Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ore suplimentare - mod declarare ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ore suplimentare - mod declarare ITM

4 replies to this topic

#1 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 10 February 2008 - 07:01 PM

Am urmatoarea situatie: societatea conform codului CAEN, cazare, presupune si ore suplimentare, precum si daca este nevoie, si de obicei este nevoie macar cateva ore, ca sa vina si sambata sau duminica. Pentru orele suplimentare precum si pentru sambete si/sau duminici lucrate se respecta codul muncii prin remuneratie sau zile libere. Intrebarea mea este daca trebuie sa declar la ITM, si care este aceasta modalitate, un model de decizie sau act aditional m-ar ajuta, ca se lucreaza sambata si/sau duminica.
Va multumesc mult
steluta



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 09:38 AM

eu stiu ca orele suplimentare se evidentiaza doar in pontaj si nu trebuie declarate nicaieri .... exista procente pt plata acestor ore ... in schimb, pt orele de noapte, efectuate cu regularitate, se intocmeste o adresa privind munca de noapte, conform Codului Muncii, si se depune la ITM.... cel putin asa scrie in Codul Muncii .... eu am avut o data un caz, am facut aceasta adresa si am depus-o la inspectorul meu, desi inspectoarea nu auzise de asa ceva ... totusi mi-a pus viza pe ea. In codul muncii scrie ca "trebuie anuntata inspectia muncii".

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 November 2008 - 11:39 AM




#3 CORINA P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 November 2008 - 11:01 AM

Si eu am aceeasi problema. Mi s-a spus ca trebuie sa fac act aditional sau decizie in ceea ce priveste orele suplimentare lucrate sambata si duminica si nu stiu cum ar trebui sa fie facut acest act aditional, la nivel de unitate sau pentru fiecare salariat in parte?



#4 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 19 November 2008 - 10:41 PM

Eu am facut o adresa catre ITM prin care am anuntat ca urmatorii salariati vor lucra ore de noapte si se va acorda pentru aceasta un spor de noapte de x %. . Am facut mai jos un tabel cu salariatii, cnp-ul acestora si functia.



#5 CORINA P.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 November 2008 - 02:48 PM

multumesc frumos!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL