Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie intracomunitara [intre state UE] - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie intracomunitara [intre state UE]

2 replies to this topic

#1 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 30 January 2008 - 04:01 PM

Salut,
Din start recunosc ca e posibil ca acesta sa nu fie categoria la care ar trebui postat acest topic, dar are legatura cu TVA-ul.

Lucrez la o companie care nu exista ca entitate juridica in Romania. Acestia trebuie sa imi achitioneze un laptop si din ce am inteles, fiind o achizitie intracomunitara, firma de la care voi achizitiona produsul imi va elibera o factura la care voi plati valoarea fara TVA.
Este corect sau nu ?
Intr-un fel are sens, deoarece asta ar insemna ca firma respectiva sa plateasca TVA si la statul roman si la statul unde exista sediul.

Va multumesc anticipat.



#2 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 January 2008 - 04:23 PM

Ca sa nu platesti tva-ul tb sa fie indeplinite cumulativ doua conditii: firma cumparatoare sa fie platitoare de tva intr-o tara din UE, deci sa comunice furnizorului un cod valid de TVA si sa poti face dovada transportului laptop-ului in afara tarii




#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 30 January 2008 - 04:25 PM

Vezi postareamiha m, la Jan 30 2008, 04:23 PM, a spus:

Ca sa nu platesti tva-ul tb sa fie indeplinite cumulativ doua conditii: firma cumparatoare sa fie platitoare de tva intr-o tara din UE, deci sa comunice furnizorului un cod valid de TVA si sa poti face dovada transportului laptop-ului in afara tarii

Multumesc pentru raspunsul prompt. :)
primul criteriu este indeplinit, dar al doilea, asta o sa fie mai greu, deoarece laptopul trebuie sa ajunga la mine si eu am domiciliul in Romania.

Aceasta postare a fost editata de psycho.ro: 30 January 2008 - 04:26 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL