Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Se considera studii economice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Se considera studii economice?

9 replies to this topic

#1 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2005 - 07:09 PM

Va rog daca se poate sa ma ajutati sa rezolv o mare dilema a mea. Am absolvit o Facultate de Managenent Agricol in urma careia am primit o diploma ce atesta ca sunt Inginer Diplomat , profil Inginerie Economica, specializare Managementul Cercetarii si dezvoltarii Rurale. De asemenea am absolvit si Liceul Economic, sectia Finante Contabilitate, de unde am un atestat de contabil statistician.
Mentionez ca in prezent lucrez economista la o firma dar nu semnez nimic.
Intrebarea mea daca este daca se considera ca studiile mele sunt economice si daca pot semna in calitate de contabil.
VA MULTUMESC! :?:



#2 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 17 March 2005 - 07:45 PM

Si eu sunt in aceasi situatie am absolvit fac de inginerie
profil : INGINERIE ECONOMICA
specializare: INGINERIE ECONOMICA IN DOMENIUL MECANIC
MANAGEMENTUL SI INGINERIA SISTEMELOR DE PRODUCTIE
pe diploma scrie : INGINER DIPLOMAT

iar in foaia matircola apar materii ca : MANAGEMENT, MARKETING, CONTABILITATE, FINANTE, INVESTITII, ECONOMIE GENERALA, ECONOMIA FIRMEi, MANAG. RESURSELOR UMANE, MANAGEMENTUL CALITATII, MANAG. PROIECTULUI, AFACERI MICI SI MIJLOCII, ECONOMIE MONDIALA, MANAG. PRODUCTIEI SI SERVICIILOR, MANAGEMANT STRATEGIC, MANAGAMENT FINANCIAR etc.

aceasi intrebare o am ca si Sandra: Sunt considerate studii economice? Si pot fi trecut pe cartea de munca cu functia de contabil chiar daca am profesia de INGINER?




#3 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 08:25 PM

Inginerul tot inginer ramane, ca sa poti fi trecut contabil trebuie sa ai o diploma de contabil (liceu economic, cursuri contabilitate) sau A.S.E



#4 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2005 - 05:03 PM

Va multumesc pt raspunsuri dar cu toate ca " inginerul tot inginer ramane" credeti ca nu exista nici o diferenta dat fiind faptul ca facultatea terminata are profilul INGINERIE ECONOMICA? ........



#5 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 22 April 2005 - 01:05 PM

Atat timp cat lucrati in domeniu de ce doriti si drept de semnatura? Stiti ce responsabilitati implica acest drept la semnatura?
Problema voastra s-ar rezolva relativ usor daca ati face un curs de contabilitate care e numai 3 luni si care va da si dreptul la semnatura avand in vedere facultatea absolvita. Cred ca cel mai bine ar fi sa lasati pe altii sa semneze daca vreti sa dormiti linistite. Va spun din experienta tuturor semnaturilor pe care le-am dat :lol: !!!
n.pascal



#6 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 April 2005 - 07:29 PM

De acord in ceea ce priveste responsabilitatea celui care semneaza, dar totusi credeti ca este necesar un curs de conta cu toate ca am absolvit liceul economic si am diploma de contabil statistician?



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 April 2005 - 10:30 AM

Un curs de conta de 3 luni sau mai mult sau o diploma de BAC nu vor echivala niciodata cu studiile ECONOMICE superioare. Iti vor da doar drept de semnatura pt. cifre de afaceri mici, la care oricum nu conteaza ca intra in responsabilitatea administratorului (<50.000 euro).



#8 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 April 2005 - 08:24 PM

Totusi faptul ca in facultate am studiat 5 semestre contabilitatea pe langa o groaza de alte materii economice precum Finantele Firmei, Moneda si Credit, n-spe feluri de Management, Proiecte Economice, s.a nu are nici o importanta. De ce considerati ca cei care au absolvit ASE-ul sunt mai in tema din moment ce si eu am studiat aceleasi materii ca si cei de la sectia Management + am facut un an in plus pt. ca sunt inginer. Deci sunt totusi 5 ani de studii nu 4.........si e totusi profil Inginerie Economica.



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 April 2005 - 10:50 AM

Incerc sa-ti dau un alt exemplu, cel al unui student la contabilitate in ultimul an care a studiat toate contabilitatile in facultate, a avut diverse proiecte in domeniu, practica pe cinstite facuta si, totusi, nu are nici un drept pana cand nu obtine diploma de licenta. In acest moment are chiar mai putine drepturi decat un simplu absolvent cu studii medii de liceu economic. Asta ca sa nu vorbim de un contabil autorizat cu studii medii.Ti se pare corect?



#10 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2005 - 11:08 PM

Multumesc de raspuns. Credeti ca, in cazul meu, daca as face masterul la expertiza contabila as putea sa dau examenul de expert dupa 3 ani de experienta in domeniu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL