans, am primit banii prin banca.
Acum vreau sa la dau doar o parte din bani si trebuie sa stornez doar o parte din factura, restul cand voi avea banii. :lostit (13):



Nu stiu cat este de cusher, dar daca tot tre' sa faci intr-un fel mi se pare ca cel mai aproape de adevar ar fi sa stornezi toata suma, dar sa platesti in doua transe, dupa cum ai banii.
Bafta!



#5 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 January 2008 - 10:10 AM

Pana la urma am stornat factura partial.
Daca as fi stornat suma intreaga ar fi trebuit sa stornez si tva-ul si nu cred ca ar fi fost prea corect. M ultumesc pentru pareri. :lostit (13):



#6 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 February 2008 - 04:21 PM

Si eu am avut aceeasi situatie din acelas motiv, dar am evitat sa stornez partial. deci am incercat sa si platesc integral. Daca nu am putut plati integral am incercat sa platesc in aceeasi luna. Si totusi am si un caz cand am facut storno in 30 a lunii si am platit mai tarziu, nu e bine dar nu am avut ce sa fac, chiar l-am pus pe administrator sa semneze factura, asa ca, cred eu nu mai am nici o responsabilitate. Parerea mea este ca nu este gresita nici stornarea partiala, doar ca, la un eventual control va trebui sa ceri dovezi legislative, in cazul in care iti vor spune ca nu ai facut corect. Speram sa nu avem probleme de genul acesta.



#7 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 March 2008 - 11:17 PM

Vezi postareaMariaIoana, la Jan 24 2008, 02:02 PM, a spus:

Vezi postareastefy, la Jan 23 2008, 12:01 PM, a spus:

Simplu.
Am imprumutat niste bani de la o firma, am facut factura de avans, am primit banii prin banca.
Acum vreau sa la dau doar o parte din bani si trebuie sa stornez doar o parte din factura, restul cand voi avea banii. :tongue:



Nu stiu cat este de cusher, dar daca tot tre' sa faci intr-un fel mi se pare ca cel mai aproape de adevar ar fi sa stornezi toata suma, dar sa platesti in doua transe, dupa cum ai banii.
Bafta!

...adevarul ne va elibera...dar daca se poate in 2 transe..
ca suntem si noi oameni....

...dupa posibilitati..

esti tare Mariana, looking forward to meet you here.



#8 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 06 March 2008 - 08:03 PM

Desigur ca se poate storna partial. Eu am tot timpul chestia asta si cu sume greu de citit in lei vechi. Se plateste o suma, se storneaza suma respectiva din factura de avans. :tongue:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL