Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
regimul declaratiilor informative - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


regimul declaratiilor informative


11 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 08:17 PM

dragilor,

am o problema si va rog sa ma ajutati ca simt c-o iau razna :laugh:

am oameni cu drepturi de autor si tre' sa fac decl. 205 pana pe 29.02.2008, insa la unul din cei aproape 100 de oameni nu are contract si, deci, nici CNP cunoscut noua. prin urmare, nu il pot cuprinde in decl. mentionez ca imp. de 10% i s-a virat pe per. resp., totul e ok la bani, numai cu CNP-ul s-a incurcat treaba.
singura solutie e sa fac decl. 205 fara acea persoana inclusa, in speranta (nu neaparat a mea, ca nu voi semna eu) ca se va reusi aflarea codului (slabe sanse), insa decl. va fi gresita si are toate sansele sa ramana asa.

la un control care va descoperi ca e gresita, ce intervale de amenda se aplica ?? dac se aplica ... deci e vb de depunerea unei decl. informative ce contine date incomplete, deci per total nu e corecta !
m-am uitat prin codul de procedura fiscala, prin codul fiscal, dar cred ca mi-a luat D-zeu mintile fiindca nu am gasit ceva clar referitor la decl. informative, ci numai la cele fiscale. :tongue:

ma ajutati cu o baza legala, va rog ?? daca ea exista ...

e urgent :frusty:



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 12 February 2008 - 08:25 PM

Eu cred ca ar trebui sa stai linistita. Nu cred ca vei primi amenda, daca vreodata se va sesiza ca ai omis o persoana din declaratie (slabe sanse, nu stiu sa fi verificat cineva 205 sau fisele fiscale, se uita doar daca sunt depuse in termen).
In cazul in care, prin absurd, se va sesiza eroarea, probabil vei fi indrumata sa depui o rectificativa, nu se va pune problema de amenda. Cel putin asta este opinia mea.

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 08:33 PM

bine ar fi, dar nu prea cred... daca ar fi asa, atunci ar insemna ca nu exista masuri de sanctionare a depunerii de decl. cu date eronate, incomplete, gresite per total, ceea ce nu e posibil fiindca fiecare ar putea declara orice numai sa depuna decl. respectiva, fara sa raspunda macar contraventional pt. aceste erori. iti dai seama ce hal de decl. s-ar depune ??



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 09:11 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 12 2008, 08:17 PM, a spus:

m-am uitat prin codul de procedura fiscala, prin codul fiscal, dar cred ca mi-a luat D-zeu mintile fiindca nu am gasit ceva clar referitor la decl. informative, ci numai la cele fiscale. :tongue:
si am gasit numai privind NEDEPUNEREA decl. nu si sanctiunile pt. depunerea lor cu date incomplete, eronate.



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 10:14 PM

asa este numai nedepunerea se sanctioneaza la un control totul se regleaza eventual prin pv control dar nu ai facut nimic intentionat si nu vei acea probleme
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 07:46 PM

si totusi ... cred ca ceva ne scapa, nu se poate sa fie asa lejer ...

uitati, in cazul meu, NEdeclarand acea pers. in 205 *ca nu am cnp-ul ei), statul nu stie ca mai are de luat de la ea restul de impozit de 6% (16-10 cat am platit prin retinere la sursa), astfel eu devin punctul de plecare al acestei evaziuni fiscale pe care o va face acea persoana.
ei, cum e faza asta ??

in plus, e de datoria mea ca si contabil sa verific ca decl. sa dea cu sumele contabilizate, este clar ca o simpla verificare mi-ar fi aratat ca asta nu se intampla, deci am depus-o cel putin in neglijenta daca nu se considera cu intentie.

mai, ce inseamna sa nu mai tii minet exact ... cu siguranta, pe undeva, e ceva legat de santionarea raportarilor cu date eronate, insa eu nu mai stiu unde ... poate chiar in mai multe locuri trebuie vazut formandu-se o baza legala asociata (din mai multe texte de lege).

o sa incerc sa vb pe la adm. fin., cu siguranta ei trebuie sa stie clar ce si cum ...

va multumesc pt. mesaje.



#7 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 February 2008 - 08:16 PM

Otilia, sigur va scapa ceva! Rectificativa e daca ai depus sa zicem pentru acel individ 205 cu o suma pe care dupa ai sesizat ca e gresita si o corectezi, nu?Eu asa inteleg! Cred ca trebuie sa obtii pentru el NIF daca e persoana straina si nu are CNP! :tongue:

Dar nu cred ca s-ar putea interpreta ca o ivaziune fiscala, ca tu ai platit statului cei 16% sau 10%, doar ca nu ai putut declara in termen venitul lui! :laugh:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 03:53 PM

Vezi postarealucis, la Feb 14 2008, 08:16 PM, a spus:

doar ca nu ai putut declara in termen venitul lui! :tongue:
... ca sa poata si statul sa-i faca decizie de impunere pt. restul de 6% fiindca eu am platit doar 10%, asa cum am mai spus ! daca eu nu il declar, statul nu are de unde sa stie ca persoana resp. ii mai datoreaza acest rest de 6% si nu ii va cere, astfel fiind pagubit, iar nedeclararea la buget a unei datorii ce are ca efect neplata acelei datorii se cheama ... cum ?? pai, evaziune fiscala !

singura "scapare" ca statul sa fie informat despre aceasta creanta de recuperat este ca pers. sa-si faca decl. 200 de venit global, pe baza adeverintei de venit de la mine, adeverinta pe care i-o pot da si fara cnp.
daca nu-si face decl. 200 e problema acelei persoane, dar nici statul nu va sti ca trebuia sa si-o faca si nu si-a facut-o. apoi, eu trebuie sa dovedesc ca i-am dat adev. (chiar prin posta), insa nici datele de contact nu exista fiindca omului nu i s-a facut contractul necesar sau i s-a ratacit contractul si nu se mai poate lua legatura cu el.

asa ca, dragilor, vb aia : "scroafa-i moarta in cotet, cu fundul in usa si usa se deschide spre interior ! " :laugh:



#9 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 17 February 2008 - 11:48 AM

Era pe undeva o prevedere care spunea ca o declaratie eronata , sau cu date incomplete, este considerata nedepusa??? :tongue:



#10 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 17 February 2008 - 11:58 AM

Am gasit aceasta prevedere...dar face referire la situatiile financiare...mai caut :tongue:

Legea contabilitatii nr. 82/1991

Art. 41. - Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
……
3. prezentarea de situatii financiare care contin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare.

Art. 42……
e), cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevazuta la pct. 3,



#11 danexpert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2008 - 06:36 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 16 2008, 03:53 PM, a spus:

Vezi postarealucis, la Feb 14 2008, 08:16 PM, a spus:

doar ca nu ai putut declara in termen venitul lui! :tongue:
... ca sa poata si statul sa-i faca decizie de impunere pt. restul de 6% fiindca eu am platit doar 10%, asa cum am mai spus ! daca eu nu il declar, statul nu are de unde sa stie ca persoana resp. ii mai datoreaza acest rest de 6% si nu ii va cere, astfel fiind pagubit, iar nedeclararea la buget a unei datorii ce are ca efect neplata acelei datorii se cheama ... cum ?? pai, evaziune fiscala !

singura "scapare" ca statul sa fie informat despre aceasta creanta de recuperat este ca pers. sa-si faca decl. 200 de venit global, pe baza adeverintei de venit de la mine, adeverinta pe care i-o pot da si fara cnp.
daca nu-si face decl. 200 e problema acelei persoane, dar nici statul nu va sti ca trebuia sa si-o faca si nu si-a facut-o. apoi, eu trebuie sa dovedesc ca i-am dat adev. (chiar prin posta), insa nici datele de contact nu exista fiindca omului nu i s-a facut contractul necesar sau i s-a ratacit contractul si nu se mai poate lua legatura cu el.

asa ca, dragilor, vb aia : "scroafa-i moarta in cotet, cu fundul in usa si usa se deschide spre interior ! " :laugh:

Otilia, am avut si eu o problema asemanatoare cu ceva timp in urma si am facut o adresa catre evidenta populatiei din orasul de domiciliu al persoanei cerandu-le sa-mi comunice cnp-ul persoanei in cauza deaorece am nevoie pentru a depune decl 205, le-am trimis o copie a contractului civil . Am primit raspuns ceva mai tarzior decat data depunerii declaratiei dar am facut o rectificativa si am evitat o amenda.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 01:28 PM

van, iti multumesc mult pt. mesaje :tongue: , din pacate solutia adoptata de tine nu merge la mine (am spus in mod repetat ca nu am nici contractul macar), nu am datele de identificare ale omului, de la firma mi s-a spus ca nu mai pot da de el... ce sa mai zic ...

o s-o fac asa cum pot (cu restul de oameni), o s-o semneze administratorul si gata. cand (si daca) vor rezolva problema cu acest colaborator, atunci voi face rectificativa, iar in rest - D-zeu cu mila ca nu am ce sa le mai fac, ma rog de ei pt. datele astea de 2 luni juma'te (de pe 30 nov. 2007)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL