Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM (nou pt. anul 2008) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CIM (nou pt. anul 2008)

10 replies to this topic

#1 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 05 February 2008 - 11:05 AM

Vă rog frumos, mă poate ajuta cineva cu un model de cim (nou pt. anul 2008) pt. timp parțial de 8 ore pe lună ?!
Eu am l-am adaptat pe cel tip, dar la ITM au spus că vor modelul nou........
Mii de mulțumiri!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 February 2008 - 11:25 AM

[quote name='MICO' date='Feb 5 2008, 11:05 AM' post='161428']
Mă poate ajuta cineva cu un model de cim (nou pt. anul 2008) pt. timp parțial de 8 ore pe lună ?!
Eu am l-am adaptat pe cel tip, dar la ITM au spus că vor modelul nou........
/quote]
Nu am auzit de un CIM nou pe 2008. Ar trebui sa se modifice Codul muncii sau sa apara Contractul colectiv de munca unic la nivel national, care ar trebui sa apara cu modificari, dar se pare ca nu a aparut inca. Si oricum ITM afla cu intarziere despre orice modificare legala. Sa-ti spuna legea in care a aparut cel nou. Poate ai dat o versiune din 2005 si ei vor una din 2007. Vezi ultimul Contract colectiv de munca la nivel national. Oricum nu sunt diferente de esenta. De fapt ce mai vroiau in plus in CIM? Ei trebuie sa te si sfatuiasca nu doar sa refuze documente.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 05 February 2008 - 07:28 PM

Șeful a fost la ITM cu contractul pe care îl atașez, i-au dat număr dar au scris pe el de refăcut după modelul nou și m-au băgat în ceață......... Poate are cineva puțin timp să-l citască și să-mi spună ce am greșit sau ce mai trebuia adăugat dacă nu există un model nou. Am găsit un model de contract de angajare - oare despre ăsta este vorba? Vă mulțumesc!

Fisiere atasate





#4 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 08:46 PM

Vezi postareaMICO, la Feb 5 2008, 05:28 PM, a spus:

Șeful a fost la ITM cu contractul pe care îl atașez, i-au dat număr dar au scris pe el de refăcut după modelul nou și m-au băgat în ceață......... Poate are cineva puțin timp să-l citască și să-mi spună ce am greșit sau ce mai trebuia adăugat dacă nu există un model nou. Am găsit un model de contract de angajare - oare despre ăsta este vorba? Vă mulțumesc!

Vezi paragraful :

H. Durata muncii
1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de .............. ore/zi, ............ ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: .................... (ore zi/ore noapte/inegal).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile contractului colectiv de munca aplicabil/regulamentului intern.
2. O fractiune de norma de .......... ore/zi (cel putin 2 ore/zi), .......... ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ..... (ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile contractului colectiv de munca aplicabil/ regulamentului intern.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora.



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 February 2008 - 09:41 PM

Vezi postareavioboss2004, la Feb 5 2008, 08:46 PM, a spus:

H. Durata muncii
1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de .............. ore/zi, ............ ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: .................... (ore zi/ore noapte/inegal).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile contractului colectiv de munca aplicabil/regulamentului intern.
2. O fractiune de norma de .......... ore/zi (cel putin 2 ore/zi, nu mai e valabila din oct 2006), .......... ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ..... (ore zi/ore noapte).
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile contractului colectiv de munca aplicabil/ regulamentului intern.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecintelor acestora.
"

Art. 101. - Salariatul cu fracțiune de normă este salariatul al cărui număr de ore normale
de lucru, calculate săptămânal sau ca medie lunară, este inferior numărului de ore normale de
lucru al unui salariat cu normă întreagă comparabil." (O.U.G. nr. 55/2006)
"Art. 1011. - (1) Angajatorul poate încadra salariați cu fracțiune de normă prin contracte
individuale de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată, denumite contracte
individuale de muncă cu timp parțial.
(2) Contractul individual de muncă cu timp parțial se încheie numai în formă scrisă.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 05 February 2008 - 09:51 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2008 - 04:24 PM

ptr MICO
la art.12 lit b) din CIM-ul dus de tine la ITM, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile, nu 15 cum ai scris tu. conform CCM la nivel national.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 08:44 PM

MIKY are dreptate !!! sunt inspectori care nu primesc CIM fara aceste 20 de zile la concediere ( in loc de 15), mi s-a intamplat incepand de anul asta.

si inca ceva : la sect. 6, d-na Fratisteanu (o draguta, altfel) mi-a cerut sa fie inscris la a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ..... (cate ore/zi), urmata de cuvintele "de luni pana vineri, intre orele 9-17 ".
asa si era programul de lucru, insa trebuia scris obligatoriu si pe contract.
ca sa nu mai am aceasta problema la nici un alt inspector, am scris pe toate CIM pe care le-am facut dupa aia, aceste cuvinte la randul respectiv si am trecut cele 20 zile la concediere in loc de 15. nu au fost probleme niciodata de atunci.

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 March 2008 - 08:46 PM




#8 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 20 March 2008 - 09:48 PM

Va multumesc mult pt. raspunsuri!



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2008 - 03:47 AM

Am avut si eu problema aceasta, cu mentionarea expresa a perioadei de lucru(asa cum a prezentat D-na. Otilia). E-adevarat insa ca unii inspectori cer, altii nu.
Intrebarea mea(inspectorii nu au stiut sa-mi raspunda decat cu ''asa trebuie''): unde este mentionata, in lege, treaba asta?
Mi-au refuzat un contract pe motivul celor 20 de zile la concediere, v-am povestit in alt topic si m-ati lamurit de unde vine modificarea...dar chestia asta cu precizarea orelor nu am gasit-o. Parerea mea este ca programul de lucru se detaliaza in ROI. Si-apoi programul de lucru, in cadrul unei societati se poate modifica in timp...adica sa mai fac acte aditionale si pt minunatia asta?!
Ma gandesc ca ITM-ul doreste sa dea mai multe amenzi...stim prea bine ca nu prea se respecta programul de lucru nici la privati, nici la stat.
Madalina



#10 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 September 2008 - 12:15 PM

Se poate sa ma angajez ca director economic la o soc cu 8 ore pe luna? Cum arata asa un contract? Nu mai e valabil min. 2 ore /zi?
Va rog, puteti posta un model de cim cu timp partial 8 ore /luna?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2008 - 06:39 PM

teofilia,

ai raspunsurile chiar in acest topic, daca il citesti macar pe asta la care ai postat ... mai ai raspunsurile solicitate si in alte topicuri, problemele ridicate de tine s-au discutat deja.

folosirea fct de cautare este obligatorie. nerespectarea acestei reguli atrage dupa sine sanctiuni ce pot ajunge pana la suspendarea/blocarea contului.
te rog sa citesti regulamentul acestui forum, se pare ca n-ai facut-o la inscriere - altfel ai fi stiut ce-ti spun aici legat de el.

numai bine. :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL