Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare impozit pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare impozit pe profit

3 replies to this topic

#1 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 01 February 2008 - 12:17 PM

Am si eu o intrebare: Am declarat si platit pe trim. IV impozitul pe profit la nivelul trim.III, dar nu stiu cat sa inregistez in 441 pe decembrie: atat cat am declarat in decl 100 pe trim IV, sau cat o sa declar in aprilie in decl. 101 (adica exact cat vom avea de platit pentru profitul din 2007) ?



#2 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 01 February 2008 - 12:48 PM

CAT VEI AVEA DE PLATIT PE ANUL 2007 PE CUMULAT, ADICA CAT VEI CALCULA SI VEI PLATI IN APR.2008. :tongue:




#3 laura_curic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2008 - 01:45 PM

Vezi postarearodia, la Feb 1 2008, 02:48 PM, a spus:

CAT VEI AVEA DE PLATIT PE ANUL 2007 PE CUMULAT, ADICA CAT VEI CALCULA SI VEI PLATI IN APR.2008. :tongue:



daca ai declarat in trim IV la nivelul trim III, trebuie sa platesti cat ai declarat. diferenta poti sa o platesti pana la 15 aprilie, cand ai termen pt 101 , fara penalitati. cel putin eu asa inteleg din CF (vezi art.34) si asa am procedat.

in balanta apare calculul efectiv, nu cat ai declarat in 100. iar reglarea in fisa lor se va face prin decl 101



#4 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 01 February 2008 - 03:34 PM

Vezi postarealaura_curic, la Feb 1 2008, 01:45 PM, a spus:

Vezi postarearodia, la Feb 1 2008, 02:48 PM, a spus:

CAT VEI AVEA DE PLATIT PE ANUL 2007 PE CUMULAT, ADICA CAT VEI CALCULA SI VEI PLATI IN APR.2008. :tongue:



daca ai declarat in trim IV la nivelul trim III, trebuie sa platesti cat ai declarat. diferenta poti sa o platesti pana la 15 aprilie, cand ai termen pt 101 , fara penalitati. cel putin eu asa inteleg din CF (vezi art.34) si asa am procedat.

in balanta apare calculul efectiv, nu cat ai declarat in 100. iar reglarea in fisa lor se va face prin decl 101

Laura, intrebarea era cat inregistreaza in ct.441 la dec. nu cat va plati. Normal ca va plati pana la 15 aprilie diferenta dintre suma platita la trim.III si suma finala stabilita la nivelul trim.IV.
Imi cer scuze daca nu am inteles intrebarea initiala dar cred ca am inteles-o.
O zi buna! :laugh:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL