Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conturile 4315 si 4316 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conturile 4315 si 4316

11 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 04:41 PM

dragilor,

sa nu radeti de mine... sau puteti sa radeti (pana la urma - de ce nu ?? ), dar spuneti-mi - va rog din sufletelul meu de contabil tracasat :fnd (8): - de cand s-au introdus conturile 4315 si 4316 ??

mare intrebare - maare :lostit (13): , insa as vrea sa stiu cat mai exact, cu " textu' ", daca se poate ...

plsss :lnr (21): , e urgent :seas (2): apreciez mult orice rasp. la obiect !

stiam asa :

Reflectarea in contabilitate a unor operatiuni decurgand din acte normative
I. Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale calculata si datorata de angajatori, potrivit prevederilor Legii nr.346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale si a Normelor metodologice privind constituirea in anul 2003 a Fondului initial pentru functionarea sistemului de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale aprobate prin Ordinul ministrului muncii si solidaritatii sociale si al ministrului finantelor publice, nr.553/2002, se evidentiaza in contabilitatea angajatorilor prin articolele contabile:

1) Inregistrarea obligatiei de plata

6451 = 4311/ analitic distinct

2) Plata contributiei

4311/analitic distinct = 5121
.......................................................................
penultimul plan de conturi a fost cel din ord. 1752/2005 si acolo nu este !!
dupa el, abia pt. anul asta a iesit o var. noua ... intre timp nu stiu sa mai fi fost vreo alta var., am cautat si pe forum, au mai fost discutii pe subiect, insa pana acum nimeni n-a aratat vreun art. de "ceva" in care sa se specifice infiintarea intai a contului 4315 , apoi 4316.

d-aia intreb ce intreb, dragilor ! :seas (2): nu s-a aratat fiindca nu este ce arata, adica nu exista " textu' " ?? deci : introducerea unor conturi sintetice de gradul II s-a facut pe principiul "planul de conturi nu este limitativ " ?? :thumbup:
ca vb de 2 conturi sintetice, nu de 2 analitice ... altfel n-as fi mai pus problema ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2008 - 05:34 PM




#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 05:39 PM

Sincer nici eu nu am auzit de acele doua conturi, si eu la fel fac inregistrarea prin 4311, dar unde le-ai vazut?!




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 January 2008 - 05:42 PM

fac parte din planul de conturi pt bugetari, aplicabil cu 01.01.2007 sau 2006



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 05:51 PM

in programul meu de conta si pe la unii-altii prin contari ... cica si alte programe de conta le au introduse si se fac contari automat in ele legat de salarii ...

eu folosesc tot analitice
* 4311.2 - pt. fd. de accid, fiindca e legat de asig. sociale si apare in decl. de CAS,
* 4313.2 - pt. fd. pt concedii si indm., fiindca e legat de asig. sociale de sanat. (de cand nu le mai tine casa de pensii) si exista o decl. specifica ce se depune la casa de sanatate.

ms mult pt mesaj :thumbup:

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 30 2008, 05:42 PM, a spus:

fac parte din planul de conturi pt bugetari, aplicabil cu 01.01.2007 sau 2006
aaaaaaaaaa ...

deci, eu - SC .. nu sunt obligata sa ma aliniez acelor prevederi.

uraaa ! ca nu mai modific ... :lostit (13):

nilufera si septimiu : v-am spus azi ca va iubesc ?? daca nu, va spun acum : va iubesc ! :lnr (21):

ms. mult !!!!



#5 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 06:18 PM

Si noi pe tine..asta daca imi permite si Septimiu :cool:



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 09:59 AM

Daca am fi in USA, nici nu am pune problema asta. Am avea libertate totala sa codificam si sa numim conturile cum vrem, atata timp cat respectam principiile.
Daca am fi pe vremea lui ceasca, sau prin anii 1990 - 1995 am sta cu ochii la cer si am astepta sa ne vina ordin de sus cu noile conturi.

In Romanica de azi, in umila mea opinie (nu neaparat corecta) planul de conturi este obligatoriu dar nu dogmatic, asadar in conditiile in care respecti principiile si sinteticele de gr 1, mai departe ar trebui sa ai o oarecare libertate de actiune, chiar sa inventezi unele conturi daca ti se pare mai usor si mai corect asa.

In cazul in speta, prefer sa lucrez cu sintetice de gr 2 decat cu analitice pt toate taxele, pentru a avea o evidenta mai clara si mai rapida a acestora. Astfel, in balanta sintetica am explicitata clar fiecare taxa, lucru ce nu ar putea fi obtinut daca as lucra cu analitice si care ma ajuta in diverse situatii in care in loc sa lucrez cu 30 40 pagini de balanta analitica din care la marea majoritate a conturilor ma intereseaza doar sinteticul, lucrez direct pe balanta sintetica, ce are 3 pagini.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2008 - 10:13 AM

cf OMEF 1752/2005 si 2374/2007 ii numa pina la 4314, restul analitic distinct.
Am mai vazut si eu conturi de astea in programe de contabilitate si nu stiam de unde le-a scos ??!!
irina



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 10:50 AM

ufff...

va multumesc, dragilor :biggrin:

eugen, tu ai dreptate cand zici de balanata, si la mine in program ar aparea mai bine cand as da balanta sintetica, insa daca asa sunt regulile jocului eu-una prefer sa le respect fiindca nu e un capat de tara si nici nu ma deranjeaza, ba chiar ma ajuta un pic pt. ca am mai grupate taxele si impoz. (in 4311 am ambele ctb. ale soc. la CAS, analog in 4313)

pana la urma, fiecare face cum crede ca e mai corect si mai usor ... :lostit (13):

o zi buna sa aveti.



#9 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 31 January 2008 - 11:30 AM

Daca nu ma insel , in momentul aparitiei Fondului de accidente si boli profesionale, era indicat in actul respectiv si nota contabila referitoare la acest nou fond , nota ce cuprindea 431.5



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:41 AM

Ioana, uita-te in primul post din topic, sa vezi ca nu-i asa. am dat eu baza legala pt. inreg. la aparitia fd. de accid. :lostit (13): e 4311/analitic !



#11 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 11:50 AM

Aici chiar ca ar avea loc o dezbatere mai ampla a subiectului, spre ce fel de contabilitate vrem sa ne indreptam?
Spre cea britano-americana, spre care tind marea majoritate, sau cea dogmatica si suprareglementata?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 02:30 PM

dragule, pana ajungem la cea britanico-americana trebuie sa ne aliniem celei in vigoare la noi, asa supraaglomerata cum e...

sigur ca ar fi f. bine daca am reusi sa-i facem pe legiuitori sa schimbe sistemul contabil, cum insa ei nu sunt in stare sa faca niste biete articole de lege ca lumea, eu cred ca vom mai avea de asteptat inca mult si bine ... fiindca interesele noastre nu sunt si ale lor de vreme ce au cu totul alte preocupari, gen masini de lux, case, salarii explozive .. pai, nu ?? :seas (2): aaaa... si dormitu' prin sedintele la care catadicsesc sa mai apara ... :aggressive:
cum nu le crapa pamantul sub picioare, de rusine ... nu stiu !! stam dupa cate un art. de lege cu lunile si pe ei ii doare la coif !! cand e vb de vreun interes personal comun, imediat se aduna in camerele reunite ... steaua lor ! :fnd (8):

:lostit (13): :lnr (21): :thumbup:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL