Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributie la sanatate pentru contracte de inchiriere? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributie la sanatate pentru contracte de inchiriere?


3 replies to this topic

#1 monig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 February 2008 - 09:12 PM

Buna ziua
Am citit pe internet un articol ca si persoanele ce obtin venituri din inchirieri trebuie sa plateasca la sanatate. Stiti cumva despre asta ceva?
Bunicul meu care este pensionar si-a inchiriat o parte din casa la o firma, trebuie sa contribuie la sanatate?!



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 17 February 2008 - 11:55 AM

Da. 6.5% din veniturile incasate merg la CASS! Doar persoanele care realizeaza venituri de natura salariala (sunt angajati) si care obtin si alte tipuri de venituri nu mai trebuie sa contribuie la bugetul sanatatii cu 6.5% din sumele provenind din obtinerea altor venituri! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 17 February 2008 - 11:56 AM




#3 Milea Rodica PF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2008 - 04:07 PM

Vezi postareaIaro, la Feb 17 2008, 11:55 AM, a spus:

Da. 6.5% din veniturile incasate merg la CASS! Doar persoanele care realizeaza venituri de natura salariala (sunt angajati) si care obtin si alte tipuri de venituri nu mai trebuie sa contribuie la bugetul sanatatii cu 6.5% din sumele provenind din obtinerea altor venituri! :tongue:


Ajutor va rog sa ma luminati.
Eu sunt angajata cu acte in regula norma intreaga....
In plus am venituri din PFA pentru care platesc impozit si mi s-a spus anul trecut ca trebuie sa platesc si 6.5 CASS pe ei. De ce?
In plus mai am ceva venituri din contract de colaborare pentru intermedieri de asigurari.

Trebuie sa mai platesc pentru anul trecut 2007 adica 6,5 CASS pentru veniturile suplimentare din profesii libere si asigurari?
Ce lege trebuie sa citesc sa ma lamuresc?



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2008 - 06:58 PM

Pai te duci peste ei cu copie de pe cartea de munca si cu o contestatie in care sa precizezi ca obtii venituri de natura salariala!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL