Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
problema amortizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

problema amortizare

5 replies to this topic

#1 camir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 January 2008 - 09:11 PM

Va rog sa ma jutati sa aduc la realitate contul de amortizare al unui spital, sunt proaspat angajata si nu-i dau de capat:
In ct 213 = 1.100.000 lei
ct 214 = 150.000 lei
iar in ct 281 = 1.270.000 lei la data de 30 sept 2007
la inceputul anului am avut in ct 281 1.230.ooo lei. Este o amortizare enorma care nu are cum sa fie reala in conditiile in care eu am anual amortizare in jur de 50.000 lei doar.
Problema este ca eu am facut achizitii de mijloace fixe in acest an , mai ales in luna dec, mf pentru care nu am calculat amortizare si a caror valoare tre sa apara in bilant la cap 213+214-281 si din calculele mele cifrele ar fi cam acestea:
in 213 + 214 ar fi cam 1.300.000 lei, iar amortizarea totala pana la 31.dec 22007 ar fi de 800.000 lei si atunci valoarea ramasa care ar trebui sa reflecte ce am cumparat si ce mai e de amortizat ar fi cam de 500.000.
Spuneti-mi ce nota sa fac sa pot regla aceasta amortizare si in bilant sa-mi apara val reala a mijl fize ce urmeaza sa fie amortizarte in continuare?
Va multumesc!!!



#2 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 25 January 2008 - 10:09 AM

ok.

trebuie sa ai in vedere urmatoarele.

esti in situatia in care totalul mijloacelor fixe este mai mica decat amortizarea, lucru greu de realizat dar uite ca se mai poate.

Diferenta ar putea sa fie din urmatoarele cauze:
1. Vezi ca cel care a lucrat inaintea ta sa nu fi facut o eroare in totalul valorii mijloacelor fixe sau al amortizarii. Verifica planurile de investii anuale cu listele de mijloace fixe si vezi daca sunt toate introduse, e posibil ca unele sa se fi pierdut pe drum.
2. Vezi ca la sfarsitul anului 2003 a fost o lege si mai este valabila privitoare la reevaluarea mijloacelor fixe din institutiile bugetare. Vezi acolo sa nu fi facut vreo eroare, iar ca atentionare cand vei citi legea uitate la urmatoarea situatie care poate cauza discrepanta ta:
a) mijloacele fixe care la data aplicarii reevaluarii erau amortizate nu se mai reevalueaza
b) mijloacele fixe care mai aveau perioada de amortizare vezi ca se reevalueaza si valoarea ramasa si amortizarea cumulata si valoarea de intrare.

nu mai am ideei, uitate pe astea si mai vb.




#3 camir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 25 January 2008 - 05:16 PM

Multumesc, ma voi documenta si mai astept pareri vis-a-vis de art cont pe care tre sa le fac cu reglarea amortizarii...



#4 camir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:33 PM

Nu am reusit mare lucru: am descoperit doar atat: la 1 ian 2004 contul de amortizare avea un sold de peste 1.100.000 lei, iar eu anual am amortizare de 50.000 si nu inteleg de unde era asa de mult. Oricum eu in dec am cumparat mijloace fixe de 150.000 lei la care voi calcula amortizare abia in ian 2008 si care trebuie sa apara in soldul de val ramasa integral , iar la inventar am gasit mijloace fixe cu o val ramasa de amortizat de 350.000 lei. Deci valoarea ramasa a mijloacelor fixe ar trebui sa fie de 500.000.

val de inventar mijloace fixe = 1. 300.000-
val amortixare = 800.000 =
valoare ramasa = 500.000

si eu am la amortizare in loc de 800.000 , 1.270.000

Daca las asa ,va dati seama ca raman cu o valoare a mijloacelor fixe de 30.000 si in aceasta valoare nu se regasesc nici macar o parte din mijloacele fixe noi care s-au cumparat in decembrie.

NU POT INCHIDE BALANTA SI SUNT DISPERATA!!!!!!!!!



#5 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 08 March 2008 - 02:12 AM

vezi sa nu ai urmatoarea porblema

la reevaluarea din 2004 e posibil ca unele valori la mijloacele fixe ramase de amortizat sa fie trecuta direct valoarea neta si sa fie trecuta in contul de amo si amortizarea aferenta perioadei trecute

uitate si la cele amortizate total vezi ca nu se reevalueaza

uitate la notele contabile si verifica cu registrul inventar din 2004


ok
o sa incerc sa ma uit pe toping sa vad daca mai ai probleme

spor



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 March 2008 - 08:01 AM

Eu cred ca nu se poate regla acum cu o nota contabila de reglare fara a cauta cauza. Trebuie neaparat gasita erorea (caci este o eroare, nu ceva normal) si facuta stornarea erorii si contarea corecta. Cauta eroarea mergand in urma cu cate un an odata (dec.2006, dec.2006, dec.2005...) pana gasesti in balanta de verificare amortizarea mai mica decat imobilizarile. Apoi o iei luna cu luna inainte pana gasesti in balanta amortizarea mai mare decat imobilizarile. Vezi cauza si faci acum corectiile. Eventual vezi si bilanturile anuale unde se raporteaza imobilizarile si amortizarile, dar balantele sunt instrumentul principal, in bilant putandu-se pune valori diferite decat spune balanta.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL