Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ord. 125/2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ord. 125/2008

17 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 02:16 PM

Vezi postareasisgog, la Jan 31 2008, 12:59 PM, a spus:

Oradea, ieri, curs CECCAR tinut de directoarea de la Finante.
Ea personal a declarat ca a aparut OMF 125 din 2008 (inca nu l-a gasit in Monitor), care spune ca: decl 100, 102, 103, 300, 101, 120, 130 si decl.rectif. se depun cu cod de bare" Daca nu se face nici o referire la necesitatea vizarii de catre consultant fiscal, in procedura de depunere, inseamna ca nu trebuie. Deci 101 se depune fara viza de cnsultant.

urmariti si voi M.O. ?? va rog mult, dragilor, cei care aveti acces mai usor la el ... :lostit (13):

multumim pt. info pretiosa, sisgog :biggrin:



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 04:17 PM

publicat in MO 71, din pacate nu am acces la MO online, si in agenda nu e inca actualizat

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 31 January 2008 - 04:18 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 04:21 PM

deocamdata, nu l-am primit !! :lostit (13): :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 31 January 2008 - 04:25 PM

101 se depune semnat de consultant fiscal daca firma nu are auditor
scrie in CPF.
deocamdata.



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 04:35 PM

Nu scrie de nici un 101 in CPF. Scrie ceva abmiguu de genul "declaratiile fiscale anuale".
Declaratia 101 o fi ea anuala, dar pana una alta se numeste "Declaratie privind impozitul pe profit".
Caci daca ne luam dupa sintagma "anuale" gasiim o gramada de declaratii anuale.



#6 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 04:44 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 31 2008, 06:35 PM, a spus:

Nu scrie de nici un 101 in CPF. Scrie ceva abmiguu de genul "declaratiile fiscale anuale".
Declaratia 101 o fi ea anuala, dar pana una alta se numeste "Declaratie privind impozitul pe profit".
Caci daca ne luam dupa sintagma "anuale" gasiim o gramada de declaratii anuale.

obligatia declararii impozitului pe profit, apare in la capitolul V al Titlului II din CF, capitol care se numeste: "plata impozitului si depunerea DECLARATIILOR FISCALE."



#7 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 04:51 PM

O R D I N NR . 125

privind depunerea declarațiilor fiscale cu codificarea informației prin cod de bare, publicat în Monitorul Oficial nr. 71 din 30 ianuarie 2008





în temeiul prevederilor art.11 alin.(4) din Hotărârea Guvernului nr.386/2007 privind organizarea și funcționarea Ministerului Economiei și Finanțelor, cu modificările și completările ulterioare,

având în vedere prevederile art.82 și art.83 din Ordonanța Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare,



ministrul economiei și finanțelor emite următorul







O R D I N





Art.1 - (1) Plătitorii de impozite, taxe si contribuții au obligația prezentării următoarelor declarații fiscale cu codificarea informației prin cod de bare:

a) Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat, cod 14.13.01.99/bs;

b) Declarație privind obligațiile de plată la bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale, cod 14.13.01.40;

c) Declarație privind accizele, cod 14.13.01.03/a;

d) Decont de taxă pe valoarea adăugată, cod 14.13.01.02;

e) Declarație privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04;

f) Decont privind accizele, cod 14.13.01.03;

g) Decont privind impozitul la țițeiul din producția internă, cod 14.13.01.05;

h) Declarație rectificativă, cod 14.13.01.00/r;



(2) Sunt exceptați de la prevederile alin.(1), următorii plătitori de impozite, taxe și contribuții:

a) contribuabilii mari, pentru declarațiile fiscale care se depun prin intermediul Sistemului Electronic Național, conform legii;

b) contribuabilii care depun declarațiile fiscale prevăzute la alin.(1) prin mijloace electronice de transmitere la distanță, pe site-ul Ministerului Economiei și Finanțelor, portalul Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(3) Declarațiile fiscale, altele decât cele prevăzute la alin.(1) se depun prin metodele prevăzute în actele normative care reglementează modelul, conținutul și regimul documentelor.

(4) În cazul modificării denumirii formularelor prevăzute la alin.(1), lista acestora se actualizează corespunzător, cu denumirile noi, potrivit actelor normative de aprobare.



Art.2 - (1) Formularele prevăzute la art. 1 alin. (1) se depun în format hârtie, semnat și ștampilat conform legii, la organul fiscal competent. Formularul se editează în două exemplare:

- un exemplar se depune la organul fiscal competent;

- un exemplar se păstrează de către plătitor.

(2) Formatul hârtie se obține prin utilizarea programului de asistență (DECLMF), elaborat de Agenția Națională de Administrare Fiscală. Programul de asistență este pus la dispoziția contribuabililor gratuit de unitățile fiscale sau poate fi descărcat de pe site-ul Ministerului Economiei și Finanțelor, portalul Agenției Naționale de Administrare Fiscală.



Art.3 – (1) Prezentul ordin se aplică pentru impozitele, taxele și contribuțiile datorate începând cu data de 1 ianuarie 2008, cu termen de declarare 25 februarie 2008.

(2) La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului finanțelor publice nr.529/2003 privind depunerea în format electronic a declarațiilor de impozite și taxe, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.277 din 19 aprilie 2003, Ordinul ministrului finanțelor publice nr.409/2006 privind depunerea declarațiilor fiscale cu codificarea informației prin cod de bare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.286 din 30 martie 2006, cu modificările și completările ulterioare.



Art.4 - Direcția generală proceduri pentru administrarea veniturilor si Direcția generală de tehnologia informației, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, direcțiile generale ale finanțelor publice județene și a municipiului București, precum și, după caz, direcțiile de specialitate din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor și al Agenției Naționale de Administrare Fiscală vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.



Art.5 - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.







Emis la București, la 15.01.2008











MINISTRUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR,



VARUJAN VOSGANIAN





e pe site-ul ANAF
preda



#8 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 05:12 PM

Nu vad cu ce ne ajuta....

Art.2 - (1) Formularele prevăzute la art. 1 alin. (1) se depun în format hârtie, semnat și ștampilat conform legii, la organul fiscal competent. Formularul se editează în două exemplare:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#9 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 05:24 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 31 2008, 04:44 PM, a spus:

obligatia declararii impozitului pe profit, apare in la capitolul V al Titlului II din CF, capitol care se numeste: "plata impozitului si depunerea DECLARATIILOR FISCALE."

Si nu numai acolo!
Despre "declaratii fiscale" este plin CF.
Vezi si :
- art. 28 privind "declaratiilor fiscale" cu privire la asociatii,
- art. 110 privind depunderea "declaratiilor fiscale" cu privire la impozitul pe venit,-
- art. 124 privind depunderea "declaratiilor fiscale" cu privire la impozitul pe reprezentante,
samd

Si daca interpretam asa, ar inseamna ca orice declaratie fiscala ar trebuia vizata...



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 05:29 PM

[quote name='lupoaica' date='Jan 31 2008, 02:51 PM' post='160811']
...
e) Declarație privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04;

Art.2 - (1) Formularele prevăzute la art. 1 alin. (1) se depun în format hârtie, semnat și ștampilat conform legii, la organul fiscal competent.
Art.3 – (1) Prezentul ordin se aplică pentru impozitele, taxele și contribuțiile datorate începând cu data de 1 ianuarie 2008, cu termen de declarare 25 februarie 2008.[/quote]

Ce ziceti ?(sau ma grabesc eu si nu am inteles bine :cool:)
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#11 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 January 2008 - 06:33 PM

da, asa e, ai inteles bine, din pacate pentru noi.



#12 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 January 2008 - 06:42 PM

Vezi postareaOlguta, la Jan 31 2008, 06:33 PM, a spus:

da, asa e, ai inteles bine, din pacate pentru noi.
dar nu implica si 101 aferent lui 2007, ceea ce depunem noi anul asta.



#13 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 06:45 PM

Oricum, discutia se referea cred de fapt la ordinul pres ANAF 101/21.01.2008, publ in MO 70/30.10.2008, de aprobare a formularelor si a instructiunilor de completare.
Acum l-am primit si eu de la cineva, dar nu mai am timp sa-l studiez, ramane pe "manana"
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#14 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 January 2008 - 06:48 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 31 2008, 06:45 PM, a spus:

Oricum, discutia se referea cred de fapt la ordinul pres ANAF 101/21.01.2008, publ in MO 70/30.10.2008, de aprobare a formularelor si a instructiunilor de completare.
Acum l-am primit si eu de la cineva, dar nu mai am timp sa-l studiez, ramane pe "manana"
e deschis un topic separat, pe site
O R D I N NR . 125
privind depunerea declarațiilor fiscale cu codificarea informației prin cod de bare, publicat în Monitorul Oficial nr. 71 din 30 ianuarie 2008

nu cuprinde 101 aferent lui 2007 ce predam noi acum, anul asta adica .



#15 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 January 2008 - 06:51 PM

incerc sa-l atasez in pdf

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  0070.pdf   1.44MB   214 downloads

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#16 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 10:07 PM

Pentru marian.apetre

Cu scuzele de rigoare ca am intarziat cu raspunsul

Art. 28. d) depunerea unei declarații fiscale trimestriale la autoritatea fiscală competentă...
Art. 110. (2) Microîntreprinderile au obligația de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declarația de impozit pe venit.
Art. 124. (2) Orice persoană juridică străină care datorează impozitul pe reprezentanță are obligația de a depune o declarație anuală la autoritatea fiscală competentă, până la data de 28, respectiv 29 februarie a anului de impunere

Ordonanță nr. 47 din 28/08/2007
8. După alineatul (4) al articolului 83 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins:
"(5) Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii, cu excepția celor pentru care este obligatorie auditarea."



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 04:39 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Jan 31 2008, 05:12 PM, a spus:

Nu vad cu ce ne ajuta....

Art.2 - (1) Formularele prevăzute la art. 1 alin. (1) se depun în format hârtie, semnat și ștampilat conform legii, la organul fiscal competent. Formularul se editează în două exemplare:

subscriu :tongue: , asta cu semnat și ștampilat conform legii ne-a "omorat" ...
daca legea zice ca trebuie vizata decl. 101 de catre un cons. fiscal, cuvintele alea subliniate tocmai intaresc acest lucru.



#18 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 05:58 PM

nici eu nu cred ca ne ajuta acest monitor .... este vorba de declaratii cu cod de bare .... ce-are a face asta cu viza consultantului fiscal ? ce, daca avem cod de bare nu mai avem viza ? :tongue:
Cred ca trebuie sa mai asteptam .......






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL