Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii la statistica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii la statistica


22 replies to this topic

#1 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 30 January 2008 - 10:49 PM

Am primit un plic de la statistica cu o instiintare ca trebuie sa depun lunar pana la data de 15 a lunii o declaratie cu cifra de afaceri, nr mediu de angajati,veniturile angajatilor, daca au crescut ,daca au scazut cauzele care au generat aceste variatii si tot felul de date, sumele platite la cas la somaj etc .Oare aceste sume nu pot fi luate din declaratiile pe care le dam in fiecare luna?Ori s-au gindit ca nu avem destul de lucru.Din ce spun ei pot primi amenda intre 1000 si 5000 lei daca nu le trimit.
A mai primit cineva asa ceva? Ce sa fac sa le trimit sau nu?Nu mai am timp si de asa ceva.Mentionez ca am primit doar la o singura firma.



#2 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 January 2008 - 03:46 AM

A PICAT BILA PE TINE
trebuie s-o depui. nu poti scapa de ei
chiar daca mai intarzii 1-2 zile tot trebuie sa raportezi
le poti trimite prin e-mail sau fax. dar... e o grija in plus :lostit (13):

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#3 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2008 - 07:10 AM

Vezi postareauiliv, la Jan 30 2008, 10:49 PM, a spus:

Am primit un plic de la statistica cu o instiintare ca trebuie sa depun lunar pana la data de 15 a lunii o declaratie cu cifra de afaceri, nr mediu de angajati,veniturile angajatilor, daca au crescut ,daca au scazut cauzele care au generat aceste variatii si tot felul de date, sumele platite la cas la somaj etc .Oare aceste sume nu pot fi luate din declaratiile pe care le dam in fiecare luna?Ori s-au gindit ca nu avem destul de lucru.Din ce spun ei pot primi amenda intre 1000 si 5000 lei daca nu le trimit.
A mai primit cineva asa ceva? Ce sa fac sa le trimit sau nu?Nu mai am timp si de asa ceva.Mentionez ca am primit doar la o singura firma.


Trebuie sa le trmiti. Asta e legea. Se pot da amenzi daca nu trimiti formularele la statistica.



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 09:05 AM

si pe mine "a picat bila" acum cativa ani sa depun asa ceva .... era un formular simplu, se depunea undeva pe langa fostul Bingo Europa, mai sus de Casa poporului .... intra-devar, se poate trimite prin fax, iar doamnele de acolo erau foarte dragute, chiar te consiliau in ceea ce priveste intocmirea formularului .... este o grija in plus pt tine, asa e, dar .... nu e chiar grija, o poti trimite si mai tarziu ....
Imi amintesc ca dupa cateva luni de trimitere nici macar nu mi-a mai cerut-o, cica au refacut calculele lor si nu mai era nevoie sa o depun .... poate ai si tu noroc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:27 PM




#5 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:51 AM

Una din firmele la care lucrez "da" statistica de ani de zile.
In fiecare an imi trimit situatii din ce in ce mai stufoase. De multe ori programul in care lucrez nu mi-e de mare ajutor, caz in care trebuie sa iau la puricat actele.
Faptul ca toate au termen de depunere inaintea raportarilor noastre normale lunare este cel mai enervant. Cand am incercat sa explic acest lucru mi s-a dat de inteles ca pe prima pagina a fiecarei raportari statistice scrie exact data limita de predare, precum si amenda daca nu ma incadrez in acea limita. Doamnele de acolo incep sa sune zilnic dupa situatii cu o saptamana inainte de termen.
Am probleme mari la trimestru, semestru, iar la sfarsit de an... nu mai spun.
Ei sustin ca exista coloana pentru declarare rectificativa; ma intreb daca nu cumva voi ajunge sa fac rectificative la statistica...
mdtru



#6 denina_consulting

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2008 - 04:44 PM

Buna! Si eu am primit asa ceva si intr-adevar trebuie depuse.Eu m-am apucat sa iau datele de pe statele de salarii.Nu stiu sa-ti spun cat e de corect dar eu asa am procedat.Oricum nici eu nu am trimis-o inca si trebuia depusa pana in 15.02.2008

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:28 PM




#7 angy_iordache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 February 2008 - 03:03 PM

Firma mea si-a extins domeniul de curand si pe constructii, nu stiu cum au aflat cei de la statistica dar esentialul este ca trebuie sa le trimiti formularul completat ca altfel iti da amenda.
In sfarsit am reusit sa il trimit , dupa lungi insistente ale doamnei de acolo, sper sa nu trebuiasca sa declaram si la ei in fiecare luna .
Bafta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:28 PM




#8 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2008 - 03:18 PM

Daca e vorba de chestionarul SERV TS , atunci se declara lunar!
Putem transmite si pe mail!
Vedeti ca mai vine si un chestionar care se completeaza la fiecare a doua luna din trimestru (feb,mai,...) si pe urma mai avem unul anual... :tongue:
Si nu e scapare ! Am vorbit cu cineva de la statistica si mi-a spus ca odata intrat in esantionul lor, mai iesi , doar daca ai doi ani la rand pierdere! Si daca mai esti si firma mare, te tot trezesti cu chestionare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:29 PM




#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 08:07 PM

Vezi postareaa.d.n., la Feb 25 2008, 03:18 PM, a spus:

Daca e vorba de chestionarul SERV TS , atunci se declara lunar!
Putem transmite si pe mail!
acest chestionar l-am completat si noi .... cica se declara pana pe 15, dar doamna ne-a rugat sa nu depasim 20 ale lunii .... cand l-am trimis pe mail am rugat-o pe doamna sa vorbeasca totusi cu superiorii ei, deoarece la admin fin avem posibilitatea sa declaram cifra de afaceri trimestrial, iar la ei lunar .... o sa ajungem sa fie statistica mai importanta ca admin fin ????????? :tongue:



#10 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2008 - 04:06 PM

Nu vor schimba nimic, putem sta linistiti...

Cei inclusi in esantionul celor de la Statistica, sa va asteptati la un nou chestionar E01 privind Resursele energetice şi utilizarea acestora !
Adica tot ce s-a consumat benzina, motorina, energie electrica, termica... pe coduri CAEN de activitate desfasurata in cursul anului 2007. Cine are mai multe activitati, trebuie sa imparta consumul.

Mai luati ceva de treaba ! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:30 PM
citare mesaj anterior




#11 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 08 April 2008 - 02:10 PM

Are cineva idee ce se intampla daca totusi nu trimiti ? A primit cineva o amenda de la ei pt. netrimitere ? As fi tare curios sa aflu care e procedura in caz ca nu trimiti pt. ca deja incepe sa fie nebunie cu raportarile la statistica.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#12 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2008 - 02:45 PM

Procedura e ... in felul urmator.
Persoana de la Statistica care se ocupa de societatea respectiva, trebuie sa faca tot posibilul sa primeasca datele pentru a-si intocmi lucrarea. Nu are voie sa dea lucrarea incompleta.
La inceput, insista cu telefoane.Pe urma vine personal la firma...Daca tot nu te indupleci sa faci chestionarul, te amendeaza.

Cel mult, putem amana predarea chestionarului, dar de scapat, nu scapam.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 08 April 2008 - 02:45 PM




#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 02:40 PM

hehe, am avut si eu o societate pentru care raportam la INS formularul SERV, pe mail. Era o relaxare, totusi, fata de celelalte raportari...asa cum au spus si colegii..se poate intarzia o zi, doua, se poate face rectificare daca este cazul, persoanele de contact sunt dispuse sa ofere lamuriri suplimentare...de-ar fi asa si la celelalte institutii poate am scapa de un motiv de stres.
Madalina



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 07:51 PM

am primit si eu nenorocirea asta ...

imi vine sa urluuuu .... asta-mi mai lipsea :sad:
si ca sa fie treaba completa, m-au incadrat gresit la CAEN, eu sunt pe servicii ...

Pt. D-zeu ... cat e de stufoasa :frusty:



#15 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 February 2009 - 08:19 PM

Sunt si unul din" norocosi" cu statistica.Eu am mai lucrat cu statistica cand lucram la o firma mare de productie;n-am scapa nici aci la cercetare dor ca i-am pasat.
Se pare ca au un fel de loto la alegerea firmelor care fac raportari.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 12:18 PM

Vezi postareaBIBI, la Feb 16 2009, 08:19 PM, a spus:

Se pare ca au un fel de loto la alegerea firmelor care fac raportari.
adica ??

stie cineva cum se face selectia ??



#17 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 17 February 2009 - 12:48 PM

Otilia, nu stiu cum fac selectia, dar hai sa o luam si altfel... Ne convine cand le folosim statisticile, ca ne trebuie uneori, asa ca mai trebuie sa si dam ca sa avem, asta e... Belea in plus, bine ca sunt intelegatori, i-am amanat o data la o firma 4 luni, ma suna saptamanal sa ma intrebe, dar nu mi-au dat amenda si intr-adevar sunt amabili, dar ca raia, nu scapi de ei!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 01:01 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Feb 17 2009, 12:48 PM, a spus:

.. Ne convine cand le folosim statisticile, ca ne trebuie uneori, asa ca mai trebuie sa si dam ca sa avem, asta e...
poate tu le folosesti, nimic de zis ... eu insa nu, te asigur ... asa ca nu se aplica in cazul meu "trebuie sa si dam ca sa avem", principui cu care sunt absolut de acord fiindca asa cred si eu ca trebuie sa se desfasoare lucrurile = trebuie sa si dai ca sa ai :sad:

ce ma scoate din sarite e ca sit. e destul de stufoasa si numai de asta nu mai am timp, nu vreau sa le fac ac. decl. in plus fara plata, plata care va fi practic imposibila in conditiile actuale de criza.

mai pe scurt, asta ne mai lipsea, de statistica ne era dor ... :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 February 2009 - 05:02 PM




#19 elvis_iva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 March 2009 - 11:08 AM

ce stiti de declaratiile pt statistica, intrastat si declaratia pt firmele cu cod caen de constructii
m-au disperat la fiecare 15 ale luni
pe februarie am inteles ca a mai aparut inca ceva.
:sad:



#20 elvis_iva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2009 - 11:08 AM

cum pot scapaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ...................... :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL