Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent-recuperare TVA contract inchiriere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


urgent-recuperare TVA contract inchiriere

3 replies to this topic

#1 monig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 January 2008 - 08:41 PM

Am inchiriat un spatiu din decembrie 2005 cu percepere TVA la chirie. Am depus notificarea de percepere TVA la chirie abia in 08.01.2007. Chiriasul si-a depus acum actele pentru recuperare TVA si i s-a raspuns ca din cauza ca eu (proprietar)nu am depus din 2005 notificarea el nu isi poate recupera TVA aferent perioadei decembrie2005-decembrie 2006. Din cate am citit in normele metodologice ale codului fiscal cei care au optat tacit pentru percepere TVA la chirie inainte de aderare, trebuie sa faca notificarea in termen de 90 de zile de la data aderarii...deci am depus in termen notificarea.
Imi poate spune cineva daca s-a mai confruntat cu o asemenea situatie... e urgent.
Va multumesc



#2 monig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 January 2008 - 05:22 PM

chiar nu poate sa ma ajute nimeni
va rog




#3 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 05:36 PM

Buna,
si eu am avut ceva chiriasi cu sprancene ascutite si m am confruntat cu o problema cam ca a ta.
Ai facut foarte bine ca ai depus notificarea din ianuarie 07 pentru ca acelasi lucru l am facut si eu ,obligativitatea acesteia impunandu se din 2007.Am discutat chiar la Sector 4,la administratie ,si ne au dat dreptate;pana in decembrie 2006 se mergea tacit,daca doream :wink:

Aceasta postare a fost editata de minodora_2006: 28 January 2008 - 05:37 PM




#4 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 29 January 2008 - 11:07 AM

Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta. Nu aveti dreptate. Notificarea optarii pentru taxare cu tva la contr de inchiriere este de cand a aparut codul fiscal, din 2004. vezi normele de aplicare HG 44/2004....ba inca din 2003, cand inca se aplica Legea 345.

optarea tacita...este o alta poveste...una urata: optarea tacita este definita in Normele de aplicare a Legii 345/2002 modificate si rasmodificate.

Hg 598/2002(de aplicare a legii 345)cu modificarile ulterioare

4) Persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, care au continuat după data de 1 martie 2003 regimul de taxare pentru contractele în derulare, se consideră că au optat tacit pentru regimul de taxare pentru operațiuni de natura celor prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege.

daca gasesti un controlor "cu sprancene ascutite" s-ar putea sa dai de belea. Singura scapare pentru care se accepta omiterea notificarii de optare a tva-ului la contracte de inchiriere este daca ai avut in derulare la data de 01.03.2003 macar un contract de inchiriere pentru care facturai cu tva. Prin extrapolare, pana la 31.12.2006 puteai omite sa faci notificarea. Chiar daca acel contract care se derula la 01.03.2003 era de mult timp terminat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL