Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii CAS

69 replies to this topic

#1 ADINAMCN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2008 - 08:10 PM

BUNA.STITI CUMVA CUM POT DEPUNE RECTIFICATIVELE LA CAS,AM INTELES CONFORM ORDINULUI 1.0190,DAR NU STIU CE PREVEDE,MA POATE AJUTA CINEVA? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:25 PM




#2 gbreban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2008 - 08:17 PM

se depun insotie de o nota justificativa plus documentele justficative

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 05:31 PM
citare mesaj anterior




#3 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 27 March 2008 - 08:36 PM

Daca v-ati confruntat cu o situatie similara va rog sa-mi spuneti pe ce cod CAEN depun rectificative pt 2007.Am facut corespondenta cu CASA DE PENSII aiurea si nu inteleg nimic,mi le-au trimis inapoi prin posta de 2 ori cu eroare caen- accidente .Programul insa nu ma lasa sa le fac pe codul nou pt 2007.Mi le restitue fara explicatii(mereu le trimit prin alte pers)

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 June 2008 - 07:13 PM




#4 cornelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2008 - 08:52 PM

daca ai rectificativa la CAS pentru 2007, depui rectificativa ca codul CAEN vechi. Chiar eu am depus astazi la CAS rectificative pentru 2007 cu cod vechi.
Cornelia



#5 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 27 March 2008 - 09:23 PM

Am depus asa si mi le-au restituit.Cu codul vechi apare implicit o alta cota de contributie la accidente decat era atunci.Cum se poate modifica,sau are importanta faptul ca am importat datele din alta aplicatie in progr de cas.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 06:31 PM




#6 cornelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2008 - 09:53 PM

Foloseste programul din 2007, asa am facut eu si nu am avut probleme,
Cornelia



#7 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 29 March 2008 - 07:57 AM

Mi le-a restituit prima oara si au scris cu pixul pe verso "foloseste vers 8.0... din 2008.L-am trimis pe sotul meu dinnou cu ele SI CULMEA.In Caras Severin -Resita in sec XX se mananca seminte pe birou si se vorbeste flegmatic sa nu se inece":Dl nu va putem lua rectificativele pt ca d-na care le preia este in concediu si numai ea se ocupa, noi preluam decl lunare".....Nu avem cum sa evoluam in tara asta cu asemenea oameni......
In concluzie se depune pe caen vechi in versiune noua.......cand gasesti cine sa le preia de mila ca vii de 10 ori

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 06:32 PM




#8 UnionSoft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 May 2008 - 08:03 AM

cum procedez ca sa fac rectificative pentru o persoana al carui cnp a fost declarat eronat ? problema este ca e vorba de o perioada foarte mare de timp 2001-2005



#9 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 06:27 PM

Va rog sa-mi spuneti daca asupra sumelor platite unei persoane care nu este angajata cu contract de munca, dar pentru care unitatea are obligatia calcularii si virarii contributiei de asigurari sociale (conform declaratiei prevazuta in normele de aplicare a Lg.19/2000) trebuie calculata si contributia pentru accidente de munca si boli profesionale. Nu am gasit baza legala, dar cu toate acestea, programul de declaratii la CAS calculeaza fd. de accident si asupra acestor sume (in A11, tip contract munca=3). Multumesc!



#10 UnionSoft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 21 May 2008 - 10:09 AM

cum se procedeaza cu anexele rectificative pentru declaratiile cas? avem de facut niste rectificative pe o perioada de 12x5 luni=60 de luni; asta inseamna 60 de rectificative pentru un cnp eronat al unei singure persoane; exista vreo alternativa mai facila; sa se intocmeasca un document prin care sa se rectifice cnp-ul persoanei pe perioada respectiva? ar fi mai usor de intocmit si pentru angajator si pentru angajatul respectiv pentru a intra cit mai repede in drepturile legale de pensie



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2008 - 10:39 AM

Nu cunosc o alta metoda de corectie a declaratiilor CAS decat rectificativele. Corectia CNP-ului e importanta, caci in functie de aceste declaratii se vor acorda angajatilor viitoarele pensii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 UnionSoft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 21 May 2008 - 11:22 AM

ce fac de exemplu cu anexele a11 si a12 din 2001 ? cu ce program fac respectivele rectificative ? cu cel actual de Declaratii sau cu cel de atunci? Mi-e teama ca programul actual sa nu-mi dea peste cap datele, el tine cont, cred, de legislatia actuala si nu stiu daca are prevazut un istoric al legislatiei. Aici e marea problema, au aparut intre timp foarte multe modificari in ceea ce priveste structurile anexelor si multe altele.



#13 mihaela_togoe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2008 - 07:09 PM

Buna!

ce faci in cazul in care s-au depus declaratii pv.Cas-ul din 2003 pana in prezent gresite, cu nr. de ore gresit de la 4 ore la 8.Depui declaratii rectificative pt. totoate lunile din totii anii???? Sau...
Multumesc



#14 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 August 2008 - 12:47 PM

Buna. Pentru a depune a declaratie rectificativa la cas nota de justuficare ce trebuie sa contina? Imi puteti da un model va rog? mersi



#15 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2008 - 01:00 PM

cas insemnand contributia pt pensii sau pt sanatate (lumea vad ca le denumeste diferit)

pt pensii - faci o declaratie ca si cea initiala, dar corectata, si bifezi in program optiunea de rectificativa.
pt sanatate - nu exista optiunea de rectificativa, dar faci declaratia ca si cea initiala.



#16 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 10 August 2008 - 10:15 PM

Vezi postareabizabella, la Aug 10 2008, 01:47 PM, a spus:

Buna. Pentru a depune a declaratie rectificativa la cas nota de justuficare ce trebuie sa contina? Imi puteti da un model va rog? mersi
Exemplu :Aduci la cunostinta ca in data de 10.07.2008,ai depus declaratia initiala ptr.luna iunie 2008 cu nr.de inregistrare.........,iar in data de 30.07.2008 depui declaratie rectificativa deoarece angajata x,incepand cu 15.06.2008 ,are suspendat contractul de munca si a fost declarata cu luna intreaga.Ceva de genul acesta.Eu asa am facut si mi le-a primit.



#17 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 09 September 2008 - 07:50 PM

Am un salariat care este in concediu fara plata toata luna august, intrebarea este :cum se declara acest concediu in declaratia CAS?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2008 - 06:51 AM

nu se trece in declaratia de CAS in luna respectiva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 10 September 2008 - 09:21 AM

Tot studiind declaratia, asa am crezut si eu ca nu se mai trece in luna respectiva, dar astazi m-am uitat pe o declaratie facuta de un program de conta si la un angajat cu CFS este trecut 0 zile lucrate si 0 lei. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 10 September 2008 - 09:22 AM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#20 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 10 September 2008 - 04:43 PM

eu nu i-am bagat in declaratie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 01:43 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL