Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corelare bilant - balanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

corelare bilant - balanta

1 reply to this topic

#1 tatoo963

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2008 - 11:54 PM

in bilant total cheltuieli si total venituri sunt diferite de total sume actuale ct 121.
Am gasit suma dar nu stiu cum sa fac ca sa nu mai apara pe viitor situatia asta:
ex produc---345=711 100lei
vand(din stoc)----411=%4427,701 238lei=%38lei,200lei
scad gestiunea-----711=345 180lei
inchid contul 711------711=121 100lei
121=711 180lei ===>> rulaj debitor 121=80lei ===>> cheltuiala 80lei ===>> total cheltuieli din bilant va fi diferit de total sume ct 121 din balanta,

Nu stiu daca m-am exprimat foarte bine, si daca m-am facut inteles, oricum este un exemplu cu sume ipotetice, si putin simplificat. Un ajutor din partea cuiva care lucreaza in productie si s-a ciocnit de asa ceva ar fi perfect.



#2 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 18 February 2008 - 02:28 PM

Da, asa e. In bilant trebuie sa iei pentru contul 711 doar rulajul 'curatat' : adica iei tu frumos fisa contului din ian pana la dec, si vezi cu ce sume s-a inchis contul in fiecare luna ( ai grija la debit, credit). Le aduni daca sunt pe credit, respectiv le scazi daca sunt pe debit. Vei obtine o suma pe care o treci in bilant. Daca n-ai gresit la calcul, si n-ai alte 'bube' cu conturile de venituri si cheltuieli, se inchide sigur. Succes! :tongue:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL