Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de marcat la ong - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa de marcat la ong

3 replies to this topic

#1 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 31 January 2008 - 02:48 PM

la ong cu profil cursuri de calificare si recalificare trebuie casa de marcat??????
astept parerea dvs.



#2 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 27 November 2008 - 11:17 AM

La o fundatie care are drept scop: activitati educative, loc de joaca si petreceri pentru copii cum se procedeaza cu incasarea banilor de la parinti? Pe baza de bon fiscal sau chitanta. Mentionez ca activitatea fundatiei este non profit si deocamdata nu are activitate economica. In OUG 28/1999 nu m-am lamurit daca fundatia mea se incadreaza la "operator economic".

Chiar nu are nimeni o asemenea situatie la o fundatie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 December 2008 - 09:45 PM




#3 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 05 December 2008 - 03:04 PM

Un ONG, prin insasi natura activitatii desfasurate, nu este un operator economic, nu are ca obiect de activitate livrarea de bunuri si servicii direct catre populatie. Ca urmare, nu trebuie sa foloseasca casa marcat, este suficient sa intocmeasca chitanta (suplimentar poate face si factura).

In cazul dvs., nu trebuie sa aveti casa de marcat. Insa, dupa parearea mea, activitatea descrisa se incadreaza la activitati economice desfasurate de un ONG, generatoare de impozit pe profit.



#4 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 December 2008 - 02:52 PM

Asa mi s-ar parea si mie normal (sa nu am casa de marcat).
Dar, finantele si garda spun ca trebuie, motivul: un ONG este asimilat cu o SC, din punct de vedere al OUG 28/1999.
Vi se pare normal?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL