Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare marfuri sub pret de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Vanzare marfuri sub pret de achizitie


59 replies to this topic

#41 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 January 2009 - 09:45 PM

Buna !!!

Va rog sa ma -mi spune-ti si mie ce note contabile si ce acte se fac pentru vanzarea de soldare ? pls...

Va multumesc anticipat !! :frusty:



#42 a_curta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alba iulia

Postat 29 January 2009 - 07:24 AM

Vezi postareaBea, la Jan 27 2009, 01:28 PM, a spus:

eu cred ca da, puteti lua haine in valoarea datoriei firme catre Dvs., sa nu uitati de formalitati!
Va multumesc pentru raspunsul prompt, dar la ce fel de formalitati va referiti? Mentionez ca eu nu am inchis societatea, ci doar magazinul. In cazul in care voi lua marfa in schimbul imprumutului, ce fel de inregistrari contabile ar trebui sa folosesc?




#43 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2009 - 12:38 PM

Vezi postareaIaro, la Feb 14 2008, 08:37 PM, a spus:

Intr-adevar conform codului fiscal este interzisa vanzarea marfurilor sub pretul de aprovizionare, .......

Te rog sa ma ajuti si pe mine cu numarul art. din C.Fiscal sau Norme la C.Fiscal care contin prevederea de mai sus.
Am si eu acesta situatie si nu reusesc sa gasesc art.



#44 a_curta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alba iulia

Postat 30 January 2009 - 09:06 AM

Vezi postareaileana nistor, la Jan 27 2009, 09:45 PM, a spus:

Buna !!!

Va rog sa ma -mi spune-ti si mie ce note contabile si ce acte se fac pentru vanzarea de soldare ? pls...

Va multumesc anticipat !! :frusty:
Am pus in atasament Normele metodologice pentru soldare, iar in anexe sunt notificarile vanzarilor de lichidare pentru primaria de care apartineti.

Fisiere atasate





#45 carmenpuie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2009 - 06:34 PM

Poate cineva sa ma lamureasca?
Am o societate care efectueaza comert cu amanuntul catre populatie.In urmatoarea perioada doreste sa reduca pretul de vanzare al marfurilor pentru a putea lichida stocul de marfa si pentru a inceta activitatea.
Poate sa imi spuna si mie cineva ce demersuri trebuie sa faca si la cine pentru a putea face reducere de pret de 50% la toate marfurile aflate in magazin?
Va multumesc anticipat.



#46 a_curta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alba iulia

Postat 06 February 2009 - 01:14 PM

Uite aici normele de aplicare in caz de soldare sau lichidare.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:20 PM




#47 Laura_Andreea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 08:43 AM

buna ziua!
am urmarit topicul de la inceput si mi-e mai mult decat clar ca nu se poate vinde sub pretul de achizitie. dar cum prin multe firme contabilii trebuie sa faca ce spun 'oamenii de vanzari' ca ei stiu mai bine (!?) am o situatie de aceeasi natura insa stornatul facturilor emise catre clienti iese din discutie. iar pretul de vanzare e cam cu 30% mai mic decat cel de intrare. sumele sunt destul de consistente si ele....si sub nici o forma nu cred ca ma incadrez in derogari din moment ce vand materiale de constructii...iar vanzarile de acest tip continua....
intrebarea mea e, avand in vedere starea de fapt imposibil de modificat, cum sa fac sa nu cad pe bec dpdv fiscal? eu ma gandeam sa pun pe cheltuieli nedeductibile diferenta negativa intre valoarea de intrare si valoarea de iesire a marfii la scaderea din gestiune si sa colectez pentru ea tva. pot face altfel? ca mie mi se pare cam insailata solutia asta desi teoretic in felul asta nu prejudiciez statul in nici un fel, nu?



#48 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 February 2009 - 12:16 PM

Pt.Katryna:
Farmaciile nu intra sub incidenta Ordonantei 99/2000, cnf.art.3,alin.3 : "(3) Sunt exceptate de la prevederile prezentei ordonanțe activitățile de comercializare având ca obiect: a) produsele medicamentoase, dispozitivele medicale;"
In ceea ce priveste reasezarea preturilor trebuie sa faceti NIR pt.reasezarea pretului care sa contina : den.medicamentelor, cantitatea, pretul din gestiune, pretul impus de CAS, diferenta, adaosul aferent si TVA neex.aferent adaosului. Nu aveti ce face, trebuie sa respectati preturile impuse...

Pt. Laura_Andreea :
Sfatul meu este sa faci o Instiintare scrisa cu privire la prevederile Ord.99/2000, cu citarea articolelor in cauza (vanzarea sub pretul de achizitie) si sanctiunile precazute in cap.VII art.73, in care la final sa precizezi ceva de genul : "am luat la cunostiinta....si imi asum responsabilitatea in cazul nerespectarii prevederilor prezentei Ordonante" si sa o dai la semnat. In ceea ce priveste inregistrarile, solutia la care te-ai gandit, avand in vedere ca nu se poate face stornarea facturilor sau macar facturi de diferenta, o poti aplica pt.a mai "imbuna" cumva org.de control, dar nu stiu daca scapa soc.de sanctiuni.
Singura solutie viabila este respectarea legii.

Dana




#49 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2009 - 03:39 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 14 2008, 11:30 PM, a spus:

Nu ai voie sa vinzi cu adaos comercial 0, adica cu acelasi cost de achizitie.
OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicat in MO 603/31.08.2007.
ART. 17
Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachetele de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, asfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.

Art. 16. - Prin vânzări cu preț redus, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege:
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror prețuri de reaprovizionare s-au diminuat

Deci, daca iau ciment sau fier la pret jumate fata de anul trecut, din cauza crizei, si mai am stoc de anul trecut, pot sa vand sub pretul de achizitie, corect ?



#50 madalinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 February 2009 - 05:49 PM

noi ca firma de produse stomatologice preferam decat sa facem disc financiar sa facem disc natural asta insemand sa dam produse sub pretul de achizitie de obicei 0.01 e corect sau nu
de ex daca medicul ia marfa de 2000 mil ii facem un disc de 5% natural la fara tva ( 5% la 1680.67 adica 84.03 ron) si de suma asta ii dam produse pe care le facturam cu 0.01 ca pret de 0 calulatorul nu accepta
e corect sau nu



#51 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2009 - 10:08 AM

A nu se confunda reducerile de preturi acordate de catre furnizori clientilor cu vanzarile cu pret redus reglementate de OG99/2000.
Reducerile de preturi trebuie convenite intre parti si stipulate in clauze contractuale si ele pot fi : financiare (scontul-reducerea acordata clientului pt.plata inainte de scadenta a datoriilor) si comerciale (rabatul-reducerea pt.calitatea inferioara a bunurilor, remiza sau discontul-reducerea pt.fidelitatea clientului, volum mare al comenzii, consideratii fata de client si risturnul-red.anuala si globala pt.depasirea unui plafon valoric anual al cumpararilor). Despre reducerile financiare si comerciale puteti citi mai mult in forum folosind functia de cautare. In cazul Dvs. eu zic ca este vorba despre o reducere comerciala, nu financiara, cu 5 %, procent aplicat asupra pretului de vanzare ceea ce inseamna reducerea pretului de vanzare la furnizor (soc.Dvs.) cu 5%, iar la client achizitionarea produselor cu un cost de achizitie mai mic cu 5%. facturile se inreg.in contabilitate la la valoarea neta comerciala=val.la pret de vanzare-reducerea comerciala. Exista mai multe aspecte contabile legate de modul de facturare al reducerilor, pe aceeasi factura sau pe o factura ulterioara, de aceea v-am spus sa cautati pe forum.

Dana




#52 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 26 February 2009 - 10:36 AM

am doua probleme pe care nu am reusit sa le stapanesc si sincer am auzit variante diferite.
1.pot acorda oricand discount(financiar sau comercial) clientilor,deoarece am citit in lege ca nu se pot acorda discounturi celor care platesc cash,de asemenea trebuiesc oferite aceste preturi reduse tuturor clientilor
2.pot vinde la pretul de achizitie,nu ma refer la soldare ci la vanzare efectiva?



#53 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2009 - 09:45 AM

Pt. Danuta:

2. Potrivit art.17 din Ordonanta 99/2000, privind comercializarea produselor și serviciilor de piață, care se aplica activitatilor din sectorul comercial ai al serviciilor de piata(cu exceptiile prevazute la art.3, aliniatul 3):" Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum și în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege orice vânzare la un preț egal sau inferior costului de achiziție, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare."
In cazul acestor vanzari cu pret redus, cuprinse in art.16, acordate in anumite perioade ale anului si in anumite situatii in care se afla soc.in cauza (ex.: suspendarea activitatii), in contabilitate se inregistreaza modificarile de pret rezultate pt.aducerea pretului vechi, inainte de reducere, la pretul nou calculat dupa aplicarea reducerii.

1. In ceea ce priveste reducerile de pret acordate de catre furnizori clientilor, practici intalnite in relatiile comerciale, de cele mai multe ori cu scopul stimularii vanzarilor, stipulate, de regula, in contracte incheiate intre comercianti, cnf.Ord.2374/2007, exista urm. tipuri de reduceri:
a. reduceri financiare-sconturi-acestea se acorda numai in situatia incasarii inainte de termen a sumei cuvenite.
b. reducerile comerciale, se acorda atunci cand este cazul :
- bonificatia- daca exista defecte de calitate ale marfurilor
- remiza- in functie de cant.de marfa vanduta, fidelitatea clientului etc., prin aplicarea unui procent asupra pretului de vanzare.
- risturnul- asupra ansamblului de operatii cu acelasi client, in cazul depasirii unui plafon valoric anual.
Cnf. Hot. 2185/2004 privind normele de aplicare a L.15/1996, pct.8 : " Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată."
Se pot acorda reduceri clientilor care achita in numerar marfa, dar nu in sensul acordarii unei reduceri conditionate de plata in numerar ("daca platesti cash iti dau o reducere de 10 %"-interzis).
De asemenea, red.se acorda fara discriminare, la fel pt.toti clientii. Cand se face o oferta de pret, de exemplu, in care se specifica, ca : pt. cumpararea unor cant. mai mari de x kg., se acorda o reducere de 5 % din pret (un ex.aleatoriu de procent acordat), oferta de pret trebuie sa fie aceeasi pt.toti clientii, nu ii dau unui client o reducere de 5 % si altuia, in cadrul aceleasi oferte, ii dau 10 %.

Dana




#54 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2009 - 07:43 PM

Vezi postareapetrisor, la Feb 17 2009, 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 14 2008, 11:30 PM, a spus:

OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicat in MO 603/31.08.2007.
ART. 17
Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachetele de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, asfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.
Art. 16. - Prin vânzări cu preț redus, în sensul prezentei ordonanțe, se înțelege:
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror prețuri de reaprovizionare s-au diminuat
Deci, daca iau ciment sau fier la pret jumate fata de anul trecut, din cauza crizei, si mai am stoc de anul trecut, pot sa vand sub pretul de achizitie, corect ?
Asa este, poti vinde sub pretul de achizitie. In cazul in care ai produse in stoc de peste un an si se incadreaza in cazul specificat, poti face reducere de pret, dar daca este sub pretul de achizitie se pune problema deductibilitatii diferentei de valoare, care este dupa parerea mea cheltuiala nedeductibila cf. art.21 alin.(4) lit.c) (stocuri degradate neimputabile pt. care nu s-au incheiat contracte de asigurare) si se ajusteaza si TVA-ul dedus initial, cf. art.148 lit. a).



#55 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 March 2009 - 10:26 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 17 2009, 07:43 PM, a spus:

Asa este, poti vinde sub pretul de achizitie. In cazul in care ai produse in stoc de peste un an si se incadreaza in cazul specificat, poti face reducere de pret, dar daca este sub pretul de achizitie se pune problema deductibilitatii diferentei de valoare, care este dupa parerea mea cheltuiala nedeductibila cf. art.21 alin.(4) lit.c) (stocuri degradate neimputabile pt. care nu s-au incheiat contracte de asigurare) si se ajusteaza si TVA-ul dedus initial, cf. art.148 lit. a).

Si eu sunt de aceeasi parere cu ce ati postat si asa procedez in practica, dar pentru partea evidentiata cu "rosu" am o nelamurire.

Stocurile mai vechi de 3 luni (conf.art.16 lit.f) se considera "degradate"? Altfel, nu vad de ce s-a facut aceasta referire. A se vedea si Normele de aplicare ale Ordonantei 99, unde scrie clar, ca lit.f a articolului 16 se refera la produse alimentare... Cei care comercializeaza altfel de produse, n-au alta varianta, decat sa dea pe chelt. nedeductibila diferenta de valoare, pentru aceste reduceri de preturi, indiferent daca stocurile sunt asigurate sau nu.

Ba mai mult, a nu se intelege ca daca ai stocurile asigurate, poti da pe cheltuiala linistit !!! Art. 21.4. lit.c) se refera la faptul ca nu sunt deductibile chelt. cu "bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta", in cazuri in care lispa din gestiune sau degradarea a survenit ca urmare a unor spargeri, intrari prin efractie, inundatii, incendii etc. pentru care poti avea PV al organelor de Politie, constatari ale asiguratorilor. Deci, daca nu ai asigurare, nu sunt deductibile, cu exceptia cazurilor in care chelt. au intervenit ca urmare a unor calamitati naturale sau alte cazuri de forta majora (cutremur, razboi etc).

Deasemenea, as vrea sa subliniez ca si in cazul ajustarii TVA, Codul Fiscal face aceeasi distinctie intre bunurile asigurate si cele neasigurate, pentru cele asigurate si constatate lipsa sau degradate, dovedite legal, neprocedandu-se la ajustare.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 18 March 2009 - 10:28 AM




#56 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2009 - 04:28 PM

Cheltuiala 607=371 reprezentand reducerea valorica nu este o cheltuiala efectuata pentru obtinerea unui venit, daca nu o asimilezi si nu o incadrezi la art. 21 alin.(4) lit.c) nu ajustezi TVA-ul dedus 635=4427 (tot nedeductibil), si nu cred ca este corect.



#57 bobtom

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 June 2009 - 11:17 AM

Good post. I appriciate it :sad:


pret personnel



#58 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2009 - 03:01 AM

An citit HG99 si normele si s-ar parea ca nu pot beneficia de aceste prevederi referitoare la "vanzare de lichidare" deoarece societatea, care vrea sa lichideze stocul deoarece isi va suspenda activitatea de la 01.01.2010 si nu mai doreste sa continue aceasta activitate nici dupa reactvare, nu face vanzare cu amanntul ci cu ridicata.
Ce parere aveti? Am inteles eu gresit?
Ar putea totusi sa beneficieze de aceste prevederi?



#59 dia&sergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 November 2011 - 02:55 PM

buna ma poate ajuta cineva?am o firma si vand haine second.firma este intreprindere familiala.doresc sa fac reducere de pret la unele produse dar nu stiu cum,ce acte trebuie sa completez ce formulare.iar dupa ce fac reducerea de pret cum trec in raporul de gestiune zilnic pe ce baza?
va multumesc anticipat.



#60 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2011 - 01:58 PM

Vezi postareadia&sergiu, la 30 November 2011 - 02:55 PM, a spus:

buna ma poate ajuta cineva?am o firma si vand haine second.firma este intreprindere familiala.doresc sa fac reducere de pret la unele produse dar nu stiu cum,ce acte trebuie sa completez ce formulare.iar dupa ce fac reducerea de pret cum trec in raporul de gestiune zilnic pe ce baza?
va multumesc anticipat.

Va trebuie :
- un proces verbal al celor care conduc intreprinderea individuala ca s-a hotarat reducerea de pret la produsele , din cauza ......
- lista de inventariere in care veti trece produsele inventariate cu pretul vechi si cu pretul nou, de unde va rezulta si diferenta de pret care va fi inregistrata in raportul de gestiune zilnic !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL