Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
estimativa 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


estimativa 2008

4 replies to this topic

#1 mariustipa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:12 PM

buna ziua

va rog ajutati-ma cu urmatoarea problema:

am deschis PFA producere soft specializat. in cele 2 sapt din 2006 nu am vandut nimic, in 2007 am avut vanzari foarte mari, dar ma astept ( din motive concrete ) ca in 2008 sa am vanzari de cel mult 10% comparativ cu 2007.

problema apare cand voi plati impozitul pe 2008 calculat pe aceeasi baza de impozitare ca in 2007, ceea ce e scandalos: va trebui sa imprumut bani de la banca pt a plati un impozit pe ce nu am vandut, pentru a-i recupera cine stie cand.

daca inchid PFA am inteles ca dureaza cateva luni pana vine controlul si tot nu scap.
ce pot face ?de ce nu ma lasa sa depun estimativa si pe 2008 ?

multumesc



#2 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 31 January 2008 - 08:30 PM

Tocmai incercam acum sa completez declaratia 221. privind veniturile estimate din activitati indepentente. Pe dosul acestui formular, in instructiunile de completare se precizeaza asa:
"Declaratia se depune de catre:
- ...
- contribuabilii care in anul anterior au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior, odata cu declaratia speciala;"

Asadar poti si tu depune declaratia. Nu stiu insa ce inseamna declaratia speciala... poate te ajuta altcineva... sau poate intrebi direct la finante.




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2008 - 11:07 AM

Depune decl. 221 cu ceea ce crezi ca vei realiza in 2008.
In mod normal ar trebui sa o ia in considerare si sa emita decizia de impunere pe 2008 in conformitate cu aceasta estimare.
Dar du-te cat mai repede...
Dan



#4 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 15 February 2008 - 02:17 PM

Extras din Codul fiscal:

Contribuabilii care, in anul anterior, au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior depun, odata cu declaratia privind venitul realizat, si declaratia estimativa de venit.

Deci, in momentul in care depui declaratia cu venitul realizat in 2007, depui si o declaratie cu venitul estimat pentru 2008, cred ca pana la sfarsitul lunii martie.



#5 roscatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 February 2008 - 05:38 PM

Buna,
trebuie sa depui decl.speciala (cu veniturile realizate efectiv in 2007) pana pe 15.05.2008(asta e termenul legal de depunere), concomitent trebuie sa depui si declaratia estimativa (acum e formularul 220) dar numai daca estimezi o diferenta in plus sau in minus de minim 20% fata de anul precedent. Sfatul meu este sa calculezi cat inseamna 20% mai putin fata de anul precedent si sa depui aceasta declaratie micsorata-dar pana la sf. lui feb. pentru a fi luata in calcul la transa I din 15.03.2008. Daca pana la data de 15.03.08 nu iti emit decizia noua tre' sa platesti la niv. trim IV din anul precedent. La ce sector esti?
Dupa ce depui declaratia incearca sa te si duci sa ridici decizia de la ei ca daca astepti sa-ti vina acasa prin posta risti sa platesti ca anul trecut....
Mult succes,
daca mai ai nevoie de alte informatii....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL