Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit dividende pensionar la sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit dividende pensionar la sanatate

5 replies to this topic

#1 psystems

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 February 2008 - 06:13 PM

Parintii mei sunt asociati la o firma. Tata lucreaza cu norma redusa la alta firma(platind imp la sanatate). Mama nu lucreaza.
Amandoi sunt pensionari.

Recent au fost informati ca au de dat la CAS o suma considerabila(pe 2005, 2006 si 2007) reprezentand 6,5% din dividendele incasate plus penalizari.

Este corect? Trebuie sa plateasca? Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine.

Multumesc frumos.



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 13 February 2008 - 12:28 AM

Daca nu obtin venituri de natura salariala, trebuie sa plateasca la sanatate 6.5% din veniturile provenite din alte surse (inchirieri, dividende, etc.)! Legislatia se gaseste pe www.cnas.ro sau www.casmb.ro ! :wink:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 13 February 2008 - 12:29 AM




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 February 2008 - 02:14 AM

probabil ca tatal are un salariu mic, sub un salariu minim pe economie, nu-i asa?

daca insa salariul era mai mare de un salariu min pe economie la momentul acela atunci nu este corect pt dansul. in cazul mamei insa asa e, ar fi trebuit sa plateasca.

ne poti spune si noua cum au fost informati si de catre cine?



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 February 2008 - 10:00 AM

Indiferent de cuantumul salariului, poti face contestatie in baza legislatiei in vigoare! Pentru salariati nu mai platesti inca o data CAS indiferent de ce alte venituri are!
Pentru pensionari insa trebuie sa platesti! Deci daca are numai pensie platesti, daca are pensie si salariu nu platesti! :tongue:



#5 psystems

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 February 2008 - 10:30 AM

Am inteles.

Au fost informati chiar de CAS cand au dus declaratiile pentru firma.

Da, salariul lui tata e mai mic decat cel minim pe economie insa am impresia ca lucreaza in doua locuri.

Oricum, au zis ca nu platesc nimic pentru ca si asa nu beneficiaza de nici-un ajutor de la sanatate. Sper sa fie asa si pe viitor. Cu 10.000Ron ......



#6 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 February 2008 - 11:19 AM

Legislatia atasata aici

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL