Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie software pt vanzare - arde - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Productie software pt vanzare - arde

4 replies to this topic

#1 MariaIoana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 January 2008 - 04:37 PM

Poate sa-mi spuna cineva cum inregistrez in contabilitate un soft (inregistrat la ORDA) pe care o firma l-a realizat pentru comercializare?



#2 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 24 January 2008 - 04:42 PM

eu zic ca pe cont de marfuri , pentru ca il vinzi. La descarcarea de gestiune - cheltuieli cu marfa vinduta- vor fi cheltuielile efectuate cu producerea acelui soft . Eu vad ca pe o operatiune comerciala , daca ai toate cele pentru a putea vinde , si zici ca e inreg la ORDA- deci dupa mine ai tot ce trebuie




#3 MariaIoana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 January 2008 - 04:56 PM

Vezi postareaacciza, la Jan 24 2008, 04:42 PM, a spus:

eu zic ca pe cont de marfuri , pentru ca il vinzi. La descarcarea de gestiune - cheltuieli cu marfa vinduta- vor fi cheltuielile efectuate cu producerea acelui soft . Eu vad ca pe o operatiune comerciala , daca ai toate cele pentru a putea vinde , si zici ca e inreg la ORDA- deci dupa mine ai tot ce trebuie



M-am gandit si eu la varianta asta, dar nu-i gasesc un corespondent lui 371, si nici nu stiu ce sa iau in calcul la stabilirii valorii produsului.
Sunt disperata maxim, pt ca dobitocul mi-a dat actele acu' 2 zile. Si nici nu mi-a spus ca a facut si inregistrat softul acesta, ca ma preocupam si io din timp de problema. Si depind de irnegistrarea asta ca sa-mi termin declaratiile :lostit (13):



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 05:10 PM

Vezi postareaMariaIoana, la Jan 24 2008, 04:37 PM, a spus:

Poate sa-mi spuna cineva cum inregistrez in contabilitate un soft (inregistrat la ORDA) pe care o firma l-a realizat pentru comercializare?
Eu zic ca nu e pe cont de marfuri (nu 371) deoarece nu e cumparat si destinat vanzarii. Cred ca e un caz mai aproape de produs finit (cont 345), deoarece e produs de firma si destinat vanzarii.
Sau ceva gen imobilizare produsa si destinata vanzarii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 25 January 2008 - 10:06 PM

Nu e nici marfa, nici produs finit. Astea sunt stocuri. Dupa mine , cheltuielile pt producerea lui se inregistreza pe feluri de cheltuieli, apoi programul pe imobilizari 208=722 (parca asta e contul - venituri din productia de imobilizari). Veniturile vor contrabalansa cheltuielile, astfel incat cheltuielile cu producerea softului vor fi recunoscute ca si cheltuieli (fiscal vorbind) de fapt, abia in momentul cand se amortizeaza softul (max 3 ani era parca). Vanzarea este un venit din cedarea unor drepturi (de utilizare), nu m-am gandit exact la un cont. Acum imi vine 706 (redevente, sper sa nu gresesc, mai caut maine). Bineinteles nu se descarca nicio gestiune.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL