Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrare in pensie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


intrare in pensie

48 replies to this topic

#41 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2010 - 11:50 AM

Vezi postareagasil, la Sep 13 2010, 12:46 PM, a spus:

Daca persoana a lucrat in aceasta perioada de timp , nu este salariu necuvenit ci pensie necuvenita .In momentul in care vor descoperi cei de la Casa de Pensii ca a luat si salariu si pensie , pensia ii va fi luata pe acea perioada de timp.

daca este pensie anticipata, oricum nu o va primi pana nu se comunica de la angajator hartie scrisa ca i s-a incetat contractul de munca.de fapt , mai bine intreb asa: cat timp e valabila o decizie de pensionare anticipata?adica o poate primi in luna septembrie si sa o prezinte unitatii in decembrie?iar unitatea sa anunte casa de pensii in decembrie ca i se inceteaza contractul de munca in septembrie cu data eliberarii deciziei de pensionare?

Aceasta postare a fost editata de goose81: 13 September 2010 - 11:52 AM




#42 blackyangel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2011 - 05:03 PM

Buna ziua!Am si eu o intrebare la care nu stie nimeni sa-mi raspunda........mama mea se simte din ce in ce mai rau si desi s-a plimbat pe la doctori si doctori nici unul nu i-a zis nimic clar, motiv ptr care nici nu poate iesi la pensie. Are 31 ani de munca si ptr k nu se poate pensiona (dupa varsta mai are inca 5 ani) asi dori sa nu mai lucreze dar sa ii platesc in continuare toate cele necesare pana va putea iesi la pensie, problema e ca nu stiu exact care sunt pasii si cu ce acte.....ar fi super daca ati putea sa ma ajutati un pic!
Multumesc frumos!




#43 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 10:00 PM

contract asigurare cu casa pensii si casa sanatate. Platesti direct la ei.



#44 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 05:47 PM

Daca pana la implinirea varstei mai are 5 ani (si are vechime mai mare decat 30 de ani de munca), nu se poate pensiona anticipat cu pensie partiala? Este o penalizare, nu mai stiu cat acuma, dar merita vazut daca se poate.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#45 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 22 February 2011 - 07:44 PM

....sau daca tu lucrezi dai o declaratie pe propria raspundere ca o ai pe mama ta in intretinere si o bagi lla tine ca si coasigurat, si nu platesti, nu faci contract cu casa de asigurari, deasemenea dansava face o declaratie pe propria raspundere ca nu are venituri impozabile.

....iar ptr. pensie asa cum s-a spus de colegii de forum :P neaparat sa faci contract cu casa de pensii, mergeti impreuna acolo cu o copie dupa carnetul de munca (desi s-a scos din circulatie)...sau mai sigur sunati la casa de pensii si va zic ei. Multa batfta!



#46 blackyangel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2011 - 07:55 PM

Buna din nou.......nu am firma ca sa o pot trece la mine pe acte tocmai de aceea cautam o modalitate simpla.....mai imi spunea cineva k ar fi bine sa faca un contract de PFA....lucreaza la un camin de batrani si sa declare k are grija de o batrana dar nu stiu daca se verifica lucrurile daca lucreaza sau nu, mentionez totusi ca ramane acasa cu bebelusi mei ptr a putea lucra eu mai mult (nu am acte unde lucrez...momentan). Referitor la pensionarea anticipata, am inteles k se poate dar ea nu are 5 ani...are 5 ani si ceva si nu poate.
Nu stiu care e cea mai buna alternativa....sa faca singura actele sau sa faca actele pe PFA?
Din cate am vazut pe site-ul CNPAS-lui punctul de pensie e destul de mare fata de salarii.......cum stiu care sunt sumele (cotizatia) corecta pe care a avut-o si pana acum?....sau poate chiar mai mult....presupun k nu i-ar strica la pensie sa cotizeze mai mult.......mentionez ca are gradul 2 in munca pana in ian. 2009 cand s-au cam taiat toate si a ajuns sa munceasca 8-10 ore la un salariu de 5-600 ron pe luna (bani in mana).



Multumesc frumos pentru raspunsuri!

P.S. ....... sper sa-i dau de cap intr-o forma buna!



#47 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 29 March 2011 - 02:25 PM

Zi buna la toata lumea,

Aceeasi problema cu pensionarea anticipata o am si eu: un angajat a solicitat pensionarea anticipata cu 01.04.2011, i-am facut adeverinta cum ca solicita acest lucru cu data mentionata si el a depus dosarul la Casa de Pensii. Acum, eu trebuie sa astept decizia de pensionare, timp in care el lucreaza pe baza de contract de munca si primeste salariu. Decizia de incetare a activitatii in firma mea o s-o fac cu data primirii deciziei?adica peste vreo 2 luni? si in Revisal o inregistrez tot atunci?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 March 2011 - 09:53 PM

da, asa se face. Eu am facut mai demult, in 2009, dar nu cred ca s-a schimbat legea in aceasta privinta.



#49 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 April 2011 - 07:43 AM

mare atentie la desfacerea contractului de munca la pensionare,noul cod al muncii valabil cu 30.04.2011 specifica clar cu ce articol se desface contractul de munca in vederea pensionarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL