Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONSERVARE mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONSERVARE mijl. fixe


16 replies to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 04 February 2008 - 02:08 PM

Buna colegi,
in cazul in care soc. dispune de spatii de prod pe care nu le mai utilizeaza si nici nu le-a inchiriat...adica nu le folosesc ....dar am amortizare piot trece cladirile in conservare?
unde gasesc legislatie referitor la asta ? multumesc anticipat. Spor tuturor

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 03:24 PM




#2 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 February 2008 - 10:02 PM

Vezi postareaConstanta, la Feb 4 2008, 02:08 PM, a spus:

Buna colegi,
in cazul in care soc. dispune de spatii de prod pe care nu le mai utilizeaza si nici nu le-a inchiriat...adica nu le folosesc ....dar am amortizare piot trece cladirile in conservare?
unde gasesc legislatie referitor la asta ? multumesc anticipat. Spor tuturor
Ti-am scanat o pagina cu conservarea. VIOLETA ISAI, o profesoara de exceptie.
(sper sa te ajute)

Fisiere atasate


%%%




***



#3 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 04 March 2008 - 10:51 AM

va rog ma poate ajuta cineva cu un model de proces verbal de conservare a mijloacelor fixe?
va multumesc anticipat



#4 abc2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2008 - 07:24 AM

Conform hotararii nr. 2139 din 30.11.2004, la iesirea din conservare a unui mijloc fix recuperarea amortizarii se va face prin recalcularea cotei de amortizare pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare repunerii in functiune a acestora sau se diminueaza capitalurile proprii la data scoaterii din functiune.
Exista o noua modificare mai recenta la hotararea de mai sus (am cauta si nu am gasit minic)? Se poate recupera amortizarea si prin marirea duratei normale de amortizare cu perioada in care mijlocul fix a fost amortizat?



#5 before-after

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 July 2010 - 03:13 PM

Buna,

Pentru mijloacele fixe pe care nu le mai folosim o perioada nedefinita (de exemplu o sucursala relocata sau inchisa) si le tinem “in conservare” le putem opri amortizarea pur si simplu pe perioada depozitarii, sau trebuie sa solicitam aprobare de la fisc? Stie cineva procedura de lucru?

merci



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 18 July 2010 - 06:35 PM

Faci proces verbal de trecere in conservare si nu mai inregistrezi amortizarea , urmand ca la reluarea activitatii valoarea ramasa sa o amortizezi pe perioada ramasa de utilitate.



#7 ewe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 July 2010 - 06:00 AM

Va rog,un model de proces verbal pentru conservare (blocarea amortizarii) are cineva? Un act normativ care prevede aceasta posibilitate de conservare?



#8 mincea_simona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 December 2010 - 10:52 AM

Buna ziua,

Cine ma poate ajuta cu un model de proces verbal conservare mijloace fixe?
Multumesc anticipat.



#9 luca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:buc

Postat 02 December 2010 - 04:00 PM

Conform art. 110 din Ordinul 3055, alin. (3)
apare o nouă clarificare cu privire la art. 97
corespondent din Ordinul 1752 și anume că în
cazul imobilizărilor corporale trecute în
conservare calcularea și înregistrarea amortizării
nu se sistează în această perioadă.



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 December 2010 - 08:41 PM

Punctul 110 din Reglementarile contabile (Anexa la OMFP 3055), alin. (3) si (4) dau o libertate mai mare de a decide in privinta imobilizarilor in conservare, existand mai multe posibilitati, in functie de politicile contabile practicate de firma. Se permite amortizarea dar se permite si sistarea amortizarii (si calculul ajustarii), se permite mentinerea duratei de amortizare dar se permite si prelungirea sau scurtarea ei (justificat). Citez din Ordin:
"(3) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată.
(4) O modificare semnificativă a condițiilor de utilizare sau învechirea unei imobilizări corporale poate justifica revizuirea duratei de amortizare. De asemenea, în cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, folosirea lor fiind întreruptă pe o perioadă îndelungată, poate fi justificată revizuirea duratei de amortizare."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 ioana1976

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 May 2012 - 08:16 AM

Buna ziua,


referitor la conservarea unor constructii, conform OMF 3055:
"În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată. O modificare semnificativă a condițiilor de utilizare sau învechirea unei imobilizări corporale poate justifica revizuirea duratei de amortizare. De asemenea, în cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, folosirea lor fiind întreruptă pe o perioadă îndelungată, poate fi justificată revizuirea duratei de amortizare."

ACEST PARAGRAF ESTE INTEPRETABIL SI NU SUNT SIGURA CA POT SISTA CALCULUL AMORTIZARII.

Dar mai este Legea nr.15/1994 art.16

"In situații justificate, agenții economici sunt scutiți de la calculul amortizării, cu avizul direcției generale a finanțelor publice și controlului financiar de stat, pentru următoarele active corporale:

b)mijloacele fixe din patrimoniul agenților economici, trecute în conservare pe o durată mai mare de 30 de zile;

Depinde acum ce intelegem prin "situatii justificate", poate fi justificata de exemplu perioada de insolventa cu reorganizare???

Mentionez faptul ca, constructiile respective nu mai sunt utilizate, nu sunt nici inchiriate.

Pentru a reduce cheltuielile pot sista calculul amortizarii contabile a acestor imobilizarii???



#12 poppdelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 July 2012 - 11:21 AM

Buna ziua

Am si eu urmatoarea situatie; Am achizitionat un mijloc fix in decembrie 2005.Nu am apucat sa inregistrez amortizare pentru ca firma a oprit productia.prin urmare l-am conservat. Exista vreo posibilitate ca acum, cand a aparut optiunea de vanzare a utilajului sa-l vand ca o marfa?

Adica sa nu trebuiasca sa ma raportez la valoarea neamortizata, pentru calculul impozitului pe profit?

Multumesc mult



#13 DIACONUCONT

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2013 - 08:05 PM

Buna seara!

Ati putea, va rog, sa-mi spuneti, cum se inregistreaza un mijloc fix in conservare? Se inregistreaza intr-un cont in afara bilantului?

Vă multumesc



#14 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 January 2013 - 08:48 PM

Am urmatoarea situatie: o parte din imobilizarile pe care le detine societatea au fost conservate pe perioada iernii 5 luni/an timp de 3 ani
Amortizarea nu a fost recalculata la punerea in functiune a imobilizarilor respective si am ajuns in situatia in care unele dintre ele ar fi trebuit sa-si termine perioada de amortizare inca din 2012.
Ce solutie as avea sa corectez aceasta greseala fara a trece valoarea reziduala pe cheltuiala nedeductibila?



#15 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 24 January 2013 - 09:25 AM

Chiar nu are nimeni nici o idee? Trebuie sa refac amortizarea pe 2012 (manual in excel) :sad: si trebuie sa gesesc rapid o solutie. Ce inregistrare as putea face?



#16 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 February 2013 - 01:55 PM

Inregistrarea 117 = 281 cu suma care ar fi trebuit amortizata in anii anteriori este corecta?
Pe care o voi face in decembrie 2012.
Imi diminuez 117 , statului ii convine pentru ca in anii anteriori am platit mai mult impozit pe profit.... Astept o parere. :wacko: Daca rezolv si problema asta sunt cea mai fericita



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2013 - 04:14 PM

dupa parerea mea, inreg. este corecta cu mentiunea ca o poti face in dec. 2012 (cumulat pe toti anii) daca pe fiecare an in parte (din cei 3) suma aferenta nu este semnificativa - adica nu treci din profit in pierdere, de ex....
dpv al fiscului, rezultatul fiscal a fost in favoarea sa prin diminuarea chelt. deductibile aferente veniturilor impozabile obtinute (= profit in plus,/pierdere diminuata), prin urmare n-ar trebui sa "planga" ....

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL