Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CAS LA TICHETELE DE MASA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CAS LA TICHETELE DE MASA

30 replies to this topic

#21 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2008 - 12:41 PM

Vezi postarearadu80, la Feb 21 2008, 09:48 PM, a spus:

As dori sa aflu cum se calculeaza limita cheltuielilor deductibile fiscal pt. ajutoarele materiale acordate?
Daca se refera la cei 2% din fondul de salarii atunci pentru cei care se incadreaza in aceste cheltuieli nu se calculeaza , retine si vireaza CAS iar daca se depaseste si se acorda din alte fonduri se aplica 9.5% respectiv 19.5 % la angajat respectiv angajator?
Limita cheltuielilor sociale prevazute in BVC = Fond salarii prevazut in BVC * 2 %
Limita cheltuielilor sociale deductibile fiscal = Fond salarii (consumat) * 2 %, cu conditia ca cheltuiala respectiva sa faca parte din categoria celor care au ca sursa de finantare fondul de actiuni sociale de 2%.
Supun atentiei urmatorul caz:
Fond salarii consumat = 5.000 lei
Limita maxima permisibila pentru chelt sociale = 100 lei (5.000 * 2%)
Societatea are 2 angajati carora le acorda cate o prema de 150 lei (eventual cu ocazia Pastelui, care nu este departe!), deci 2 * 150 = 300 lei
Angajatul: - nu plateste impozit pentru ca se incadreaza in limita de 150 lei prevazuta de CF;
- plateste CAS pentru diferenta de 100 lei (care nu se mai suporta din fondul de cheltuieli sociale ci din fondul de salarii);
Angajatorul: = - se inregistreaza cu cheltuieli nedeductibile fiscal de 200 lei ca urmare a depasirii limitei de 2%;
- plateste CAS ptr diferenta de 200 lei care nu se incadreaza in limita de deductibilitate;
Consider ca in aceasta situatie angajatul este dezavantajat deoarece, desi se incadreaza in limita neimpozabila de 150 lei, totusi din cauza sursei de finantare a sumei acordate, este pus in situatia sa plateasca suplimentar la bugetul de sigurari sociale.
Concluzia este ca atat limita de 2% (pentru PJ) cat si cea de 150 lei (pentru PF) sunt accesibile, dpdv fiscal numai in cazul societatilor mari, cu un numar considerabil de angajati si cu o grila de salarii al caror nivel este situat mult peste salariul minim garantat in plata.



#22 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 February 2008 - 03:08 AM

Geta, parca in CF scrie ca 150 este pt copii minori si nu pt angajat!




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 February 2008 - 07:48 PM

Conform Ordinului 122/2008 pentru:
- Cadourile in bani oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, sau cu orice alta ocazie – peste limita de deductibilitate prevăzută de Codul fiscal;
- Ajutoarele, asimilate prestatiilor sociale, acordate de catre angajator salariatilor, sau altor persoane, datorita producerii unor evenimente sociale sau familiale, peste limita cheltuielilor sociale deductibile fiscal;
Nu fac parte din venitul brut realizat lunar, nu sunt cuprinse in baza de calcul a CAS-ului si nu se calculeaza contributiile de asigurari sociale pentru aceste venituri in bani



#24 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 March 2008 - 09:58 PM

Vezi postareadanae, la Feb 29 2008, 05:08 AM, a spus:

Geta, parca in CF scrie ca 150 este pt copii minori si nu pt angajat!
Da, asa este! Am gandit una si am scris altceva! Scuze! De atatea modificari, rectificari si precizari.......... :tongue:



#25 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 05 March 2008 - 09:40 AM

bai frate de unde ai scos ordinul asta 122/2008 ca eu nu-l gasesc, daca il ai tu atasazel si tu aici.



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 March 2008 - 12:32 PM

Vezi postareastiutor, la Mar 5 2008, 09:40 AM, a spus:

bai frate de unde ai scos ordinul asta 122/2008 ca eu nu-l gasesc, daca il ai tu atasazel si tu aici.
Ordinul 122/22.02.2008 este publicat pe site-ul cnpas.org, urmeaza linkul: aici
Acest ordin inlocuieste Ordinul 92/2008, care a fost anulat de Ordinul 128 al MMFES privind anularea OMMFES 92/2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.
Ordinul 128 a fost publicat in MO 162 / 3.03.2008



#27 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 March 2008 - 12:58 PM

Atasez aici si restul ,,ghiveciului Pacuraru''
Ordin nr. 128 din 26/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 162 din 03/03/2008
privind anularea Ordinului ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 92/2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 340/2001
....respectiv Ord.129
%%%




***



#28 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 March 2008 - 10:40 AM

ordinul 122 a aparut deja in Monitor? daca cineva il gaseste sa-l posteze (cu numar de monitor cu tot) sau sa scrie in care MO a aparut si la ce data. Pe site-ul cnpas.org l-am vazut, insa pana nu apare in MO totusi nu am incredere ca e OK.

Multumesc



#29 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2008 - 02:09 PM

Inca nu s-a publicat Ordinul 122 in M.Of.
Pe la colturi se aude ca inca se mai discuta pe marginea lui la Minister, deci... Nicio baza in el pana nu-l vedem in Monitor, parerea mea.



#30 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 12 May 2008 - 09:04 AM

Vezi postareaa.d.n., la Mar 7 2008, 03:09 PM, a spus:

Inca nu s-a publicat Ordinul 122 in M.Of.


Nu stiti, inca nici acum?



#31 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 14 May 2008 - 04:06 PM

Vezi postareasisgog, la May 12 2008, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaa.d.n., la Mar 7 2008, 03:09 PM, a spus:

Inca nu s-a publicat Ordinul 122 in M.Of.


Nu stiti, inca nici acum?


Inca nu s-a publicat.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL