Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA norma venit 2008 (IT) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA norma venit 2008 (IT)

9 replies to this topic

#1 Mon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 February 2008 - 03:31 PM

Salut,

vreau sa va rog sa ma ajutati intr-o chestiune legata de PFA cu norma de venit.

Daca o persoana care in 2007 a fost inscrisa in regimul aceasta de impozitare (cu norma de venit) si a platit, dupa cum bine se stie, un impozit forfetar trimestrial, mai este nevoie ca acum in 2008 sa completeze din nou oarece declaratii la Finante? Avind in vedere ca normele de venit se modifica anual, trebuie aceste PFA sa solicite impozitarea pe baza normei de venit anual sau, daca nu o fac, se socoteste ca "default" ca ramin in acelasi regim de impunere ca in anul precedent? :)

Daca trebuie sa completeze alte declaratii pe 2008, pina la ce data trebuie sa o faca?

Va multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri.



#2 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 February 2008 - 11:49 AM

Nu trebuie depusa nicio declaratie. Ramane ca anul trecut. Oricum, trecerea de la o forma de impozitare la alta nu se poate face decat dupa ce trec doi ani de impozitare conscutiva intr-una sau cealalta dintre situatii. Cererile pentru trecerea de la real-norma si invers se depun pana pe 31 ian.




#3 Mon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 February 2008 - 09:28 AM

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Deci sa inteleg ca ei nu mai trebuie sa depuna o declaratie cu veniturile realizate pe 2007, pentru ca nu se face nici o regularizare.

As vrea sa te mai intreb ceva. Stii cumva daca cei care lucreaza in IT, cu norma de venit, dar si full time cu contract de munca, pot avea o deducere de 50% la plata CASS aferenta veniturilor PFA?

Multumesc mult.



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 12:20 PM

Vezi postareaMon, la Feb 6 2008, 09:28 AM, a spus:

Stii cumva daca cei care lucreaza in IT, cu norma de venit, dar si full time cu contract de munca, pot avea o deducere de 50% la plata CASS aferenta veniturilor PFA?

NU se face nicio reducere la plata CASS.
Dan



#5 cartman26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 12:54 PM

Vezi postareaDan I., la Feb 6 2008, 01:20 PM, a spus:

Vezi postareaMon, la Feb 6 2008, 09:28 AM, a spus:

Stii cumva daca cei care lucreaza in IT, cu norma de venit, dar si full time cu contract de munca, pot avea o deducere de 50% la plata CASS aferenta veniturilor PFA?

NU se face nicio reducere la plata CASS.

Exista reducere de 50% la plata CASS.
Atat impozitul cat si asig de sanatate se platesc pentru jumatate din norma de venit.

In alta ordine de idei, stie cineva care este norma de venit pentru servicii IT, in Bucuresti, pe 2008 ?

Aceasta postare a fost editata de cartman26: 06 February 2008 - 12:54 PM




#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 01:23 PM

"Atat impozitul cat si asig de sanatate se platesc pentru jumatate din norma de venit."

Scuze, eu am gresit, iata si un link catre textul oficial:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...st&p=159278

Multumesc cartman26
Dan



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 February 2008 - 01:48 PM

Vezi postareaDan I., la Feb 7 2008, 01:23 PM, a spus:

"Atat impozitul cat si asig de sanatate se platesc pentru jumatate din norma de venit."
Scuze, eu am gresit, iata si un link catre textul oficial:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...st&p=159278
In documentele respective cu normele de venit nu se scrie ca se reduce CAS sau sanatatea cu 50%. Acolo scrie ca se reduce norma anuala cu 50% (si cu alte procente) pentru varstnici sau alte categorii mai defavorizate. Procentul de CAS se aplica conform Legii 19 la norma anuala a fiecaruia.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 ceresde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2008 - 04:42 PM

Salut
Sunt noua pe Forumul 100% contabilitate
Am incercat sa citesc cam tot ce s-a scris despre PFA
Daca ma poate lamuri cineva daca pot sa imi fac un PFA in care sa am obiect principal de activitate consultanta in finantari nerambursabile?
Eu lucrez la o firma de consultanta si am intocmit proiecte Sapard si FEADR.
Vreau de stiu daca pot sa fac consultanta pe proiecte FEADR si ca PFA fara sa fie nevoie sa imi fac o firma ( vreau sa lucrez doar in timpul liber).

O zi buna



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2008 - 02:19 AM

Vezi postareaceresde, la Feb 8 2008, 04:42 PM, a spus:

Salut
Sunt noua pe Forumul 100% contabilitate
Am incercat sa citesc cam tot ce s-a scris despre PFA
Daca ma poate lamuri cineva daca pot sa imi fac un PFA in care sa am obiect principal de activitate consultanta in finantari nerambursabile?
Eu lucrez la o firma de consultanta si am intocmit proiecte Sapard si FEADR.
Vreau de stiu daca pot sa fac consultanta pe proiecte FEADR si ca PFA fara sa fie nevoie sa imi fac o firma ( vreau sa lucrez doar in timpul liber).

Poti alege Consultanta in management, cred ca e codul nou caen 7022, fost 7414.
Nu e nici o problema sa lucrezi ca PFA in acest domeniu.
Succes!
Dan



#10 Mon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2008 - 09:21 PM

Multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o intrebare legata tot de PFA cu norma de venit (IT). Cineva zicea ca, avind norma de venit, dar fiind angajat si cu CM, trebuie sa se declare anual la Finante, pentru a solicita reducerea aceea de 50% la plata impozitului. Stiti cumva ceva de chestiunea asta? Si care e data limita pina la care trebuie sa te declari la Finante in acest sens?

Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL