Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum poti scoate bani din firma... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum poti scoate bani din firma...


22 replies to this topic

#1 dantes87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:37 AM

Salutare tuturor,

Am in plan sa imi infiintez o firma, dar am o serie de neclaritati in ceea ce priveste partea contabila... si cu precadere cum pot scoate bani din firma.
din cunostintele mele, poti prin trei moduri: dividende, facturi sau imprumut.
de curand cineva mi-a povestit depsre un cont car s-ar chema "Plati diverse" prin care, citez: "poti scoate bani din firma fara dovezi gen factura, chitanta etc. in limita unui plafon de 3 mld. lei vechi pe luna"... in opinia mea este total aiurea ce spune, dar as vrea sa ma elucidati si voi.

va multumesc si astept rsp voastre.

toate cele bune,

D.



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2008 - 10:52 AM

Cred ca nu ai inteles bine : prin "plati diverse" scoti bani din banca si ii bagi in" casa firmei" si de aici incepi si scazi cheltuielile
cum le-ai enumetat tu (+ salarii , decont delegatii).
Pt. orice cheltuiala trebuie sa ai un act doveditor. Doar daca esti" parlamentar" nu esti obigat sa decontezi cu acte.




#3 dantes87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2008 - 11:43 AM

Vezi postareaDoina P, la Feb 8 2008, 10:52 AM, a spus:

Cred ca nu ai inteles bine : prin "plati diverse" scoti bani din banca si ii bagi in" casa firmei" si de aici incepi si scazi cheltuielile
cum le-ai enumetat tu (+ salarii , decont delegatii).
Pt. orice cheltuiala trebuie sa ai un act doveditor. Doar daca esti" parlamentar" nu esti obigat sa decontezi cu acte.
exact ce imi spui m-am gandit si eu... mi se pare absurd sa scoti bani dintr-o firma pentru cheltuleile unei pers fizice...
ai idee ce obiecte, marfuri pot fi bagate in contabilitate ( de genul electronice etc...) si cat % pot cheltui pe protocol si pe combustibil?



#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 08 February 2008 - 09:23 PM

Vezi postareadantes87, la Feb 8 2008, 11:43 AM, a spus:

Vezi postareaDoina P, la Feb 8 2008, 10:52 AM, a spus:

Cred ca nu ai inteles bine : prin "plati diverse" scoti bani din banca si ii bagi in" casa firmei" si de aici incepi si scazi cheltuielile
cum le-ai enumetat tu (+ salarii , decont delegatii).
Pt. orice cheltuiala trebuie sa ai un act doveditor. Doar daca esti" parlamentar" nu esti obigat sa decontezi cu acte.
exact ce imi spui m-am gandit si eu... mi se pare absurd sa scoti bani dintr-o firma pentru cheltuleile unei pers fizice...
ai idee ce obiecte, marfuri pot fi bagate in contabilitate ( de genul electronice etc...) si cat % pot cheltui pe protocol si pe combustibil?
Detalii la administatia financiara.
%%%




***



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2008 - 09:58 PM

Important este obiectul de activitate al firmei, acesta fiind stabilit prin actul constitutiv - principal si secundar.
Poti avea marfuri in ctb daca obiectul stabilit la infiintare sau ulterior permite acest lucru, ceea ce inseamna, in linii mari, activitati de comert. Poti avea insa in gestiunea societatii diverse obiecte de inventar si/sau mijloace fixe in functie de necesitatile desfasurarii activitatii. Nu exista un procent stabilit sau obligatoriu pentru asemenea cheltuieli, dar ele trebuie sa fie facute in scopul obtinerii de venituri - in cazul societatii platitoare de imp/profit. Desigur ca si pt platitorii de imp/venit trebuie sa existe o coerenta in privinta acestor cheltuieli, o justificare reala.
Madalina



#6 dantes87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 February 2008 - 03:52 PM

Vezi postareamadalinab, la Feb 8 2008, 09:58 PM, a spus:

Important este obiectul de activitate al firmei, acesta fiind stabilit prin actul constitutiv - principal si secundar.
Poti avea marfuri in ctb daca obiectul stabilit la infiintare sau ulterior permite acest lucru, ceea ce inseamna, in linii mari, activitati de comert. Poti avea insa in gestiunea societatii diverse obiecte de inventar si/sau mijloace fixe in functie de necesitatile desfasurarii activitatii. Nu exista un procent stabilit sau obligatoriu pentru asemenea cheltuieli, dar ele trebuie sa fie facute in scopul obtinerii de venituri - in cazul societatii platitoare de imp/profit. Desigur ca si pt platitorii de imp/venit trebuie sa existe o coerenta in privinta acestor cheltuieli, o justificare reala.
in mare sa inteleg ca va depinde de codurile CAEN pe care mi le voi alege...?



#7 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 11 February 2008 - 10:44 PM

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .



#8 carmendima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 February 2008 - 08:04 AM

Vezi postareauiliv, la Feb 12 2008, 12:44 AM, a spus:

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .

Am si eu o intrebare apropo' de acest subiect. Daca la inceput am imprumutat societatea facand diverse investitii pot sa imi retrag pe parcurs acest imprumut? Pe masura ce obtin venituri?



#9 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 February 2008 - 08:49 AM

Da, cu conditia sa existe acel contract de imprumut.



#10 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2008 - 07:04 PM

Vezi postareacarmendima, la Feb 22 2008, 08:04 AM, a spus:

Vezi postareauiliv, la Feb 12 2008, 12:44 AM, a spus:

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .

Am si eu o intrebare apropo' de acest subiect. Daca la inceput am imprumutat societatea facand diverse investitii pot sa imi retrag pe parcurs acest imprumut? Pe masura ce obtin venituri?
Da, desigur!

Vezi postareaahava, la Feb 22 2008, 08:49 AM, a spus:

Da, cu conditia sa existe acel contract de imprumut.
Pai daca la data efectuarii imprumutului nu a facut contract nu trebuie sa isi retraga banii pe care i-a bagat in societate! E nefiresc si anormal! De unde sa stie ca la momentul efectuarii tranzactiei ar fi trebuit sa intocmeasca contract de imrumut?



#11 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 22 February 2008 - 07:42 PM

Vezi postareacarmendima, la Feb 22 2008, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareauiliv, la Feb 12 2008, 12:44 AM, a spus:

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .

Am si eu o intrebare apropo' de acest subiect. Daca la inceput am imprumutat societatea facand diverse investitii pot sa imi retrag pe parcurs acest imprumut? Pe masura ce obtin venituri?

Daca ai imprumutat propria firma trebuia sa introduci banii in casa cu chitanta si poti sa-i retragi cu dispozitie de plata



#12 carmendima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 February 2008 - 12:34 PM

Vezi postareauiliv, la Feb 22 2008, 09:42 PM, a spus:

Vezi postareacarmendima, la Feb 22 2008, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareauiliv, la Feb 12 2008, 12:44 AM, a spus:

Poti alege mai multe coduri caen dar sa desfasori pt inceput o singura activitate deci la aceasta activitate poti face investitii si mai poti scoate bani din firma angajindu-te si facandu-ti salariul care ti-l doresti bineinteles trebuind sa platesti si impozitele aferente.Daca citesti codul fiscal la sectiunea cheltuieli deductibile te vei lamuri .

Am si eu o intrebare apropo' de acest subiect. Daca la inceput am imprumutat societatea facand diverse investitii pot sa imi retrag pe parcurs acest imprumut? Pe masura ce obtin venituri?

Daca ai imprumutat propria firma trebuia sa introduci banii in casa cu chitanta si poti sa-i retragi cu dispozitie de plata
Asa am facut...mai putin contractul acela. Sper sa nu fie probleme ca nu am facut un astfel de contract. Stie cineva in ce act normativ scrie de obligatia incheierii unui astfel de contract?



#13 ioanaisfetcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 February 2008 - 12:08 PM

Vezi postareadantes87, la Feb 8 2008, 10:37 AM, a spus:

Salutare tuturor,

Am in plan sa imi infiintez o firma, dar am o serie de neclaritati in ceea ce priveste partea contabila... si cu precadere cum pot scoate bani din firma.
din cunostintele mele, poti prin trei moduri: dividende, facturi sau imprumut.
de curand cineva mi-a povestit depsre un cont car s-ar chema "Plati diverse" prin care, citez: "poti scoate bani din firma fara dovezi gen factura, chitanta etc. in limita unui plafon de 3 mld. lei vechi pe luna"... in opinia mea este total aiurea ce spune, dar as vrea sa ma elucidati si voi.

va multumesc si astept rsp voastre.

toate cele bune,

D.

Daca te intereseaza eu cedez gratuit o firma in Bucuresti, care nu mai functioneaza din 2004. Pentru ca ma costa mai mult s-o desfiintez, acord si un comision (300 RON) daca se incheie tranzactia. Cu aceasta ocazie pot sa dau si explicatii privitoare la actele contabile si operatiunile ce se fac. Detalii/informatii la firma.srl@gmail.com



#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 12:59 PM

Vezi postareacarmendima, la Feb 25 2008, 12:34 PM, a spus:

Asa am facut...mai putin contractul acela. Sper sa nu fie probleme ca nu am facut un astfel de contract. Stie cineva in ce act normativ scrie de obligatia incheierii unui astfel de contract?

si ce te opreste sa intocmesti contractul acum, cu data de atunci , cand ai imprumutat firma ?
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 01:44 PM

Vezi postareacarmendima, la Feb 25 2008, 12:34 PM, a spus:

Asa am facut...mai putin contractul acela. Sper sa nu fie probleme ca nu am facut un astfel de contract. Stie cineva in ce act normativ scrie de obligatia incheierii unui astfel de contract?
chiar asa : unde scrie ca e obligatoriu sa intocmesti contracte de imprumut la creditarea firmei de catre (unul din) asociat(i) ?



#16 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 26 February 2008 - 10:51 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 26 2008, 03:44 PM, a spus:

Vezi postareacarmendima, la Feb 25 2008, 12:34 PM, a spus:

Asa am facut...mai putin contractul acela. Sper sa nu fie probleme ca nu am facut un astfel de contract. Stie cineva in ce act normativ scrie de obligatia incheierii unui astfel de contract?
chiar asa : unde scrie ca e obligatoriu sa intocmesti contracte de imprumut la creditarea firmei de catre (unul din) asociat(i) ?

Nu stiu sa va spun unde scrie, dar garda il cere cand vine in control... eu l-am avut!



#17 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 10:55 PM

Mie nu mi l-a cerut nici un control. Dar am vandut o firma cu totul, si firma de contabilitate care s-a ocupat de receptia actelor, stampilelor, etc.. ne-au cerut sa-l facem. Garda mi-a cerut doar sa vada dispozitiilor de caserie.



#18 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:33 PM

restituirea imprumutului asociatului prin casa pe baza dispozitiei de plata intra in plafonul zilnic de 10000 ron?



#19 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2008 - 05:42 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 27 2008, 10:33 PM, a spus:

restituirea imprumutului asociatului prin casa pe baza dispozitiei de plata intra in plafonul zilnic de 10000 ron?
platile catre persoanele fizice nu se iau in calcul la plafon.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 12:54 PM

.. dar ai grija sa nu depasesti c/v a 10.000 euro fiindca trebuie sa-i raporteze pe legea 652/2002 (cea cu spalarea banilor, pe forum e un topic special pt problema asta, la "legislatie" parca ...) :tongue:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL