Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA sunt obligate sa foloseasca aparate de marcat fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA sunt obligate sa foloseasca aparate de marcat fiscale

6 replies to this topic

#1 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 February 2008 - 02:47 PM

Ce parere aveti de comunicatul de presa al DGFP Sibiu?
http://portal.finant...-ianuarie-2008/



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 02:56 PM

Vezi postareazonkkk, la Feb 7 2008, 02:47 PM, a spus:

Ce parere aveti de comunicatul de presa al DGFP Sibiu?
http://portal.finantesibiu.ro/presa/16-ianuarie-2008/

Se refera la case de marcat ptr. PFA...
Eu cred ca e vorba doar de PFA care comercializeaza produse/servicii direct catre persoane fizice.
Parerea mea.

Dan



#3 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 February 2008 - 02:58 PM

Din text reiese ca e vorba de toate categoriile de PFA...
De asta am intrebat aici.



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 03:19 PM

Vezi postareazonkkk, la Feb 7 2008, 02:58 PM, a spus:

Din text reiese ca e vorba de toate categoriile de PFA...
De asta am intrebat aici.

Case de marcat se folosesc in relatia cu persoanele fizice.
Probabil contextul in care apare comunicatul cu pricina este trunchiat.
Daca eu, ca PFA, am contracte si emit facturi unor SRL/SA, nu am nevoie de casa de marcat...
Dan



#5 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:22 AM

Dar legal tu ai voie sa lucrezi si cu persoane fizice, deci trebuie sa detii si un astfel de aparat, in cazul in care vei lucra vreodata cu persoane fizice.

Tind sa cred, ca daca vrei sa nu ai probleme cu inspectorii, trebuie sa cumperi si unu din ala si sa-l ai prin 'sediu'.

Concluzia mea e ca daca nu ai si vor sa te friga, o pot face.



#6 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 February 2008 - 11:23 AM

Vezi postareazonkkk, la Feb 8 2008, 10:22 AM, a spus:

Dar legal tu ai voie sa lucrezi si cu persoane fizice, deci trebuie sa detii si un astfel de aparat, in cazul in care vei lucra vreodata cu persoane fizice.

Tind sa cred, ca daca vrei sa nu ai probleme cu inspectorii, trebuie sa cumperi si unu din ala si sa-l ai prin 'sediu'.

Concluzia mea e ca daca nu ai si vor sa te friga, o pot face.

cu excepția serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului și a lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe



#7 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2008 - 03:18 PM

Vezi postareazonkkk, la Feb 8 2008, 10:22 AM, a spus:

Dar legal tu ai voie sa lucrezi si cu persoane fizice, deci trebuie sa detii si un astfel de aparat, in cazul in care vei lucra vreodata cu persoane fizice.

Tind sa cred, ca daca vrei sa nu ai probleme cu inspectorii, trebuie sa cumperi si unu din ala si sa-l ai prin 'sediu'.

Concluzia mea e ca daca nu ai si vor sa te friga, o pot face.

Hai sa-ti explic un caz de SRL care lucreaza cu persoane juridice.
Pentru SRL/SA prevederile legale sunt mult mai stricte.
Dat fiind ca mare majoritate a clientilor sunt persoane juridice, firma respectiva nu are casa de marcat.
Chiar daca mai vinde si unor pers. fizice (din an in Paste) tot nu are obligatia de a detine o casa de marcat. Totul este verificat si ras-verificat de garda, inspectori fiscali Min. FIn samd.
Deci, legal nu au nici o problema.

In alta oridne de idei, daca vor sa-ti gaseasca nod in papura o pot face pentru multe alte motive.
Dar nu casa de marcat pe care o tii in pod, ca poate vei avea peste 3 ani un client Pers. fizica, este cuiul lui Pepelea.
Amenda o primesti si daca ai casa de marcat si nu ai emis bon fiscal.
Degeaba o ai, daca nu o folosesti conf. legii.
Spune legea undeva ca trebuie s-o cumpar in avans, pentru orice eventualitate?! Atunci toate firmele ar trebui sa aiba casa de marcat, ca nu se stie niciodata ce clienti vei avea, nu?! E absurd!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 08 February 2008 - 03:25 PM

Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL