Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare societate in euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Creditare societate in euro


29 replies to this topic

#21 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 August 2009 - 09:46 AM

imprumutul va avea aceeasi moneda in care ati fi platit dividendele.

daca nu puteti sa va decideti, ganditi-va la intrebarea: care firma vreti sa fie in avantaj? daca cea nerezidenta, considerati imprumutul in Euro.
daca cea rezidenta, considerati imprumutul in lei.
Bea



#22 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2009 - 08:13 AM

Buna dimineata !

As dori si eu o sugestie referitoare la urmatoarea situatie : ieri , unul din asociati a virat din contul personal in contul societatii o suma de bani in euro, imprumutand societatea, imediat dupa ce banii au ajuns in contul societatii ( cele doua conturi fiind la aceeasi banca transferul s-a facut imediat), societatea i-a schimbat in lei avand nevoie pentru o plata ; intrebarea mea este : inregistrez creditarea firmei in euro sau in lei la cursul de schimb care mi l-a oferit banca , ieri ?

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#23 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2009 - 09:52 AM

Gata.....m-am lamurit cum trebuie sa fac ! :lostit (13):
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#24 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 October 2009 - 09:55 AM

Pentru imprumutul in euro foloseste cursul bnr din ziua respectiva.



#25 freeman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 December 2009 - 11:59 AM

Referitor la situatiile discutate mai sus, in special cea de creditare persoana juridica straina catre persoana juridica din Romania, se poate face un contract de creditare fara a fi purtator de dobanda?



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2009 - 09:54 PM

da, se poate



#27 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 18 May 2010 - 11:08 AM

Daca administratorul a credita firma in euro prin banca cu un contract de creditare in care e specificat ca restituirea se va face in lei,este corect sa se faca la cursul bancii sau este obligatoriu la cursul BNR?



#28 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 May 2010 - 11:47 AM

Vezi postareamalis, la May 18 2010, 11:08 AM, a spus:

Prin contractul de imprumut trebuia specificat la care curs se face restituirea, deci trebuia specificat ca "a imprumutat X euro care reprezinta Y lei". Pe extras iti apare cursul BNR, asa ca daca nu vrei sa te complici ia-l pe ala.



#29 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 18 May 2010 - 11:51 AM

Eu asa as face,dar seful vrea la cursul bancii si vrea legea care interzice acest lucru.



#30 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 15 June 2010 - 09:59 AM

V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea problema,administratorul a creditat societatea cu suma de 100.000 euro,am facut contract de creditare pe o perioada de un an,in care se stipuleaza ca creditarea se poate restitui si in lei si ca este purtatoare de dobanda.La calculul dobanzii,calculez dobanda la suma in euro,adica la 100.000,nivelul ratei il consider 6%,cat este prevazut pentru anul 2010 pt imprumuturile in valuta,chiar daca se ramburseaza in lei?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL