Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul de incasari si plati cu sold mare la sf.anului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registrul de incasari si plati cu sold mare la sf.anului

14 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 12 February 2008 - 03:20 PM

daca la sfarsitul anului imi ramane un sold de vreo 100 mil ce fac cu el,il reiau la inceputul anului ca sold initial si il port dupa mine?nu pot sa il scot dupa ce se plateste impozitul?
elma



#2 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 12 February 2008 - 08:23 PM

In 2008 incepi un nou exercitiu financiar unde vei evidentia incasarile si platile aferente acestuia.

lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 11:19 PM

Vezi postareaelmam, la Feb 12 2008, 01:20 PM, a spus:

daca la sfarsitul anului imi ramane un sold de vreo 100 mil ce fac cu el,il reiau la inceputul anului ca sold initial si il port dupa mine?nu pot sa il scot dupa ce se plateste impozitul?


da pleci cu soldul de 100 mil si incerci sa scapi de el , nu poti sa il scoti decat prin plata , iar de platit dividende faci numai dupa depunerea bilantului
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 February 2008 - 05:55 PM

CE DIVIDENDE SI CE BILANT? SUNTEM LA PFA. INTREBAREA ERA DACA TREBUIE SA PREIAU SODUL DE LA SFARSITUL ANULUI 2007 IN 2008?
elma



#5 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 February 2008 - 08:06 PM

Eu din cate stiu, nu ai nici o treaba cu soldul.
Anul nou sa incepe de la zero, din moment ce tu ai platit toate taxele pe banii aia.



#6 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2008 - 06:44 PM

eu preiau soldul la inceputul fiecarui an. asa am fost invatat de contabilul meu. nush cat de corect sau incorect este. dar daca el este contabil presupun ca stie mai bine decat mine.

pe registrul meu apara chiar la fiecare inceput de foaie noua Report pe incasare sau cheltuiala.

Aceasta postare a fost editata de sintax: 21 February 2008 - 06:46 PM




#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 February 2008 - 08:25 AM

citind cu atentie si vazand ca este vorba de PFA pot sa iti spun sigur ca nu exista rubrica de sold in reg de incasari si plati si chiar daca iti faci tu una este o mare gresala sa o preiei in anul urmator.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#8 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2008 - 02:18 PM

nu este vorba de rubrica Sold. este vb despre rubrica Report, care apare pe prima coloana din fiecare noua pagina a registrului. o sa incerc sa atasez o poza. asa arata registrul meu. eu preiau ce mi-a ramas de reportat pe ultima pagina, si trec pe pagina urmatoare la Report, si tot asa.

P.S: am fost si am luat un credit ipotecar pe veniturile obtinute ca si PFA, iar juristul bancii respective a vazut registrul meu si nu a comentat nik - banuiesc ca este ok cum am lucrat. dar parca sunt curios sa aflu si alte pareri.......cine stie poate nu este chiar bine?????? :tongue:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de sintax: 22 February 2008 - 02:19 PM




#9 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 02:45 PM

Reportul ala e pt cazul in care treci de pe o pagina pe alta cu inregistrarile aceleiasi perioade (faciliteaza calculele).

La finele anului PFA trage linie: venit brut - chelt deductibile = venit net

Plateste impozitul, cass pensii dupa caz si eventual alte contributii si asta e. Anul urmator incepe de la zero, fara sold, fara report.

Aceasta postare a fost editata de unPFA: 26 February 2008 - 02:46 PM

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#10 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 05:37 PM

Vezi postareasintax, la Feb 22 2008, 02:18 PM, a spus:

P.S: am fost si am luat un credit ipotecar pe veniturile obtinute ca si PFA, iar juristul bancii respective a vazut registrul meu si nu a comentat nik - banuiesc ca este ok cum am lucrat. dar parca sunt curios sa aflu si alte pareri.......cine stie poate nu este chiar bine?????? :tongue:
Tu crezi ca juristul are habar de documentele contabile? El se uita la niste sume.......
Categoric nu trebuie sa reportezi soldul de la un an la altul. Facand asta, nu faci decat sa-ti maresti artificial incasarile pe urmatorul an si sa platesti impozit de 2 ori pe acea suma. Sau in caz invers, sa-ti maresti platile si sa-ti denaturezi venitul impozabil din anul viitor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 05:23 PM

elenacca



#11 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 February 2008 - 05:56 PM

bun. si ce e de facut acum? pot sa dau cu pasta corectoare, si sa refac calculele?

bun. si ce e de facut acum? pot sa dau cu pasta corectoare, si sa refac calculele?



#12 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 04:07 PM

Nu dai cu pasta corectoare! Stergi cu o linie, treci suma corecta si semnezi. Important este sa se vada ce a fost trecut inainte.
Succes!!!
elenacca



#13 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 30 October 2008 - 12:01 PM

Vezi postareaElena Pana, la Feb 26 2008, 05:37 PM, a spus:

Vezi postareasintax, la Feb 22 2008, 02:18 PM, a spus:

P.S: am fost si am luat un credit ipotecar pe veniturile obtinute ca si PFA, iar juristul bancii respective a vazut registrul meu si nu a comentat nik - banuiesc ca este ok cum am lucrat. dar parca sunt curios sa aflu si alte pareri.......cine stie poate nu este chiar bine?????? :thumbup:
Tu crezi ca juristul are habar de documentele contabile? El se uita la niste sume.......
Categoric nu trebuie sa reportezi soldul de la un an la altul. Facand asta, nu faci decat sa-ti maresti artificial incasarile pe urmatorul an si sa platesti impozit de 2 ori pe acea suma. Sau in caz invers, sa-ti maresti platile si sa-ti denaturezi venitul impozabil din anul viitor.
Chiar daca raportez soldul de la un an la altul, impozitul il voi plati la diferenta dintre VENITURI in ANUL X - CHELTUIELI IN ANUL X, iar aceste venituri si cheltuieli le calculez (adun) din RJIP. Cel putin asa fac eu, sper sa fie OK.

De ex daca in IAN am o cheltuiala mare, la sfarsitul lunii o sa ies pe minus. Este corect asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 05:24 PM




#14 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 10:55 PM

Vezi postareaCornny, la Oct 30 2008, 01:01 PM, a spus:

Chiar daca raportez soldul de la un an la altul, impozitul il voi plati la diferenta dintre VENITURI in ANUL X - CHELTUIELI IN ANUL X, iar aceste venituri si cheltuieli le calculez (adun) din RJIP.
Cel putin asa fac eu, sper sa fie OK.
De ex daca in IAN am o cheltuiala mare, la sfarsitul lunii o sa ies pe minus. Este corect asa ceva?
Nu poti sa 'raportezi' un sold in RJIP... Poti cel mult sa-l 'reportezi', dar nici asta nu se face, ca doar suntem oameni seriosi, nu?! :thumbup:
Sau altfel spus, nu reportezi nimic in RJIP dintr-un an in cel urmator.
Rezultatul exercitiului financiar se calculeaza ptr. un an intreg, nu lunar...
Se poate intampla sa ai pierdere intr-un an, dar nu 'da bine' in fata fiscului. Se naste intrebarea: de ce muncesti, daca nu faci profit?!

In ce priveste recuperarea pierderilor avute intr-un an, aceasta se face pe seama profiturilor din anii urmatori, dar in limita a max. cinci ani.

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 30 October 2008 - 11:02 PM

Dan



#15 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 31 October 2008 - 02:18 PM

Merci pentru raspunsurile pertinente.

Mai greseste omul "din tastatura" :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL