Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
9,5 % - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


9,5 %

6 replies to this topic

#1 Curios

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 February 2008 - 10:11 PM

Sunt persoana fizica ce are venituri din strainatate ; nu am conventie si nici carte de munca ;
imi platesc 16 % impozit si 6,5 % la sanatate
intrebarea mea este : pentru pensie trebuie sa platesc 9,5% din venitul total ( nu am carte de munca si nici contract de colaborare ) ( precizez ca acum am contract facut cu casa de asig pe salariul minim ) ?
Va rog frumos !



#2 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 05 February 2008 - 12:55 PM

Asa se face, cu contract incheiat cu Casa de asigurari sociale. e obligatoriu la nivelul unui salariu mimim, practic se poate incheia la suma pe care o doresti. Banuiesc ca curiorizatea e legata de faptul ca la sanatate te obliga sa platesti la total venituri, sunt mai lacomi :frusty: . La pensii nu se inghesuie asa de tare... si la ce pensie o sa prinzi pana ajungi la rand :laugh: . E ok asa cum e acum :tongue:




#3 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 05 February 2008 - 02:01 PM

La Casa de Pensii suma minima asigurata este 1/4 din salariul mediu brut pe tara.

1/4 x 1.550 = 388 lei

Dupa care se plateste 29%.



#4 Curios

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 February 2008 - 03:07 PM

Mirelavasile , in ordinul 680/2007 din 01/08/2007 se precizeaza ca este 9,5 % din venitul brut ; aici nu inteleg eu ;
eu nu am salariu ; dar 6,5 % la sanatate ii platesc la tot venitul
esti asigura ca nu este la fel si cu acesti 9,5 % la pensie ?
multumesc mult



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 February 2008 - 03:25 PM

Vezi postareaCurios, la Feb 5 2008, 03:07 PM, a spus:

eu nu am salariu ; dar 6,5 % la sanatate ii platesc la tot venitul
esti asigura ca nu este la fel si cu acesti 9,5 % la pensie ?
Legea 19 din 2000, cu act.:
ART. 23
(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
b) venitul lunar asigurat, inscris in declaratia sau in contractul de asigurare sociala, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. IV si V si alin. (2);

Deci depinde ce suma ai declarat in Contractul de asigurare, minim un sfert din salariul mediu brut. Cu cat te asiguri pe o suma mai mare cu atat pensia va fii mai mare. Este interesul tau sa platesti mai mult. La sanatate e interesul statului sa-ti ia mai mult.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 Curios

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 February 2008 - 03:32 PM

Cred ca nu ai inteles exact ce vreau eu sa spun ;
desi cu casa de asig de sanatate nu am nici un contract totusi platesc 6,5 % din tot venitul
La pensii am contract pe salariul minim , dar in urma modificarilor ulterioare ( eliminarea plafonului de max 5 salarii) spune ca se plateste 9,5 % din venitul brut
Intrebare : eu trebuie sa platesc la toata suma ( obligat fiind ) sau raman cu asigurarea mea la salariul minim ?



#7 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 11 February 2008 - 10:58 PM

la ce se refera anexa 2 a ordinului 1019 de modificare a ordinului 340 (normele legii pensiilor):



4. La capitolul A sectiunea I, punctul 6 va avea urmatorul cuprins:

"6. Persoanele care la data de 1 ianuarie 2008 realizeaza venituri brute care nu sunt incasate ca urmare a incadrarii in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege au obligatia ca pana la data de 1 februarie 2008 sa declare unitatii de la care obtin astfel de venituri daca, in acelasi timp, la alta unitate, se afla si in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege.
Modelul declaratiei este prezentat in anexa nr. 2.
Persoanele care dupa data de 1 ianuarie 2008 vor obtine astfel de venituri fac aceasta declaratie la inceputul derularii respectivei activitati.
In situatia in care se constata ca declarantul nu se afla in niciuna dintre situatiile enumerate, unitatea de la care se obtin veniturile nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta nu se datoreaza."
(Anexa nr. 2 la norme)



DECLARATIE
conform Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000
privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale,
cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Ordinul
ministrului muncii si solidaritatii sociale nr. 340/2001,
astfel cum a fost modificat prin Ordinul ministrului muncii,
familiei si egalitatii de sanse nr. 1.019/2007



+-+-+-+-+-+-+ +-+-+ +-+-+ +-+-+

Nr. +-+-+-+-+-+-+, din ziua +-+-+, luna +-+-+, anul +-+-+,



1. Numele si prenumele asiguratului: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

2. Codul numeric personal: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

3. Adresa:

Domiciliat in Localitatea: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

Strada: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+

Nr. +-+-+-+-+-+-+ Bloc +-+-+-+-+-+-+ Scara +-+-+-+-+ Etaj +-+-+ Apart. +-+-+-+-+

+-+-+-+-+-+-+ +-+-+-+-+-+-+ +-+-+-+-+ +-+-+ +-+-+-+-+

Judet: +-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+ Sector +-+-+

+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+ +-+-+

4. Actul de identitate: Seria +-+-+ Nr. +-+-+-+-+-+-+

+-+-+ +-+-+-+-+-+-+

5. Declar pe propria raspundere ca sunt [ ]/nu sunt [ ], la alta unitate, in una sau mai multe

din urmatoarele situatii:

[ ] Desfasor activitate pe baza de contract individual de munca;

[ ] Functionar public;

[ ] Desfasor activitate in functie electiva;

[ ] Sunt numit in cadrul autoritatii executive, legislative sau judecatoresti;

[ ] Membru cooperator.

6. Ma oblig sa aduc la cunostinta in termen de 3 zile orice modificari intervenite in datele

de mai sus.



Semnatura asiguratului,

....................................






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL