Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna si ore suplimentare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


diurna si ore suplimentare

24 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 October 2006 - 09:28 PM

Vezi postareamikidutza, la Oct 15 2006, 09:53 PM, a spus:

Imi puteti spune ,va rog,cat este la momentul de fata, nivelul diurnei pt o societate comerciala?
Diurna pentru institutiile publice este de 10.52 lei/zi conform OMFP 1817/2003
In privinta deductibilitatii, conform Codului fiscal, este cheltuiala deductibila:
2,5 * diurna pt. institutiile publice = 26.3 lei/ zi.

Aceasta postare a fost editata de letiroxi: 15 October 2006 - 09:31 PM




#22 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 October 2006 - 10:33 AM

Sunt mai noua in domeniu, lucrez in colaborare cu o firma de contabilitate care mi-a spus ca pentru deplasari mai scurte de 12 ore pot acorda 50% din diurna legala si e deductibila. Nu am gasit referiri la asa ceva in HG543/1995 varianta actualizata la 11.10.2006, se poate sa ma insel. Va rog daca cineva are informatii legat de asa ceva...




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 October 2006 - 12:04 PM

Vezi postarealetiroxi, la Oct 15 2006, 10:28 PM, a spus:

Vezi postareamikidutza, la Oct 15 2006, 09:53 PM, a spus:

Imi puteti spune ,va rog,cat este la momentul de fata, nivelul diurnei pt o societate comerciala?
Diurna pentru institutiile publice este de 10.52 lei/zi conform OMFP 1817/2003
In privinta deductibilitatii, conform Codului fiscal, este cheltuiala deductibila:
2,5 * diurna pt. institutiile publice = 26.3 lei/ zi.
Adaug la cele spuse, ca pentru anul 2006, ca sa poti deduce cheltuiala in limita a 2,5 ori nivelul legal pentru institutiile publice societatea trebuie sa inregistreze profit an exercitiul curent si/sau din anii precedenti. Incepand cu 1.01.2007 aceasta conditie nu mai este necesara.



#24 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2006 - 04:42 PM

Vezi postareaNagy Andreea, la Oct 16 2006, 11:33 AM, a spus:

Sunt mai noua in domeniu, lucrez in colaborare cu o firma de contabilitate care mi-a spus ca pentru deplasari mai scurte de 12 ore pot acorda 50% din diurna legala si e deductibila. Nu am gasit referiri la asa ceva in HG543/1995 varianta actualizata la 11.10.2006, se poate sa ma insel. Va rog daca cineva are informatii legat de asa ceva...
Nu ai gasit pentru ca diurna se acorda numai cand deplasarea are mai mult de 12 ore!



#25 anramona2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 October 2006 - 02:59 PM

Vezi postareaGAMA, la Oct 12 2006, 11:12 PM, a spus:

Nivelul diurnelor si al plafoanelor de cazare pt.deplasarile externe este reglementat de Anexa 1 la HG 518/1995,care a suferit multiple modificari.Pt.Germania,nivelul diurnei este de 35 EURO. Daca doresti forma actualizata la zi a HG 518,ti-o pot trimite prin mail,daca imi dai adresa.O pot posta si aici,dar inca nu stiu cum sa atasez un fisier,pt.ca nu am facut-o niciodata.



poti sa imi trimiti si mie forma actualizata la zi a HG 518 pt ca chiar m-am lovit de o situatie asemanatoare si nu stiu exact toate datele legate de diurna externa.mersi mult.e urgent






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL