Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rectificativa la decont cu optiune de rambursare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rectificativa la decont cu optiune de rambursare?

9 replies to this topic

#1 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 January 2008 - 03:18 PM

Buna ziua

Am descoperit in dosarul de facturi o factura de decembrie, intrata in firma in decembrie, dar omisa la inregistrare. Inca mai pot face inregistrari la decembrie, dar decontul de TVA a fost depus, si am bifat "da" la solicitarea de rambursare. O pot inregistra la decembrie si sa depun o declaratie rectificativa - evident, tot cu optiune de rambursare? Ma gandesc ca totusi factura apartine anului 2007, si neinregistrarea ei corecta ar denatura un pic soldul datoriilor catre furnizori. Va cer o parere, cum ar fi mai bine, si prin prisma faptului ca vom avea la un moment dat control pentru aceasta rambursare de TVA si ma intreb cum apare faptul ca avem "rectificativa"? Multumesc pentru ajutor.

Am uitat: mai e si declaratia 394 la mijloc :frusty: ...am inteles ca si la ea se pot depune rectificative, dar :pullhair: . Ce pot sa fac? Cum e mai bine?

Aceasta postare a fost editata de lara 07: 28 January 2008 - 03:28 PM




#2 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 03:42 PM

Nu exista rectificativa la declaratia 300, dar o poti inregistra in decembrie si sumele aferente le incluzi in decontul lunii ianuarie la regularizari. Asa totul va fi ok.

preda



#3 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:45 AM

Multumesc foarte mult pentru raspuns, si scuze ca insist dar vreau sa ma asigur ca am inteles cum trebuie. Deci, factura o inregistrez corect, la decembrie, dar o includ pe randul de regularizari la decontul de ianuarie. Asa e? Atunci in jurnalul de cumparari o prind tot in ianuarie? Si nu e o problema ca intre TVA-ul inregistrat in conta la decembrie si cel din jurnalul de cumparari la decembrie o sa apara o diferenta? Evident, diferenta o sa apara si intre jurnalul la ianuarie si decont...scuze, nu am mai avut de-a face pana acum cu regularizari de decont :thumbup: si, repet, fiind vorba de decont cu cerere de rambursare, e clar ca o sa am control si as vrea sa fie totul in regula. Multumesc inca o data mult de tot :lostit (13):



#4 ariana.mara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:gorj

Postat 02 February 2008 - 05:58 PM

-mai poti sa depui o adresa la finante pentru corectarea erorilor materiale aferente dec 300/dec;
-depui balanta, jurnalul de cumparari si decontul corect cu suma in 4424 corecta;
-factura este aferenta an 2007 si daca merge, de ex, pe cheltuieli afecteaza ct 121, n-ai depus decl. 101, n-ai depus bilantul, corecteaza-ti anul 2007, corectiile in 2008 aferente an. 2007 se fac prin 117.
-numai bine :tongue:



#5 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 07 February 2008 - 09:12 PM

Eu am nu una ci mai multe fact neprinde in decont sosite mai tarziu,le-am introdus in dec 2007 inclusiv in jurnale pt ca nu am cum altfel prin program si pt a respecta principiile contabile….dar la o discutie cu un inspector care imi face des control anticipat pt rambursare mi se spune ca primesc amenda pt declarare date eronate.Nu cred ca mai exista in viziunea unora notiuni de stornare,corectare….prevazute chiar de legi,e omenesc sa nu faci totul perfect…. ?! dar nu in RO



#6 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 27 February 2008 - 04:04 PM

Am o situatie similara si eu la luna decembrie 2007 si nu stiu cum sa procedez cu declaratia 394!Cum pot face rectificativa ca nu gasesc nici o optiune in program?
TVA aferent il voi declara in luna ianuarie la regularizari, ca eu nu am rambursare! :tongue:



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2008 - 04:06 PM

Nu exista rectificativa la 394. Se depune o declaratie noua si corecta.



#8 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 04 March 2008 - 09:08 PM

stie cineva ce se intampla in situatia in care s-a omis depunerea decontului de Tva in termen? Am omis sa depun decl. 300 pe dec., am depus-o pe ian, mi-a primit-o, iar pt. dec. nu stiu cum sa fac, stiu ca e amenda. S-a intalnit cineva cu situatia asta? Astept sfaturi!



#9 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 March 2008 - 11:26 AM

te duci acum cu 300 pe dec si primesti amenda 500 lei de plata in 48 ore, ca numai cu avertisment ma indoiesc ca scapa cineva fara PCR...



#10 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 March 2008 - 09:22 PM

Sau , mai poti incerca varianta depunerii prin posta, cu confirmare de primire.
Cred ca o sati primeasca declaratia intarziata, iar eventuala amenda o vei plati atunci cand vei avea nevoie de certificat fiscal, sau cand vrei sa reglezi fisa de platitor de la adtie!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL