Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrare in pensie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrare in pensie

48 replies to this topic

#1 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 24 January 2008 - 12:05 PM

am un salariat care vrea sa intre in pensie incepand cu 01.02.2008 cu ce articol ii desfac contractul de munca?
daca stie cineva va rog
traim intr-o lume confuza



#2 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 24 January 2008 - 02:49 PM

nimeni? :lostit (13):

traim intr-o lume confuza



#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 10:05 PM

Nu mai stiu daca e valabil art 56 lit D din Cod Muncii ?



#4 liv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:11 PM

cim ii va inceta in momentul emiterii deciziei de pensionare,art.56 lit. d din CM



#5 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 04 February 2008 - 10:55 AM

adica nu trebuie sa ii fac eu decizie de incetare a cim?
traim intr-o lume confuza



#6 ADRIANNA6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 February 2008 - 09:05 AM

TREBUIE SA FACA CERERE DE IESIRE LA PENSIE PE CARE O INREGISTREZI IN REG INTRARI SI IN CARNETUL DE MUNCA PE CARE IL INCHIZI, II FACI COPIE CONFORM CU ORIGINALUL SI II DAI ADEVERINTA DE LA SOCIETATE CA ESTI LA ZI CU PLATA LA BUG DE STA SI EL MERGE SA-SI DEPUNA DOSARUL CU CELELALTE ACTE CARE I SE CER( VEZI CERERE IESIRE LA PENSIE ANTICIPATA, ANTICIPAYTA PARTIAL SAU LIMITA DE VARSTA PE ORICE SITE AL CASELORJUDETENE DE PENSII. CARNETUL DE MUNCA IL DAI CU PROCES VERBAL PT CA TREBUIE SA IIL ADUCA INAPOI DUPA CE VINE DECIZIA DE PENSIONARE CA SA DESFACI CU ART 56 LIT D LA DATA LUARII LA CUNOSTINTA A DECIZIEI DE PENSIONARE.
CRED CA M-AM FACUT INTELEASA. BAFTA



#7 erica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 09:29 AM

Adrianna6 a scris "carnetul de munca pe care il inchizi ii faci copie conf.cu originalul".Il inchizi inainte, cu ce articol? si dupa ce vine demisia, ce faci? :tongue:



#8 Taz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 February 2008 - 09:01 PM

Vezi postareaerica, la Feb 22 2008, 09:29 AM, a spus:

Adrianna6 a scris "Il inchizi inainte, cu ce articol? si dupa ce vine demisia, ce faci? :tongue:

Nu se inchide cu articol din Codul Muncii. Se scrie solicitare pensie anticipata/ pensie la limita de varsta/ pensie pentru invaliditate.

Cand vine Decizia de la Casa de Pensii se inchide cu art. 56 lit. d din Codul Muncii.



#9 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 03 April 2008 - 01:04 PM

Salutare ! Va deranjez cu o problema noua (pentru mine) : la o asociatie de proprietari am presedintele asociatiei pensionar.Ce fel de raport de munca legal trebuie sa fie incheiat intre asociatie si presedinte pentru a putea fi remunerat?
Va multumesc !
P.S. : un asftel de pensionar poate sa incheie contract individual de munca, si daca da, ce norma de lucru, etc?



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 01:50 PM

Cel mai legal si corect este Contract individual de munca, valabil si pentru pensionarii cu limita de varsta. Se poate pune in contract 1-8 ore.
Nr.de ore este in functie de cate ore in medie pe zi are de lucru si de cati bani (salariu brut) puteti sa-i dati. Daca vreti sa-i dati mimim 500 lei/luna (cat e salariul minim brut pe economie pt.8 ore/zi) puteti sa-i puneti 1-8 ore/zi, daca vreti sa-i darti doar 250 lei trebuie se-i puneti 1-4 ore, daca vreti sa-i dati doar 125 lei atunci puteti sa-i puneti 1-2 ore. Deoarece administratorul nu e tocmai un muncitor necalificat, s-ar putea ca cei de la ITM sa nu considere suficient 500 lei pt.8 ore ci mai mult, sa zicem 700 lei, caz in care sumele se maresc usor. E bine sa fie usor marite deoarece din iulie 2007 salariul minim pe economie ar putea sa creasca putin si sa nu mai fiti nevoiti sa faceti acte aditionale si drumuri la ITM.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 07 April 2008 - 09:31 AM

Eu am incercat sa depun la ITM un astfel de contract de munca cu 1-4ore/zi insa cei de la ghiseu mi-au zis ca pentru presedintii de asociatii nu se face contract individual de munca.Nu au stiut sa-mi zica si ce se face si de ce.Eu insa trebuie sa platesc presedintele lunar si nu am un act legal pt. a face acest lucru.Unde pot gasi solutia?



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 April 2008 - 10:45 AM

Vezi postareaF.C.BAYERN, la Apr 7 2008, 09:31 AM, a spus:

Eu am incercat sa depun la ITM un astfel de contract de munca cu 1-4ore/zi insa cei de la ghiseu mi-au zis ca pentru presedintii de asociatii nu se face contract individual de munca.Nu au stiut sa-mi zica si ce se face si de ce.Eu insa trebuie sa platesc presedintele lunar si nu am un act legal pt. a face acest lucru.Unde pot gasi solutia?
In Legea 230 din 6.07.2007 privind asociatiilor de proprietari, la art.35 se spune:
(1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile, fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori care au ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplica in mod corespunzator prevederile art. 21 alin. (2) si ale art. 22. [sa aiba cel putin studii medii si pot depune o garantie]
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin incheierea unui contract individual de munca, conform celor stabilite prin negociere directa.
Cred ca textul ar trebui sa fie suficient de clar si pentru cei de la ITM.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 April 2008 - 01:50 PM

Pentru ei se face contract civil.



#14 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 July 2008 - 08:02 AM

buna dimineata.
am o angajata care pe 29.01 a solicitat pensie pt. limita de varsta. decizia de pensionare mi-a venit abia astazi 02.07 si e emisa de pe 07.06 de Casa de Pensii. incetarea contractului o fac cu 07.06? si pot sa mai fac o decizie pt. continuarea activitatii pe baza aceluiasi contract de munca sau ii fac un nou contract?



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 July 2008 - 10:08 AM

1. Incetare cu 07.06
2. Se face alt contract.
iuliana



#16 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 03 July 2008 - 03:11 PM

Dupa parerea mea incetarea o faci cu ultima zi lucrata de persoana respectiva, deci 02.07., cand ai primit decizia de pensionare. Oricum in termen de 5 zile trebuie sa duci decizia de incetare la ITM si sa operezi in registrul electronic al salariatilor.



#17 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 July 2008 - 05:48 PM

se face act aditional cu continuarea activitatii cu adata de cand are dreptul la pensie, cu mentiunea in actul aditional daca se schimba ceva fata de CIM. Nu se face alt contract.



#18 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 29 July 2008 - 12:14 PM

Stie cineva cum incetaza un cim cand angajatul se pensioneaza pe caz de boala? ... se face un alt tip de decizie ? Se incadreaza la art. 56 lit. d "d) la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parțială sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;
" ... cam multe intrebari ... daca stie cineva .... :frusty:
It's All About Attitude!



#19 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2008 - 12:48 PM

procedura: emiterea deciziei de incetare, in baza deciziei de pensionare comunicata de Casa Judeteana de Pensii. tot atunci se face si un extras de pe carnetul de munca.(modelul l-am primit de la ITM; am avut si eu cazuri de pensionare de boala.)
atasez modelul de decizie folosit in cazul pensionarii, art.56 lit.d Codul Muncii.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 01:03 PM




#20 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 29 July 2008 - 01:09 PM

Multumesc
It's All About Attitude!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL