Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate facturi externe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deductibilitate facturi externe


12 replies to this topic

#1 lorega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 February 2008 - 02:21 PM

Se cumpara on-line diverse (consultanta administrare site, fotografii, gazduire site,etc.), ocazional, care chiar se justifica conform obiectului de activitate. Se primesc facturile aferente on-line, in limba engleza, din SUA, Elvetia si altele. Nu contin tva sau chiar daca contin, nu deduc pt.ca nu sunt inregistrate la noi in scopuri tva. Insa, cheltuiala este deductibila sau nu?



#2 florence

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 February 2008 - 10:50 PM

eu le consider deductibile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 07:16 PM




#3 lorega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 19 February 2008 - 04:51 PM

In sfarsit, un raspuns! Multumesc. Ai si tu asemenea situatii? Esti sigura ca sunt deductibile? Eu nu am gasit nimic referitor la asta si nici o parere dintr-o sursa sigura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 07:16 PM




#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 February 2008 - 07:02 PM

Aceste facturi trebuiesc neaparat traduse?? In afara de legea ctb, in care se specifica ca contabilitatea unei firme se tine in limba romana, mai exista vreo alta reglementare care obliga traducerea facturilor??? Seful meu a fost de curand in Germania si a adus niste acte; trebuie sa-i fac decont de cheltuieli, insa...trebuie sa le traduc, nu???....ca doar nu pot sa inregistrez actele respective doar in baza cuvantului lui...eu nu stiu lb germana...ca sa stiu exact ce contin...iar ca sa fie deductibile eu stiam ca trebuie traduse de o persoana autorizata si...prin notariat...asa e?????



#5 florence

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 February 2008 - 07:18 PM

Am tot felul de achizitii on-line: gazduire,serv google,serv telefon/fax,biblioteca virtuala.....le consider deductibile pt ca ele chiar sunt cump in scopul realizarii veniturilor.



#6 lorega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 February 2008 - 06:07 PM

Eu am la fel, Florence. Insa dilema este mare si nu ma pot lamuri. Intrebarea pusa de Mirela o am si eu. Poate totusi se gaseste cineva care s-a confruntat cu aceeasi situatie , cunoaste un temei legal si ne ajuta si pe noi sa elucidam cazul.



#7 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2008 - 10:46 AM

Eu lucrez la o firma de transport international.Cand vin soferii din cursa trebuie sa le fac decontul in functie de actele pe care le aduc. Eu nu am tradus nimic pana acum. Ce ar insemna sa traduc fiecare bonulet! Am da mai mult pe traducei.
Suma din bonuri eu o trec pe cheltuiala fara a deduce tva.
Pentru facturile de combustibil si taxe de autostrada lucram cu o firma care recupereaza tva-ul extern.



#8 lorega

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 February 2008 - 05:22 PM

....si banuiesc, stefy, ca le consideri si cheltuieli deductibile...



#9 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 26 February 2008 - 05:29 PM

Vezi postarealorega, la Feb 13 2008, 02:21 PM, a spus:

Se cumpara on-line diverse (consultanta administrare site, fotografii, gazduire site,etc.), ocazional, care chiar se justifica conform obiectului de activitate. Se primesc facturile aferente on-line, in limba engleza, din SUA, Elvetia si altele. Nu contin tva sau chiar daca contin, nu deduc pt.ca nu sunt inregistrate la noi in scopuri tva. Insa, cheltuiala este deductibila sau nu?

am platit si eu cu cardul firmei niste fotografii pe un site din SUA pt. care am primit un invoice, si am platit 16% impozit pe ven. nerezidentilor pt. ca le-am incadrat la redevente cf. codului fiscal. Iar la tva am facut 4426=4427 . Cheltuiala am considerat-o dedectibila pt. ca are legatura cu ob. de activ. al firmei.



#10 Simo26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 26 February 2008 - 06:05 PM

onuta are dreptate, asa trebuie procedat. cheltuielile sunt deductibile daca sunt intradevar facute in scopul obtinerii de venituri, trebuie constituit, declarat (in decl 100) si platit (in aceeasi zi in care se plateste fact externa) impozit persoane nerezidente. atentie insa la procentul de impozit. acesta este 16% daca tara de provenienta nu are semnat un tratat de dubla impunere cu romania. daca exista un asemenea tratat, trebuie studiat cu atentie, pt ca de ex cu tunisia este de 4% pt un anumit tip de servicii (intermediere am avut eu). si bineinteles, nu treb uitata autotaxarea, cum zicea si onuta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 07:15 PM




#11 delmon01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 April 2008 - 10:45 AM

Vezi postareastefy, la Feb 22 2008, 11:46 AM, a spus:

Eu lucrez la o firma de transport international.Cand vin soferii din cursa trebuie sa le fac decontul in functie de actele pe care le aduc. Eu nu am tradus nimic pana acum. Ce ar insemna sa traduc fiecare bonulet! Am da mai mult pe traducei.
Suma din bonuri eu o trec pe cheltuiala fara a deduce tva.
Pentru facturile de combustibil si taxe de autostrada lucram cu o firma care recupereaza tva-ul extern.

Stii cumva baza legala prin care intreaga suma de pe bonurile de motorina din UE este deductibila? Si eu inregistrez toata suma pe cheltuieli si cand recuperez TVA-ul, acesta il trec la venituri. Sper ca e corect



#12 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 12 April 2008 - 12:01 PM

Asa este, eu am avut servicii de proiectare (se incadreaza tot la redevente) de la o firma din Italia , cu care exista tratat de dubla impunere si impozitul pe nerezidenti era de 10 %. O alta conditie este ca firma din Italia sa trimita certificatul de rezidenta fiscala.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 07:17 PM




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2009 - 05:36 PM

mai, oameni buni, despre ce redevente vb ?? prestatorul e pers. fizica nerezidenta ?? dar poate emite factura daca e pers. fizica sau e gen PFA la noi ?? apoi, mona vb de o firma din Italia ... e vb de import servicii. cum platiti redevente la import servicii prestate de o firma externa ??

la ce spuneti voi aici, eu sunt in ceata densa... :smile: va rog mult sa ma luminati :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL