Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprire salariu -neplata credite banca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


poprire salariu -neplata credite banca


61 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 05 February 2008 - 01:15 PM

cred ca ne asteapta un nou fenomen la nivelul angajatilor.tocmai am primit titlu executoriu de la brd pentru un sngajat care are o rectanta de 20000 lei in conditiile in care ea in permanenta a avut salariul minim.adeverinta eliberata de soc nu a continut si expresia " ne obligam sa achitam..." si banca imi trimite titlul execiutoriu ca si cand atunci cand au acordat creditul eu am avut un avantaj. a mai intalnit cineva o astfel de situatie???
elma



#2 kittydelacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2008 - 02:59 PM

si eu am aceeasi situatie, dar adeverinta a fost completata la o alta firma la care a lucrat.
Chiar ma poate obliga banca sa ii fac poprire pe salariu?
Daca stie cineva- in baza carei legi??????

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 May 2009 - 04:17 PM




#3 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 01:56 PM

Ar trebui sa aveti pe documentatia primita de la banca, legea in baza careia va solicita sa faceti poprirea pe salariu.
Vedeti ca conform Codului de Procedura Civila (art. 453 si urmatoarele), nu veti putea retine din veniturile salariale nete ale salariatului respectiv decat maxim 1/3 din salariu net.
Poprirea se infiinteaza fara somatie, prin adresa insotita de o copie certificata de pe titlul executoriu, comunicata celei de-a treia persoane, instiintandu-se totodata si debitorul despre masura luata.
In adresa de poprire se va pune in vedere celei de-a treia persoane (tert poprit), interdictia de a plati debitorului sumele de bani.
In termen de 15 zile de la comunicarea popririi, iar in cazul sumelor de bani datorate in viitor, de la scadenta acestora, tertul poprit este obligat:
a) sa consemneze suma de bani;
b) sa plateasca direct creditorului suma retinuta si cuvenita acestuia. La cererea creditorului suma ii va fi trimisa la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la resedinta indicata, cheltuielile de trimitere fiind in sarcina debitorului.
Atragem atentia ca neindeplinirea corespunzatoare a obligatiei de consemnare si plata a sumei cuvenite creditorului il expune pe angajatorul debitorului riscului unui litigiu.
Astfel, daca tertul poprit nu-si mai indeplineste obligatiile ce-i revin pentru efectuarea popririi, inclusiv in cazul in care, in loc sa consemneze suma urmaribila a liberat-o debitorului poprit, creditorul, debitorul sau organul de executare, in termen de 3 luni de la data cand tertul poprit trebuia sa consemneze sau sa plateasca suma urmaribila, poate sesiza instanta de executare, in vederea validarii popririi - art. 460 din Codul de proc. Civ.
In ceea ce priveste cuantumul sumei de retinut, precizam ca aveti doua posibilitati de realizare a retinerilor pana la acoperirea sumei datorate conform hotararii judecatoresti.
1. Cea mai facila metoda este retinerea luna de luna in viitor a unei sume care sa nu depaseasca o treime din salariul lunar, pana la acoperirea sumei.
2. De asemenea, exista posibilitatea considerarii platii salariilor anterioare (pana la momentul intervenirii obligatiei de a efectua retinerea) drept plata nedatorata. Prin urmare se deschide posibilitatea mai complicata de a rectifica statele de plata a salariilor, cu toate consecintele financiar-fiscale ce decurg din acesta. in aceasta situatie, salariatul trebuie sa restituie suma incasata si nedatorata, pe care o veti plati ca atare creditorului sau.
Prin urmare, veti opta pentru varianta cea mai convenabila, tinand cont de pozitia creditorului, din perspectiva prevederilor art. 460 din Codul de procedura civila mai sus amintit.

Si in Codul Muncii este prevazut ceva in acest sens (retinerile din salarii)! Conform art. 263 din Codul muncii, (2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fara a putea depasi impreuna cu celelalte retineri pe care le-ar avea cel in cauza, jumatate din salariul respectiv!

Aceasta postare a fost editata de GeForce: 24 February 2008 - 02:05 PM




#4 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 24 February 2008 - 05:01 PM

Cu bancile eu m-am lamurit, multumesc lui GeForce. Pe mine m-ar interesa cum se poate proceda in cazul in care societatea vrea sa penalizeze cu un procent din salariu (sa zicem 20%) un angajat care nu si-a indeplinit corect sarcinile de serviciu? Din aceasta cauza, firma a avut de suferit. Este legal sa-l penalizeze? Sub ce mod se face retinerea, din salariul brut sau din cel net?



#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 08:41 PM

Conform Contractului colectiv de munca, Regulament de Ordine Interioara si Codul Muncii. Deciziile merg la salariat in ordine crescatoare, adica: avertisment verbal, avertisment scris, penalizare si nu direct din prima faza penalizare :biggrin:



#6 roxanita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 May 2009 - 11:32 AM

Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva! La societatea noastra a venit de la o societate de executori judecatoresti o instiintare de infiintare a popririi pentru o angajata care nu si-a platiti ratele la banca. Stiu ca poprirea se face pe 1/3 din salariul net. Dar daca aceasta angajata are 2 copii in intretinere, exista vreo portita prin care societatea sa-i retina mai putin? Daca da, cum se procedeaza? Va multumesc.



#7 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 November 2009 - 10:56 PM

Daca o persoana are deja o poprire de 200 ron la un net de 700 ron..i se mai poate face alta popprire?, sau dupa ce termina cu banca in pricina si se opreste pt alt credit,avand in vedere ca are mai multe credite restante..Deci Intrebare este daca i se poate opri mai mult 30% din salariu net...Ast si eu raspuns daca stie cineva:D....Multumesc!



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 12:26 AM

Nu se poate opri mai mult de 1/3 din salariu conform codului muncii , nici macar daca semneaza angajatul pt oprire mai mare ( din cate stiu orice oprire contrara codului muncii , e nula indiferent daca e semnata de salariat sau nu )



#9 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 November 2009 - 11:31 AM

Sa Facut Poprire pe salariu fara sa fiu anuntat si fara sa semnez vreun act pentru ca sunt de acord sa mi se opreasca bani din salariu......Este Corect.....



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 08:42 PM

Nu , fara sa fiti anuntati .



#11 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 November 2009 - 09:15 PM

am mai multe credite.1 singura banca mia facut poprirea pe salariu celelante mai pot face poprirea sau asteapta sa termine prima banca...Deci se poate sa mi se opreasca 2 ori..sau doar odata



#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2009 - 11:17 PM

Daca nu se incalca codul muncii , pot opri mai multe banci, in rest ( nu stiu sigur ) , cred ca doar instanta poate hotara sa se opreasca mai mult decat zice codul muncii .



#13 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 09:19 AM

Nu este nevoie de acordul angajatului pt a se face poprirea, angajatorul este obligat sa execute sentinta judecatoresca.
Pot fi facute mai multe popriri in limita stabilita de codul muncii, nu cred ca exista situatii in care un judecator ar putea dispune contrar codului muncii decat poate in urma unei erori.
Dragos



#14 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 November 2009 - 10:31 PM

poi si daca poprirea nu este sentinta judecatoresca...are dreptul sa opreasca din salariu....cei de la banca a sunt la firma unde lucrez si lea spus ca am datori la aceea banca si lea spus ca trebuie sa imi opreasca din salariu o anumita suma , fara ca io sa semnez ca sunt de acord...si fara sa fiu anuntat Scris sau telefonic de aceea banca.....astept un raspuns

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  top2.jpg   20.79K   43 downloads




#15 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 09:34 AM

Fara sentinta judecatoreasca nu se poate face poprire.
Dragos



#16 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 November 2009 - 02:13 PM

daca io nu eram de acord cu poprirea pe salariu ..ce putea sa pateasca firma la care lucrez..........cei de la banca la amentitat pe patronul unde lucrez eu ca ii va da firma la fisc ca rau platnic este corect sau cum se procedeaza.............................daca ajung la zi cu ratele poprirea se ridica automat sau trebuie sai anunt pe ei?



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 02:22 PM

Vezi ca exista un fel de OPC si pentru banci, mergi si fa o plangere.
Dragos



#18 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 15 November 2009 - 09:25 PM

Vezi postareagsli, la Nov 13 2009, 03:13 PM, a spus:

daca io nu eram de acord cu poprirea pe salariu ..ce putea sa pateasca firma la care lucrez..........cei de la banca la amentitat pe patronul unde lucrez eu ca ii va da firma la fisc ca rau platnic este corect sau cum se procedeaza.............................daca ajung la zi cu ratele poprirea se ridica automat sau trebuie sai anunt pe ei?


Daca nu exista o hotarare judecatoreasca in mod cert sumele nu sunt corect retinute. Bancile obisnuiesc sa faca amenintari si depinde de persoanele cu care vorbesc, daca ele se prind. Se pare ca in cazul tau patronul s-a speriat de ceva fara sa se gandeasca ca o banca nu poate sa faca oricum o reclamatie la fisc si ca fiscul nu ia oricum in considerare asa ceva. Trebuie deci sa te adresezi firmei sa nu iti mai faca retineri fara titlu executoriu (e ilegal conform Codului muncii).



#19 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 November 2009 - 08:58 PM

acuma cateva zile am primit telefon de la cei de la banca si a inceput s tipe la telefon ca io cand am degand sa platesc... si iam zis ca mi sa facut poprire pe salariu pentru ce sa mai platesc daca mi sa facut poprire...si mia zis ca daca nu platesc sapt asta imi pune sechestru pe casa sau pe tot ce este trecut pe numele meu sau la giranti mei...este corect ce mia zis ...odata ce mia facut poprire pe salariu pentru ce sa mai platesc la banca....ast un raspuns

Aceasta postare a fost editata de gsli: 16 November 2009 - 09:00 PM




#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 11:06 PM

Aberatii, fara o hotarare judecatoreasca nu va poate pune poprire ca sa nu zic de sechestru pe casa care ( daca nu ati girat cu casa ) e imposibil de pus fara o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL