Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cabinet medical/stomatologic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cabinet medical/stomatologic

9 replies to this topic

#1 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 29 January 2008 - 04:00 PM

buna tuturor,
am o mare rugaminte daca poate sa ma ajute cineva cu inregistrarile contabile si declaratiile ce trebuie depuse pentru un cabinet medical.pls. e urgent :lostit (13):



#2 furnicuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2008 - 08:56 PM

Buna,
Am o mare rugaminte, as vrea sa majute cineva cum se inregistreaza concediile medicale in raportari CMM.
Am tot incercat si nu am reusit.
As dori pasii care trebuie urmati.
Am de facut concediile medicale pe luna decembrie 2007 si ian.2008 si versiunile care se folosesc.
Daca poate cineva sa ma ajute astept raspuns pe adresa mea de email marinela.tataru@yahoo.com.
Va multumesc!




#3 Eni.kmdz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 March 2008 - 02:09 PM

Salut!
Domeniul cabinetelor medicale este unul nou pentru mine si as avea nevoie de putin ajutor!
Imi poate acorda cineva putina asistenta in ceea ce priveste actele si declaratiile ce tb depuse, eventuale legi referitoare la acestea? :pullhair:



#4 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 May 2008 - 11:02 AM

Vezi postareaEni.kmdz, la Mar 19 2008, 03:09 PM, a spus:

Salut!
Domeniul cabinetelor medicale este unul nou pentru mine si as avea nevoie de putin ajutor!
Imi poate acorda cineva putina asistenta in ceea ce priveste actele si declaratiile ce tb depuse, eventuale legi referitoare la acestea? :smile:


Daca este societate comerciala, declaratiile obisnuite la fisc, somaj, pensii, sanatate, itm
:thumbup:



#5 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 26 May 2008 - 02:39 PM

Salut
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri daca stie cineva:
De curand am fost instiintata ca trebuie sa tin contabilitatea la un cabinet stomatologic,un SRL,neplatitor de TVA
Va rog din suflet sa-mi spuneti cum inregistrez facturile de materiale ,respectiv diversele cheltuieli,precum si incasarile care se fac prin casa de marcat.
Mentionez ca este platitoare de impozit pe profit.

Va rog mult sa ma ajutati ,sunt disperata

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 May 2008 - 05:44 PM




#6 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 26 May 2008 - 08:35 PM

-este o prestare de servici, deci:
1. veniturile(incasarile de pe raportul zilnic al casei: 5311=704 cu suma respectiva
2. materialele consumabile, le faci receptie si inregistrezi 3021 = 401 sau daca platesti pe loc 3021=5311,
le dai in consum pe baza bonului de consum: 6021=3021. Asta pt consumabile, daca ai ob de inv sau mijl fixe , cred ca stii inreg. Oricum pt mijl fixe faci p-v de receptie si nu NIR.
:thumbup:



#7 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 May 2008 - 01:04 PM

ok si cu TVA-ul ce fac,cum il inregistrez tinad cont ca societatea este neplatitoare de Tva

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:42 PM




#8 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2008 - 01:28 PM

Inregistrezi achizitia respectiva(materiale, ob de inventar)la pret de achizitie+tva aferent, mai pe inteles totalul facturii .



#9 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 May 2008 - 12:46 PM

ok deci sa inteleg ca eu ar trebui sa inregistrez astfel:
ex.3021=401 cu suma totala a facturii inclusiv tva

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:42 PM




#10 mirelle

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 May 2008 - 01:13 PM

In contabilitatea unui cabinet stomatologic se fac inreg.:
- cumparare de materiale( factura) 301=401
- cand se scot si se consuma materialele 601=301
-cheltuielile se inreg. ca la orice firma ( ex. factura de energie el.) 605= 401, 611=401( ex. reparatie aparatul stomatologic, 623=401 (protocol), etc.
- Bonul de casa de marcat ( la sfarsitul zilei se scoate Z-tul cu toata inc./zi) 5311=704

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:43 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL