Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificare salar - act aditional sau decizie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


modificare salar - act aditional sau decizie?


11 replies to this topic

#1 dorianav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2008 - 06:22 PM

DACA AM FACUT DECIZIE DE MODIFICARE A SALARIULUI IN OCT 2007 (ACESTE MODIFICARI APAR PE STAT) SI VIN CU ACT ADITIONAL CA FIECARE SALARIAT SA SEMNEZE EU COMPLETEZ CARTILE DE MUNCA IN BAZA DECIZIEI SAU ACTULUI ADITIONAL? MAI TREBUIE SA DUC LA ITM ACTELE ADITIONALE? DACA UN SALARIAT REFUZA SA SEMNEZE ACTUL ADITIONAL EU II MAI MODIFIC IN CARTEA DE MUNCA DESI PE STAT APARE? MAI E VALABILA DECIZIA DACA LE FAC ACTE ADITIONALE?



#2 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:13 PM

Schimbarea salariului in carnetul de munca se face in baza actului aditional. Actele aditionale se inregistreaza sau vizeaza de ITM in 5 zile. Celui care nu a semnat actul aditional nu ai cum sa ii modifici salariul inca in carnetul de munca pana nu semneaza. Care este motivul ptr. care nu a semnat?




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 January 2008 - 10:36 PM

Vezi postareacr1st1na, la Jan 29 2008, 09:13 PM, a spus:

Schimbarea salariului in carnetul de munca se face in baza actului aditional. Actele aditionale se inregistreaza sau vizeaza de ITM in 5 zile. Celui care nu a semnat actul aditional nu ai cum sa ii modifici salariul inca in carnetul de munca pana nu semneaza. Care este motivul ptr. care nu a semnat?
Un caz: sora mea e invatatoare si a fost numita secretara in Consiliul Profesor; trebuie sa i se plateasca in plus pentru munca asta? Ea zice ca nu, fiindca norma e de opt ore, chiar daca programul cu copilasii din clasa a III-a e de patru ore; dar mie mi se pare un abuz total sa ai o functie in plus si sa nu fii platita pentru asta? Codul muncii nu e pentru toti? Sa muncesti ca nebunul? Nu mi se pare legat de ceeea ce este ea, de functia ei, invatatoare......e o functie in plus; in logica asta, poti sa fii trimis sa dai cu var in curtea scolii, pe terenul de fotbal...sa faci opt ore, nu? ceva nu e in regula, clar....



#4 DRAGUSIN LAVINIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RECAS

Postat 01 February 2008 - 10:43 AM

Faptul ca sora ta este secretar in Consiliul Profesoral nu inseamna ca are o functie in plus. Acest consiliu nu se intruneste in fiecare zi, ea doar trebuie sa noteze in caietul de procese verbale ce se discuta, deciziile luate. Daca nu era secretar tot trebuia sa participe, timpul oricum era pierdut.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 August 2008 - 03:35 PM

LAVINIA DRAGUSIN



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2008 - 12:49 PM

Vezi postareadorianav, la Jan 29 2008, 06:22 PM, a spus:

DACA AM FACUT DECIZIE DE MODIFICARE A SALARIULUI IN OCT 2007 (ACESTE MODIFICARI APAR PE STAT) SI VIN CU ACT ADITIONAL CA FIECARE SALARIAT SA SEMNEZE EU COMPLETEZ CARTILE DE MUNCA IN BAZA DECIZIEI SAU ACTULUI ADITIONAL? MAI TREBUIE SA DUC LA ITM ACTELE ADITIONALE? DACA UN SALARIAT REFUZA SA SEMNEZE ACTUL ADITIONAL EU II MAI MODIFIC IN CARTEA DE MUNCA DESI PE STAT APARE? MAI E VALABILA DECIZIA DACA LE FAC ACTE ADITIONALE?
daca majorarea salariului se face pe baza unei legi(de exemplu salariul minim) atunci intocmesti decizie de majorare a salariului. iar daca salariul se majoreaza din vointa angajatorului, pentru diferite motive, atunci intocmesti act aditional.



#6 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2008 - 08:05 PM

Buna,

cu data de 01.07.2008 s-au facut o gramada de mariri de salariu. problema este ca am fost anuntata in luna august de ele si nu stiu cu cat timp se depun aceste documente la inspectoratul de munca, stiam ceva de 5 zile si ma gandesc sa nu fie prea tarziu.
Va multumesc pentru raspuns



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 08:24 PM

Ai dreptate , actul aditional il inregistrezi la ITM in 5 zile .
Bafta multa (nu dispera, ca nu e vina ta)



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2008 - 09:15 PM

Alina, daca nu poti rezolva la ITM inregistrarea deciziilor avand data de emitere in perioada cand s-a produs modificarea, te sfatuiesc sa faci in felul urmator:
- emiti decizia pentru marirea salariului cu o data curenta astfel incat sa le inregistrezi la ITM in 5 zile de la emitere (desigur ca data la care se produce modificarea salariului va fi 01/07/2008);
- emiti o notificare catre salariatul respectiv cu o data anterioara maririi de salariu (01/07/2008) si il pui sa semneze de luare la cunostinta.
Madalina



#9 Getasm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 August 2008 - 07:49 PM

Am doi angajati cu salarul de incadrare de 1.000 lei, vreau sa le reduc la 540, intrebarea mea e ca trebuie sa le refac contractul de munca si sa-l depun la ITM? Va multumesc!



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 08:44 PM

act aditional pentru fiecare angajat, depunere la itm in 5 zile de la emitere
Madalina



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 08:43 PM

si ffff important, nu uita de informarea salariatilor despre reducerea salariilor, trebuie sa ai acordul lor in scris !! inainte de actul aditional se face informarea salariatului despre actiunea dorita si daca sal. e de acord, abia dupa asta faci actul adtional. act adit. nu se poate face unilateral decat daca e vb de o hot. de guvern cum e, de ex., cea de majorare a sal minim pe economie.

deci : maaare atentie !!


aici gasesti 2 modele de informare, ultimul post din topic : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;hl=informare

ai mai jos iti dau modelul pe care il folosesc eu+ model act adit.

Fisiere atasate





#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 10:02 AM

eu am urmatorul caz : nu gasesc decizia colectiva de marire a salariilor de la 1 ianuarie 2008 (stiu sigur ca a fost depusa dar nu o gasesc) ..... mai ales ca statele de salarii au fost intocmite cu noile salarii ....

oare pot sa cer un duplicat (daca il au, ca si ei pierd documente) :frusty: sau pot emite o decizie noua, dupa modelul descris de madalinab ?

Voi ce stiti ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL