Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CALCUL CONTRIBUTII CONCEDIU MEDICAL 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CALCUL CONTRIBUTII CONCEDIU MEDICAL 2008

60 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 February 2008 - 02:05 PM

Acesta este modul meu de calcul al contributiilor aferente unui salariat in CM normal pe 2008. Puteti sa-mi spuneti daca este corect, iar daca nu, sa ma corectati? Multumesc

................................nr zile...... salariu
perioada lucrata...........10............256
CM suportat de societ .....5...........110
CM suportat de FNUASS...7...........154
Total...............................22..........520


CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*5/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*5/22

Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*520

CASS societate
=5.5%*(256+110)

CASS angajat
=6.5%*256

Contrib concedii si indemnizatii
=0.85%*(256+110)

Fond garantare
=0.25%*(256+110)

Comision ITM
=0.75%*(256+110)



#2 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 12 February 2008 - 03:22 PM

Nu va raspunde nimeni la astefel de intrebari ptr ca s-au discutat si rasdiscutat. Nu este corect calculul, cotele de contributii s-au schimbat si a curs multa"cerneala" in acest forum pe tema asta, calculul contributiilor se face la sal realizat inclusiv CM -si despre asta s-a scris. De ce nu incercati sa cautati mai intai legislatia si apoi sa cereti lamuriri?




#3 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 February 2008 - 08:08 AM

ba ar fi foarte bine daca cineva ar raspunde, caci e un exemplu concret si "bine asezat pe hartie" din care te puteai lamuri fara sa citesti 50 de posturi in care fiecare post vine cu propria-i alta nelamurire. Iar cotele de contributie sunt corecte. As zice ca exemplul este corect.

Aceasta postare a fost editata de floorin: 16 February 2008 - 08:10 AM




#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 02:24 PM

Eu nu sunt de acord cu somajul, calcul corect:
Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*(256+110)
Baza celor doua contributii este intotdeauna aceeasi.


Ordonanță de urgență nr. 91 din 26/09/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 671 din 01/10/2007
pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul protecției sociale

1. Articolul 26 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 26. - Angajatorii au obligația de a plăti lunar o contribuție la bugetul asigurărilor pentru șomaj, a cărei cotă se aplică asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuției individuale la bugetul asigurărilor pentru șomaj, conform art. 27 alin. (1)."
2. La articolul 27, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 27. - (1) Angajatorii au obligația de a reține și de a vira lunar contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situația persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19."

REGLEMENTARE NOUA CAS SI IMPLICIT SOMAJ
Ordin nr. 92 din 08/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 116 din 14/02/2008
pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 340/2001



--------------------------------------------------------------------------------

Având în vedere:
- Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare;
- Hotărârea Guvernului nr. 381/2007 privind organizarea și funcționarea Ministerului Muncii, Familiei și Egalității de Șanse,


ministrul muncii, familiei și egalității de șanse emite următorul ordin:


Art. I. - Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 340/2001, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 10 mai 2001, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. La capitolul A "Contribuția de asigurări sociale" secțiunea a II-a, punctul 19 "Contribuție de asigurări sociale (Capitolul III din lege)" va avea următorul cuprins:
"19. Prin sintagma venitul brut realizat lunar se înțelege totalitatea veniturilor în bani sau în natură, realizate dintr-o activitate dependentă, indiferent de fondurile din care acestea se achită, realizate de asigurații care se află în una sau mai multe dintre situațiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. În venitul brut realizat de aceste categorii de persoane sunt incluse și acele venituri în bani sau în natură care sunt obținute ca urmare a desfășurării unor activități remunerate, în folosul unor entități, altele decât angajatorul/angajatorii la care se derulează activitatea de bază.
Sintagma «venitul brut realizat lunar» cuprinde, fără să se limiteze la acestea, următoarele:
I. venituri în bani:
a) salariile/indemnizațiile de bază brute corespunzătoare timpului efectiv lucrat în program normal și suplimentar potrivit formei de salarizare aplicate, inclusiv indemnizațiile de conducere, salariile de merit, indexări, compensări și alte drepturi care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bază;
b) drepturile de soldă lunară și alte drepturi acordate soldaților și gradaților voluntari;
c) sporurile, indemnizațiile și sumele acordate sub formă de procent din salariu ori sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu, plătite pentru: condiții deosebite de muncă (condiții grele, periculoase, nocive, penibile); activitate desfășurată în mediul rural, în zone izolate; munca prestată în schimbul de noapte; îndeplinirea unor sarcini, activități și responsabilități suplimentare funcției de bază; sporul de fidelitate și altele asemănătoare;
d) sumele plătite pentru timpul nelucrat (concedii de odihnă, indiferent de perioada efectuării, concedii de studii, zile de sărbători legale, zile de repaus săptămânal, concedii plătite pentru evenimente familiale deosebite, ziua profesiei, zile necesare instalării pe post în cazul transferului, întreruperi ale lucrului din motive neimputabile salariaților);
e) sumele acordate cu ocazia ieșirii la pensie;
f) premiile anuale și cele din cursul anului, sub diferite forme, altele decât cele reprezentând participarea salariaților la profit;
g) sumele plătite conform legii sau contractelor colective de muncă (al 13-lea salariu, prime de vacanță, aprovizionare de iarnă, prime acordate cu ocazia sărbătorilor naționale sau religioase);
h) alte adaosuri la salarii, aprobate prin lege sau stabilite prin contractele individuale ori colective de muncă (bonusuri, stimulente, compensații, indemnizația pentru concediul de odihnă neefectuat, precum și alte sume, reprezentând venituri curente sau aferente perioadelor anterioare, inclusiv cele achitate în lunile în care asigurații nu au prestat activitate salarizată);
i) sumele rezultate prin «plata cu ora», gărzi, indemnizații clinice;
j) sumele acordate, potrivit legii, contractului colectiv de muncă sau contractului individual de muncă, în cazul încetării raporturilor de muncă, încetării raporturilor de serviciu ale funcționarilor publici, a mandatului sau a calității de membru cooperator, ca urmare a concedierilor individuale ori colective, indiferent de denumirea, cuantumul și durata acordării acestora;
k) ajutoarele, asimilate prestațiilor sociale, acordate de către angajator salariaților sau altor persoane, datorită producerii unor evenimente sociale sau familiale, peste limita cheltuielilor sociale deductibile fiscal;
l) indemnizațiile din activități desfășurate ca urmare a unei funcții alese în cadrul persoanelor juridice fără scop lucrativ (sindicate, asociații, fundații);
m) cadourile în bani oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sau cu orice altă ocazie;
n) sumele primite de reprezentanții în organisme tripartite, în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, în comitetul de direcție și în comisia de cenzori;
o) indemnizații de ședință acordate, potrivit legii, membrilor comisiilor constituite la nivelul autorităților și instituțiilor publice;
p) sumele primite de către diverse persoane fizice, altele decât cele autorizate, potrivit legii, să desfășoare activități independente, ca urmare a desfășurării unor activități profesionale (cum ar fi cele din domeniul asigurărilor, marketingului, publicității, imobiliar etc.);
r) sumele primite în baza unor convenții civile de prestări de servicii sau contracte de colaborare;
s) orice alte venituri în bani care, conform prevederilor legale, nu sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale.
II. venituri în natură:
a) plata în natură a unei părți din salariu, sub forma unor facilități acordate de angajator conform Codului muncii;
b) utilizarea oricărui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii, în scop personal, cu excepția deplasării pe distanța dus-întors de la domiciliu la locul de muncă;
c) contravaloarea chiriei sau a unei părți din aceasta și, după caz, a utilităților, suportate de către angajator, cazare, hrană, îmbrăcăminte, personal pentru munci casnice, precum și alte bunuri sau servicii oferite gratuit ori la un preț mai mic decât prețul pieței;
d) împrumuturi nerambursabile;
e) anularea unei creanțe a angajatorului asupra angajatului;
f) abonamentele și costul convorbirilor telefonice, inclusiv cartelele telefonice, în scop personal;
g) permise de călătorie pe orice mijloace de transport, folosite în scop personal;
h) primele de asigurare plătite de către suportator pentru salariații proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii, la momentul plății primei respective, altele decât cele obligatorii."
2. La capitolul B "Pensii" secțiunea V "Referitor la pensia de urmaș (Secțiunea a 5-a capitolul IV din lege)", punctul 20 va avea următorul cuprins:
"20. Pensia de urmaș reglementată la art. 66 lit. b) din lege se acordă copiilor dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, indiferent de nivelul ei, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani."
3. La capitolul B "Pensii" secțiunea VI "Referitor la calculul pensiilor (Secțiunea a 6-a capitolul IV din lege)", punctul 26 va avea următorul cuprins:
"26. Punctajul anual al asiguratului se determină potrivit art. 78 alin. (1) și (2) din lege pe baza venitului brut realizat lunar, prevăzut la pct. 19 din prezentele norme, sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care au constituit baza de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale.
Beneficiază de majorarea punctajului prevăzută la art. 78 alin. (8) din lege persoanele care, după îndeplinirea cumulativă a condițiilor de pensionare pentru limită de vârstă prevăzute de lege, contribuie o anumită perioadă la sistemul public de pensii.
Această majorare se aplică numai punctajului corespunzător perioadei de stagiu de cotizare, realizată după îndeplinirea cumulativă a condițiilor de pensionare pentru limită de vârstă.
Majorarea punctajului se acordă și în cazul recalculării pensiilor, reglementată la art. 95 din lege, folosindu-se aceeași procedură."
Art. II. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Ministrul muncii, familiei și egalității de șanse,
Paul Păcuraru


București, 8 februarie 2008.
Nr. 92.
Dragos



#5 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 18 February 2008 - 10:44 AM

Vezi postareanegocont, la Feb 16 2008, 02:24 PM, a spus:

Eu nu sunt de acord cu somajul, calcul corect:
Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*(256+110)
Baza celor doua contributii este intotdeauna aceeasi.

corecte precizarile , cu observatia ca baza celor doua contributii este aceeasi incepand cu 01.01.2008, pana atunci bazele de calcul erau diferite .
TotalSal - un program complet de salarii!



#6 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 12:04 PM

dar somajul datorat de asigurat nu ar trebuie sa se aplice la intreg medicalul? Nu ar trebuie sa fie 0.5*520?



#7 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 18 February 2008 - 12:41 PM

la CM platit din FNUASS nu se aplica somaj
ada



#8 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2008 - 12:49 PM

Vezi postareaciobanu, la Feb 18 2008, 12:41 PM, a spus:

la CM platit din FNUASS nu se aplica somaj
total de acord, asa am calculat si eu la clientii mei, nu zic numarul de angajati pentru care s-a calculat astfel, dar ... poate sa imi ofere cineva o solutie de intocmire a declaratiei de somaj?
pentru ca in cazul in care o incarc normal, dupa cerintele lasate in plata domnului de cei care au publicat DeclSom2008.exe, imi da eroare la un angajat la care am zile contributive(sa zic ultimele 15 din 30 de concediu medical neintrerupt, platite din FNUASS, restul de 6 necontributive, sumele fiind din fnuass, somajul e 0) pentru ca nol>0 si bc =0



#9 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 18 February 2008 - 12:54 PM

"care am zile contributive(sa zic ultimele 15 din 30 de concediu medical neintrerupt, platite din FNUASS, restul de 6 necontributive, sumele fiind din fnuass, somajul e 0) pentru ca nol>0 si bc =0"

care sunt zile contributive aici (zile de CM platite din fond de salarii)? "15 din 30 de concediu medical neintrerupt, platite din FNUASS, restul de 6 necontributive, sumele fiind din fnuass"

daca CM mai mare de 30 de zile nu se mai calculeaza somaj la CM, indiferent din ce fonduri se plateste.....

Aceasta postare a fost editata de ciobanu: 18 February 2008 - 12:55 PM

ada



#10 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2008 - 01:10 PM

corect, dar intr-un concediu medical de 30 de zile calendaristice(sa ne raportam doar la perioada contributiva) avem primele 5 platite de unitate, iar restul din fnuass. noi nu am introdus in baza de calcul a somajului aceste fonduri(asa reiese si din definirea veniturilor brute in legea 76 reactualizata) - in exemplul meu, la un angajat, eu introduc un concediu medical in continuare in ianuarie, din dare doar 15 zile lucratoare mai sunt contributive la somaj, restul nu, tot acest concediu e platit din fnuass, deci somaj=0

o mica precizare: acest ordin postat mai sus(92/ 08/02/2008) e in baza legii 19(pensii, deci CAS) si a ministrului muncii. in toata desfasurarea de puncte(de la a la s) nu se face nici o precizare asupra veniturilor din concedii medicale, indiferent de sursa lor(fondurile angajatorului, accidente de munca si boli profesionale, aka plata de la cnpas sau fnuass), ci doar la puncul s ni se spune:

Citeaza

s) orice alte venituri în bani care, conform prevederilor legale, nu sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale.
fara a prezenta aceste exceptii. intelegem ca daca acest ordin nu abroga alte articole de lege, la CAS(angajat si angajator) conform legii 19 sunt exceptate veniturile din prestatii indiferent de natura lor(angajator sau bugete de asigurari, fnuass), la somaj, conform ART. 13 din H174/2002(normele la L. somajului) nu e exceptat nimic... (exceptiile nu sunt precizate, doar fapttul ca banii din concedii medicale platite de angajator intra in baza de calcul)... etc.

ce nu imi place e ca noi, cei care trebuie sa aplicam prevederile acestor legi, ne certam ca chiorii, avand fiecare propria viziune asupra calculelor, si in fata declaratiilor de somaj, cas, sanatate suntem .... egali, adica neputinciosi.

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 18 February 2008 - 01:15 PM




#11 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 01:12 PM

atunci batem in cuie ca acest exemplu este corect si definitiv:

..................................nr zile...... salariu
perioada lucrata..............10.............256
CM suportat de societ .......5.............110
CM suportat de FNUASS.....7.............154
Total...............................22............520


CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*5/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*5/22

Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*(256+110)

CASS societate
=5.5%*(256+110)

CASS angajat
=6.5%*256

Contrib concedii si indemnizatii
=0.85%*(256+110)

Fond garantare
=0.25%*(256+110)

Comision ITM
=0.75%*(256+110)



#12 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2008 - 01:18 PM

Vezi postareafloorin, la Feb 18 2008, 01:12 PM, a spus:

atunci batem in cuie
ok, atunci adauga si fondul de risc pentru accidente de munca si boli profesionale:

fond risc, cu 0,X% procent corespunzator caenului
=0,X%*(256 +(*500*5/22))
(500 - sal min garantat in plata) - conform OUG 91

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 18 February 2008 - 01:19 PM




#13 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 01:24 PM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Feb 18 2008, 12:49 PM, a spus:

Vezi postareaciobanu, la Feb 18 2008, 12:41 PM, a spus:

la CM platit din FNUASS nu se aplica somaj
total de acord, asa am calculat si eu la clientii mei, nu zic numarul de angajati pentru care s-a calculat astfel, dar ... poate sa imi ofere cineva o solutie de intocmire a declaratiei de somaj?
pentru ca in cazul in care o incarc normal, dupa cerintele lasate in plata domnului de cei care au publicat DeclSom2008.exe, imi da eroare la un angajat la care am zile contributive(sa zic ultimele 15 din 30 de concediu medical neintrerupt, platite din FNUASS, restul de 6 necontributive, sumele fiind din fnuass, somajul e 0) pentru ca nol>0 si bc =0

Eu zic ca trebuie fortat NOS=nr ore lucratoare in luna si NOEL=0 daca BC=0 altfel da eroare verificarea.

Poate aparea o situatie de genul: concediu initial maternitate (deci, suportat in intregime din FNUASS) toata luna in luna de 30 zile (aprilie); conform legii ar trebui sa ducem orele din luna (pentru ca nu depaseste 30 zile) in NOEL, dar BC=0, pentru ca CM se suporta integral din FNUASS. In situatia asta trebuiesc puse in NOS ca altfel da eroare la verificare.

In concluzie programul de la somaj nu mai corespunde si trebuie sa ne descurcam cum putem... :tongue:
Dragos



#14 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2008 - 01:33 PM

pai exact in postura asta a teroristului descurcaret sunt si eu :biggrin:

sa bag direct zilele astea, in care omul a fost platit din fonduri pentru care n-am calculat 0,5 si 1% somaj, din NOEL in NOS...


ok, se poate... dar o fi corect? mai am eu suflet? ramane omul neasigurat la somaj si ma vaneaza apoi :aggressive:



#15 floorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 February 2008 - 01:48 PM

Atunci rog administratorul forumului sa stearga toate posturile mele si sa-l lase doar pe acesta (pentru a avea un subiect mai curat si mai usor de urmarit).
Iar exemplul de mai jos il consideram corect si batut in cuie:
..................................nr zile...... salariu
perioada lucrata..............10.............256
CM suportat de societ .......5.............110
CM suportat de FNUASS.....7.............154
Total...............................22............520


CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*5/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*5/22

Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*(256+110)

CASS societate
=5.5%*(256+110)

CASS angajat
=6.5%*256

Contrib concedii si indemnizatii
=0.85%*(256+110)

Fond garantare
=0.25%*(256+110)

Comision ITM
=0.75%*(256+110)

Fond Risc (cu X= procent corespunzator caenului)
=X%*(256 +(*500*5/22))
(unde 500 - sal min garantat in plata) - conform OUG 91



#16 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 18 February 2008 - 10:17 PM

Vezi postareafloorin, la Feb 18 2008, 01:48 PM, a spus:

Atunci rog administratorul forumului sa stearga toate posturile mele si sa-l lase doar pe acesta (pentru a avea un subiect mai curat si mai usor de urmarit).
Iar exemplul de mai jos il consideram corect si batut in cuie:
..................................nr zile...... salariu
perioada lucrata..............10.............256
CM suportat de societ .......5.............110
CM suportat de FNUASS.....7.............154
Total...............................22............520


CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*5/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*5/22

Somaj societate
=1%*(256+110)

Somaj angajat
=0.5%*(256+110) eu zic ca aici trebuie si cei 154 suportat de fnuass

CASS societate
=5.5%*(256+110)

CASS angajat
=6.5%*256

Contrib concedii si indemnizatii
=0.85%*(256+110)

Fond garantare
=0.25%*(256+110)

Comision ITM
=0.75%*(256+110)

Fond Risc (cu X= procent corespunzator caenului) aici poate nu am inteles eu bine-se aplica procentul la cei 256 si se aplica si la cei 110 cm suportat de angajator ,am facut declaratia bass si asa mi-a calculat.
=X%*(256 +(*500*5/22))
(unde 500 - sal min garantat in plata) - conform OUG 91
nu zic ca este bine ce am spus eu ,m-am consultat si cu alti colegi.



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 01:51 PM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Feb 18 2008, 01:33 PM, a spus:

pai exact in postura asta a teroristului descurcaret sunt si eu :biggrin:

sa bag direct zilele astea, in care omul a fost platit din fonduri pentru care n-am calculat 0,5 si 1% somaj, din NOEL in NOS...


ok, se poate... dar o fi corect? mai am eu suflet? ramane omul neasigurat la somaj si ma vaneaza apoi :aggressive:

Eu zic sa pui inca o conditie de genul: daca BC=0 atunci NOS=nr ore lucratoare, iar in restul cazurilor cum a fost si pana acum. Oricum alta solutie nu-mi pot imagina. Ai de ales intre a lasa angajatul neasigurat sau sau nedepunerea declaratiei, ceea ce inseamna acelasi lucru.
Daca gasesti alta solutie zi-mi si mie.

A aparut si asta:
Hotărâre nr. 149 din 13/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 126 din 18/02/2008
pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 174/2002



--------------------------------------------------------------------------------

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. VII din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 91/2007 pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul protecției sociale,


Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.


Art. I. - Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 174/2002, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 181 din 18 martie 2002, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. Articolul 13 se abrogă.
2. Articolul 14 va avea următorul cuprins:
"Art. 14. - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentată de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19 din lege, constituit, după caz, din următoarele elemente:
a) salariul de bază lunar brut, corespunzător timpului efectiv lucrat, la care se adaugă, după caz: indemnizația de conducere, salariul de merit, precum și alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de muncă, fac parte din salariul de bază;
b) indemnizația brută lunară pentru persoanele care își desfășoară activitatea în funcții elective, precum și pentru persoanele care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești;
c) solda brută lunară, indemnizațiile, primele, premiile, sporurile și alte drepturi ale soldaților și gradaților voluntari, acordate și suportate, potrivit legii, de unități;
d) drepturile bănești în valoare brută realizate lunar de persoanele care au raport de muncă în calitate de membru cooperator;
e) remunerația directorilor și membrilor directoratului societăților pe acțiuni, numiți în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
f) sporurile, adaosurile și drepturile bănești, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncă, sub formă de procent din elementele prevăzute la lit. a)-d) ori ca sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu;
g) indemnizațiile pentru concedii, indemnizațiile pentru perioadele de incapacitate temporară de muncă, suportate de unități, conform legii, în situația în care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile, precum și orice alte indemnizații acordate salariaților și suportate de unități, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, gărzi, indemnizații clinice;
i) drepturile bănești acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncă sub formă de stimulente, premii și prime;
j) orice alte sume plătite din fondul de salarii.
(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
b) diurne de deplasare și de delegare, indemnizații de delegare, detașare și transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariaților la profit;
e) compensațiile acordate în condițiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în situațiile prevăzute la art. 19 din lege, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deținut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.
(3) În situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, salariile de bază prevăzute la alin. (1) lit. a) sunt salariile de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară.
(4) În lunile în care raporturile de muncă sau de serviciu se stabilesc, încetează, se suspendă, respectiv se reiau, cu excepția suspendării pentru incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile, contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, prevăzută la art. 27 din lege, se calculează prin aplicarea cotei prevăzute de lege pentru contribuția individuală asupra bazei de calcul prevăzute la alin. (1) corespunzătoare timpului efectiv lucrat în luna respectivă."
Art. II. - Hotărârea Guvernului nr. 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu modificările aduse prin prezenta hotărâre, se va republica, dându-se textelor o nouă numerotare.


PRIM-MINISTRU
CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
Contrasemnează: ─────────────── Ministrul muncii, familiei și egalității de șanse, Paul Păcuraru Ministrul economiei și finanțelor, Varujan Vosganian



București, 13 februarie 2008.
Nr. 149.
Dragos



#18 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 February 2008 - 09:14 AM

multumesc, ma descurc eu cumva, intrebarea cu sufletul si neasigurarea omului era retorica;
problema urmatoare de care m-am lovit au fost niste drepturi gen prime de pensionare, primite cat omul se afla inca sub contract, dar se afla in concediu medical platit de fnuass. la acea prima i-am calculat 0,5, intrand mai departe si in calculul de 1%. neavand zile contributive, cele 30 initiale de CM erau demult epuizate, imi dadea eroare de calcul de genul: daca NOEL=0 atunci BC=0 si nu-mi primea declaratia. pentru ca toata lumea, inclusiv cei de la ajofm, vedea contradictia, adica e o eroare pe care cei de la CAS o lasa sa treaca, am ajuns sa ii pun o ora lucrata, numai sa imi valideze declaratia...

cum am zis, ne.... descurcam :wink:

sa nu mai zic de acest declsom2008, care, ca si precedentele, nu stie sa inlocuiasca o baza de date. daca ai preluat pentru verificare cap1 si cap2 de la o firma, in acestea e o eroare, cand vii cu fisierele corect intocmite, iti da eroarea initiala. solutia pentru preluarea corecta a bazelor de date e doar reinstalarea programului declsom2008



#19 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 09:30 AM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Feb 20 2008, 09:14 AM, a spus:

sa nu mai zic de acest declsom2008, care, ca si precedentele, nu stie sa inlocuiasca o baza de date. daca ai preluat pentru verificare cap1 si cap2 de la o firma, in acestea e o eroare, cand vii cu fisierele corect intocmite, iti da eroarea initiala. solutia pentru preluarea corecta a bazelor de date e doar reinstalarea programului declsom2008

Dai sterge toti angajatii si merge dupaia.
Dragos



#20 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 February 2008 - 09:45 AM

Vezi postareanegocont, la Feb 20 2008, 09:30 AM, a spus:

Dai sterge toti angajatii si merge dupaia.
:tongue: :laugh:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL