Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deschidere procedura faliment - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deschidere procedura faliment


22 replies to this topic

#21 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 April 2009 - 03:05 PM

contactati o societate de lichidare (sau un lichidator p.f)pentru ca trebuie facute o multime de formalitati si aceasta va deschide procedura de lichidare.



#22 Diana TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2009 - 07:00 AM

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: o firma a inaintat la Tribunal o adresa de deschidere a propriului faliment.
In cazul acesta, vor fi controale de la Finante pe parte fiscala? Precizez ca am avut TVA de recuperat si acesta a fost verificat.
Nu am mai participat la nici un faliment. Imi poate spune cineva, va rog, ce implicatii are contabilul si legile ce trebuie citite (am gasit legea falimentului 64/95).
Merita sa treci prin asa ceva? (eventual pt experienta?...)
Multumesc anticipat.




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 December 2009 - 10:31 PM

Pentru a preintimpina starea de insolventa, firmele aflate in dificultate financiara vor putea evita falimentul prin incheierea unei intelegeri cu creditorii, a unui contract de concordat cu privire la modul in care se va realiza plata datoriilor, lichiditatile banesti urmand sa fie folosite pentru continuarea activitatii si in felul acesta generandu-se venituri care vor putea fi folosite pentru acoperirea creantelor acceptate in contractul de concordat.
Concordatul preventiv este un mecanism de evitare a insolventei si consta intr-o intelegere intre debitor si creditori cu privire la modul in care debitorul aflat in dificultate financiara isi va plati datoriile. Intelegerea consta in incheierea unui contract intre debitor si creditorii care detin cel putin doua treimi din valoarea creantelor acceptate si necontestate, prin care debitorul propune un plan de redresare a intreprinderii sale si de acoperire a creantelor acestor creditori impotriva sa, iar creditorii accepta sa sprijine eforturile debitorului de depasire a dificultatii in care se afla intreprinderea debitorului.
Legea 381/2009 privind concordatul preventiv si mandatul ad-hoc a fost publicata in MO 870/14.12.2009 si va intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL