Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - trecere la platitor TVA (suma de 35.000 euro) speta rara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - trecere la platitor TVA (suma de 35.000 euro) speta rara


9 replies to this topic

#1 Executor Judec. Tudorie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:43 PM

Buna ziua

Nu sunt contabil si am o mare problema.
As dori sa stiu si eu :
- suma de 35.000 euro se calculeaza in functie de incasarile propriu-zise sau de facturile emise (am o factura emisa in dec anul trecut care sare de cei 35.000 euro, dar banii incasati in ian anul acesta) ??
- cursul in functie de care se calculeaza suma de 35.000 euro este cursul zilei in care se fac incasarile sau altul ?

In situatia in care trec ca platitor tva......
- de cand opereaza aceastra trecere (adik daca exiista termene inb acest sens) ?


Va multumesc pentru amabilitate



#2 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2008 - 06:40 PM

Vezi postareaExecutor Judec. Tudorie, la Jan 30 2008, 03:43 PM, a spus:

Buna ziua

Nu sunt contabil si am o mare problema.
As dori sa stiu si eu :
- suma de 35.000 euro se calculeaza in functie de incasarile propriu-zise sau de facturile emise (am o factura emisa in dec anul trecut care sare de cei 35.000 euro, dar banii incasati in ian anul acesta) ??
- cursul in functie de care se calculeaza suma de 35.000 euro este cursul zilei in care se fac incasarile sau altul ?

In situatia in care trec ca platitor tva......
- de cand opereaza aceastra trecere (adik daca exiista termene inb acest sens) ?


Va multumesc pentru amabilitate
in functie de incasari; cursul este cel de la data aderarii. duceti-va maine sa va inregistrati cu 010 CA PLATITOR DE TVA , dar numai maine, ca pe pe urma veti primiti amenda sigur pentru intarziere!


IN FUNCTIE DE FACTURI EMISE ......SCUZE......AM VRUT SA SPUN NU IN FUNCTIE DE INCASARI

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 24 September 2009 - 02:30 PM




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 January 2008 - 06:53 PM

[IN FUNCTIE DE FACTURI EMISE ......SCUZE......AM VRUT SA SPUN NU IN FUNCTIE DE INCASARI
[/quote]
Timpul in care trebuia sa te declari, a expirat, dar ma gandesc, ca poate ai noroc, acum, cu nebunia asta legata de 010, poate nu sunt asa de vigilenti, si scapi de calcularea penalitatilor, desi nu prea cred...si 25 ianuarie a trecut de mult.....
art. 1251 alin. (2) lit. b), și realizează sau intenționează să realizeze o
activitate economică ce implică operațiuni taxabile și/sau scutite de taxa pe
valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în
scopuri de TVA la organul fiscal competent, după cum urmează:
a) înainte de realizarea unor astfel de operațiuni, în următoarele cazuri:
1. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri care atinge sau
depășește plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), cu privire la
regimul special de scutire pentru întreprinderile mici;
2. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri inferioară
plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru
aplicarea regimului normal de taxă;
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depășește plafonul de
scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârșitul
lunii în care a atins sau depășit acest plafon;
Info




#4 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 08:19 AM

Desi e tarziut, avand in vedere data cand a fost postata intrebarea, si pentru ca eu nu am inteles cand se depaseste plafonul de
35000euro, precizez ca pentru "un" pfa momentul depasirii plafonului de 35000euro reiese din reg de inc si pl, pe coloana de incasari banca+numerar, unde se inregistreaza venitul la data incasarii, nicidecum la data facturarii.concluzia mea, domnul executor judec. nu era obligat sa se inregistreze platitor tva in ian 2008.



#5 simona_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 August 2009 - 10:23 PM

Vezi postareaSaluti2008, la Jul 15 2008, 09:19 AM, a spus:

Desi e tarziut, avand in vedere data cand a fost postata intrebarea, si pentru ca eu nu am inteles cand se depaseste plafonul de
35000euro, precizez ca pentru "un" pfa momentul depasirii plafonului de 35000euro reiese din reg de inc si pl, pe coloana de incasari banca+numerar, unde se inregistreaza venitul la data incasarii, nicidecum la data facturarii.concluzia mea, domnul executor judec. nu era obligat sa se inregistreze platitor tva in ian 2008.

Si rolul jurnalului de vanzari care e ? cifra de afaceri este data de facturi emise nu de cele incasate dupa care se calculeaza impozitul



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 07 August 2009 - 12:12 AM

...pai rolul jurnalului de vanzari este de a furniza date pentru determinarea TVA colectat.Ori in cazul de mai sus Saluti2008 are dreptate, acela este momentul inregistrarii plafonului, cel din RJIP, deoarece pana la acea data executorul judecatoresc nu facea operatiuni care presupunea colectare TVA.



#7 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 31 August 2009 - 01:59 PM

PFA - cabinet medic de familie depaseste plafonul de 35.000 euro - devine platitor de tva sau este scutit ptrca obtine venituri din activitate sanitara scurita de tva ?



#8 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 06 September 2009 - 07:33 PM

Vezi postareaandur, la Aug 31 2009, 02:59 PM, a spus:

PFA - cabinet medic de familie depaseste plafonul de 35.000 euro - devine platitor de tva sau este scutit ptrca obtine venituri din activitate sanitara scurita de tva ?

Esti scutit "STRICT" pentru activitatile medicale. In cazul in care desfasori si alte activitati ai devenit platitor de TVA.



#9 Ortansa Balaban

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2009 - 01:22 PM

Prin amabilitatea voastra as vrea un rsp la o intrebare:o PFA se poate inreg ca platitor de TVA prin optiune dupa 5 ani de functionare?cu ce documente contabile trebuie sa mearga la AF?
Multam fain !



#10 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 September 2009 - 04:48 PM

Nu trebuie sa mergeti cu niciun document, pur si simplu completati o declaratie de inregistrare fiscala/mentiuni (070) la Admin. Finnciara ( punctul 4.1.4, cred,) cel referitor la optiunea tva, de dupa inregistrarea fiscala.( evident trebuie sa aveti datele firmei )

Aceasta postare a fost editata de corpus: 24 September 2009 - 04:52 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL