Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CALCUL CONTRIBUTII CONCEDIU MEDICAL 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CALCUL CONTRIBUTII CONCEDIU MEDICAL 2008

60 replies to this topic

#21 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 20 February 2008 - 10:47 AM

Consider ca nu este corect calculat CAS Angajator, individual si bineinteles fd-ul de risc. In total sunt 5+7 = 12 zile de CM. Baza de calc conform Ord 158 si apoi OUG 91 este 500 * 12 / 22.(deci 12 zile de CM, nu 5).



#22 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 February 2008 - 11:22 AM

Vezi postareafilaretb, la Feb 20 2008, 10:47 AM, a spus:

Consider ca nu este corect calculat CAS Angajator, individual si bineinteles fd-ul de risc. In total sunt 5+7 = 12 zile de CM. Baza de calc conform Ord 158 si apoi OUG 91 este 500 * 12 / 22.(deci 12 zile de CM, nu 5).
ai dreptate, si eu, din graba, am luat calculul direct de la el. aceasta suma, baza calcul, se calculeaza la toate zilele de concediu medical, fond societate+fnuass, raportata la un salariu minim pe economie




#23 adinad

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Petrosani

Postat 20 February 2008 - 02:06 PM

Buna ziua,
Dupa ce am rasfoit jumatate din topicuri legate de concediu medical, tot nu gasesc un raspuns la intrebarea care mi-a fost adresata astazi de o amica. Problema ei este urmatoarea: are un angajat din 01.10.2007 care din data de 19.11.2007 a intrat in concediu medical(nu e vb. de accident de munca, omul a cazut si si-a scrantit calcaiul de a avut pana in momentul de fata 2 operatii). Au trecut deja 90 de zile de cand este in CM. "Contabila" pe care a avut-o la firma a 'uitat' sa-l treaca pe acest om pe statele de plata si in toate declaratiile aferente. Cu statele de plata si declaratiile la somaj si itm e ok ca duce rectificative si asta este....Dar la sanatate poate sa depuna dupa atata timp declaratii si formulare de CM? Si care ar fi modul corect de calcul pentru toate aceste luni? Stiu....cer prea mult, dar imi este chiar mila de ea in ce situatie este. Nici marirea de salariu nu a putut s-o inregistreze, deoarece nu era omul pe statele de plata din noiembrie si decembrie 2007, deci omul este de la angajare si pana in prezent cu 440 lei salariu brut. Salariul net i l-a platit ca si atunci cand ar fi lucrat. Ce o sfatuiti? Va multumesc



#24 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 20 February 2008 - 07:41 PM

Vezi postareafloorin, la Feb 18 2008, 01:48 PM, a spus:

Atunci rog administratorul forumului sa stearga toate posturile mele si sa-l lase doar pe acesta (pentru a avea un subiect mai curat si mai usor de urmarit).
Iar exemplul de mai jos il consideram corect si batut in cuie:
..................................nr zile...... salariu
perioada lucrata..............10.............256
CM suportat de societ .......5.............110
CM suportat de FNUASS.....7.............154
Total...............................22............520


CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*5/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*5/22

.................

Am facut declaratia de CAS pe ianuarie si mi-a calculat CAS si pt perioada de CM suportat de FNUASS, deci pt exemplul de mai sus:

CAS societate
=19.5%*256 + 19.5%*500*12/22
(500 - sal min garantat in plata)

CAS angajat
=9.5%*256+9.5%*500*12/22

unde 12 = 5 (CM suportat de societ) + 7 (CM suportat de FNUASS)



#25 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 08:04 PM

HG149 a abrogat art.13 din normele de aplicare al L76/2002.
La art.13 lit.i se excludea din baza de calcul pentru contibutia angajatorului sumele suportate de la FNUASS (de ex.)
... si atunci vin si intreb: unde scrie ca baza pentru contrib.angajatorului este nu contine si sumele suportate de la FNUASS?



#26 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 11:11 PM

Vezi postareaadinad, la Feb 20 2008, 02:06 PM, a spus:

Buna ziua,
Dupa ce am rasfoit jumatate din topicuri legate de concediu medical, tot nu gasesc un raspuns la intrebarea care mi-a fost adresata astazi de o amica. Problema ei este urmatoarea: are un angajat din 01.10.2007 care din data de 19.11.2007 a intrat in concediu medical(nu e vb. de accident de munca, omul a cazut si si-a scrantit calcaiul de a avut pana in momentul de fata 2 operatii). Au trecut deja 90 de zile de cand este in CM. "Contabila" pe care a avut-o la firma a 'uitat' sa-l treaca pe acest om pe statele de plata si in toate declaratiile aferente. Cu statele de plata si declaratiile la somaj si itm e ok ca duce rectificative si asta este....Dar la sanatate poate sa depuna dupa atata timp declaratii si formulare de CM? Si care ar fi modul corect de calcul pentru toate aceste luni? Stiu....cer prea mult, dar imi este chiar mila de ea in ce situatie este. Nici marirea de salariu nu a putut s-o inregistreze, deoarece nu era omul pe statele de plata din noiembrie si decembrie 2007, deci omul este de la angajare si pana in prezent cu 440 lei salariu brut. Salariul net i l-a platit ca si atunci cand ar fi lucrat. Ce o sfatuiti? Va multumesc
state de salarii rectificative, in primul rand. Apoi exista si la santate posibilitatea sa faca declaratii rectificative. Si inregistreaza concediile medicale .... si evident, ii face modificarea salariului. Face o decizie, chiar daca e retroactiva, ii trece data intocmirii mai tarziu si in termen de 5 zile de la intocmire se duce cu ea la itm.



#27 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 February 2008 - 11:47 AM

Vezi postareagoreXP, la Feb 22 2008, 08:04 PM, a spus:

HG149 a abrogat art.13 din normele de aplicare al L76/2002.
La art.13 lit.i se excludea din baza de calcul pentru contibutia angajatorului sumele suportate de la FNUASS (de ex.)
... si atunci vin si intreb: unde scrie ca baza pentru contrib.angajatorului este nu contine si sumele suportate de la FNUASS?
Daca citesti cu atentie HG149, art.14, lit. g) o sa vezi ca scrie
suportate de unitati
TotalSal - un program complet de salarii!



#28 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 09:00 PM

Ma tot uitam si ma gandeam... bine ca ati observat ca CAS se calculeaza la 12 zile si nu la 5. Felicitari ca s-a observat. Ma gandesc ca poate ar fi cazul sa comparam cum lucreaza programele noastre de salarii plecand de la o alta situatie practica mai complicata si fara a stabili dinainte venitul realizat/suportat de unitate sau FNUASS. As veni eu cu un exemplu sa vedem ce si cum :wink:
Mentionez ca este pt avansati!

Salariu de incadrare: 5000 lei
Realizat Aug 07 - Ian 08 = 5000 lei
Zilele lucratoare sunt cele cunoscute.
In februarie 08 avem:
- 6 zile lucrate
- 8 zile CM obisnuit cu 75%
- 4 zile Acc de munca (nu urgenta)
- 1 zi CO
- intr-o zi lipseste (se invoieste) 4 ore care nu se platesc
- 2 ore suplim platite cu 200% (adica dublu)
- in ultima zi are CFS

Ma intereseaza absolut tot (adica pana la netul salariatului). Eu am sa postez sumele fara a arata modul de calcul. Daca cunoscatorii sunt de acord cu sumele... totul este perfect. Daca nu... vom incepe discutiile.
Acum e cam tarziu asa ca am sa postez maine...
Gabi



#29 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 26 February 2008 - 09:17 AM

mda... plafonarea bazei lunare de calcul a mediei zilnice e la 12 salarii minime, cu salariul minim valabil in anul corespunzator lunii din care e calculata baza sau cu cel corespunzator lunii de calcul a concediului medical?

ok then... tipic romanesc, o sa astept sa postezi sumele, sa am ce critica :tongue:



#30 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 26 February 2008 - 12:30 PM

Am un salariat angajat din 2006 cu salariul minim si care este in Conc Medical de vreo 4 luni, in conditiile cand nu are nici o intrerupere de CM , dar schimband spitalele are mai multe certificate initiale, pot sa-i actualizez salariul din contractul de munca la salariul minim actual?



#31 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 08:35 PM

Venituri:
Salarii realizate 1.909
Prestatii unitate 1.395
Prestatii BASS 0
Prestatii FNUASS 499
Prestatii FAAMBP 188

Retineri salariat:
CAS 199
Somaj 17
Sanatate 124
Sanat.din FAAMBP 49
Impozit 584

Rest de plata 3.067

Contributii unitate:
CAS TOTAL 409
CAS pt realizat 372
CAS pt FNUASS 37
Somaj 33
Sanatate 182
FNUASS TOTAL 30
FNUASS normal 28
FNUASS din AMBP 2
FAAMBP 15 (0,7150%)
Cam.de M. 25
Fond Garantare 8

Pt calcul am folosit exact numarul de zile lucratoare din anul 2007 si 2008 si am folosit 2 Mzbci.
Smaranda... sa te vedem ce nu intelegi :wink:

PS: Se pare ca numai seara pot sa intru pt ca parola este salvata doar pe calc asta iar eu nu o mai stiu.
Gabi



#32 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 February 2008 - 10:49 AM

e ok :tongue:

nelamurirea mea era legata de cele doua baze de calcul ale mediei zilnice


LE: *iesaiuant, nici acum nu imi vine sa cred ca am facut tot calcul asta de mana, fara a ma folosi de programul de salarii

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 27 February 2008 - 10:52 AM




#33 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 10:55 AM

Sunt 2 Medii zilnice pt ca sunt alte limite pt CM si AMBP
Baza CM este limitat la 12 salarii min pe ec in vigoare la data respectiva iar Baza AMBP este limitat la 5 sal medii brute pe ec la data respectiva.
Deja am 1-0.
Gabi



#34 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 February 2008 - 11:06 AM

1 - 0 valid! - am dat ok-ul dupa ce am calculat si eu cu doua Mzbc. in ultimii 2 ani am avut un singur caz de accident de munca si mi-am iesit din mana.

vad ca ti-ai recuperat parola si la birou :wink:



#35 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 11:11 AM

As exact aceleasi sume ca ale mele? Daca se poate as vrea ca si tu sa ajungi la veniturile respective nu sa le iei de bune... sunt convins ca iti mai apar niste diferente...
Gabi



#36 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 February 2008 - 11:17 AM

am cazut pe aceleasi sume, desi era cat pe ce sa gresesc la suma pentru ziua de concediu de odihna, era sa fac calculul la luna curenta, fara sa ma uit la baza de calcul pe ultimele 3 luni, care e mai mare;

cel mai mult am gresit cand am inceput calculele cu 20 de zile lucratoare in luna februarie, nu imi dadeau nicicum ... :laugh:
foloseam calendarul bagat de mine in salarii pe tot anul 2008, la care, cand l-am facut in graba in ianuarie, mi-a scapat o zi de vineri, cu siguranta 29 :tongue:

LE: am totusi o nelamurire cu "Sanat.din FAAMBP 49" - oare nu se calculeaza numai la cei 188 platiti din FAAMBP?

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 27 February 2008 - 11:20 AM




#37 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 11:42 AM

Ce pot sa zic... respectele mele inclusiv pt CO (ma gandeam ca iti scapa...).
Initial am vrut sa complic putin cu:
- punerea unui CFS in cele 6 luni anterioare pt a plafona si mai mult Baza de calcul (programul meu foloseste si un coeficient care poate fi intre 0 si 1 (1 e sit normala) pt limitarea celor 12 sal min pe ec.
- adaugarea unui salariat nou care este numai in medical astfel incat plafonarea bazei pt FNUASS in Feb sa fie limitata la 1 persoana si nu 2
- reducerea timpului de lucru
- modul de suportare a celor 5 zile (am avut o discutie lunga cu un alt coleg referitor la faptul ca daca primele 5 zile includ si weekenduri atunci firma ar plati numai 3. Eu nu lucrez asa- consider ca firma scapa doar cand zilele lucratoare obisnuite sund declarata nelucratoare. Vezi norme inclusiv fostele norme la L19/2000. Numai ca colegul, Septimiu, a avut rambursare si cei care au analizat au acceptat modul lui de calcul...)
Daca le stiai si pe astea (cu toate ca daca ai rezultatul este mai usor sa ajungi la el decat sa pleci de la 0) consider ca meriti un 1-1 si o legare pe ym.
Gabi



#38 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 February 2008 - 12:20 PM

huhh... ramane 1-0 ca am avut la ce sa ma relationez; de fapt am verificat corectitudinea calculelor tale, singur greseam ceva.
cu primele 5 zile suportate de angajator, eu nu sunt de acord cu primele 5 zile lucratoare, ci inteleg primele 5 zile calendaristice, deoarece exprimarea este foarte clara:

... "primele 5 zile de incapacitate temporara sunt suportate de angajator" - (un concediu medical de 2 saptamani presupune incapacitatea temporara de munca inclusiv in weekend, nu numai in zilele lucratoare)
completat cu "din durata concediului medical se platesc numai zilele lucratoare"

iar pentru legaturi pe ym, deocamdata nu cred ca am timp, cu majoritatea contactelor din lista, cu care vorbesc from nine to five cum ar veni, discut tot probleme de gen, sunt clientii mei.



#39 duiuuant

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 12:50 PM

Nu intentionez sa te stresez pe ym daca la asta te gandeai. Dupa cum ai observat nu am nevoie de ajutor ci doar de confirmare mai ales atunci cand intervin modificari legislative.

In privinta primelor zile... este o discutie lunga. Elemente de luat in calcul:
Norme din 27.01.2006 Art.35
(1) In acest caz angajatorul suporta indemnizatia... pt 3 zile lucratoare avand in vedere ca 1 si 2 ian sunt zile de sarbatoare declarate nelucratoare
(2) Numarul de zile ce urmeaza a fi platite (nu suportate) nu va cuprinde [...]
Ce este mai sus nu este suficient sa consideram ca si weekendul 'ar ajuta' firma intrucat se specifica clar zilele de sarbatoare declarate nelucratoare. Exemplul era mult mai sugestiv daca 1 sau 2 ian ar fi cazul in weekend. Asta ar fi rezolvat total problema.

Sa nu uitam modul de calcul anterior, pe vremea L19/2000 cand salariatul nu primea indemnizatie pt primele 3 zile:
[...] prin primele 3 zile de incapacitate tempor de munca pt care... nu se acorda indemniz de asig sociale se intelege primele 3 zile lucratoare socotite de la data ivirii incapacitatii
Aici este clar...

Noutatea apare deci in norme cu exemplul respectiv care aduce un plus de informatie in sensul ca se ia in calcul zilele lucratoare (marti si miercuri) care sunt declarate nelucratoare.

Sanatatea din FAAMBP este corecta... poti introduce datele in programul BASS si iti va da aceasi suma.
Consider subiectul incheiat cu succes.
Gabi



#40 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 29 February 2008 - 06:01 PM

Vezi postareaduiuuant, la Feb 26 2008, 08:35 PM, a spus:

Venituri:
Salarii realizate 1.909
Prestatii unitate 1.395
Prestatii BASS 0
Prestatii FNUASS 499
Prestatii FAAMBP 188

Precizare : Pentru a cadea pe calculele tale trebuia sa fi precizat si intervalul concediilor medicale , datele cand incep si se termina fiecare concediu medical , in sfarsit am reusit sa cad exact pe sumele tale brute privind concediile medicale .
nelamurirea numarul 1 : cum ai ajuns la 1909 ?
TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL