Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent ,va rog! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


urgent ,va rog!

4 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 14 February 2008 - 01:01 PM

firma la care lucrez are facturi tiparite,nu emise de calculator.am un client care refuza sa-mi plateasca o factura pt ca nu i-am emis un duplicat de pe fact.initiala,ci i-am eliberat o copie conform cu originalul.am incercat sa-i explic ca duplicatele sunt emise in cazul facturilor facute pe calculator si ca o copie cu stamplia si semnatura in original ii da dreptul sa deduca taxa.nu vrea si pace,zice ca trebuie sa-i emit o alta factura pe care sa scriu ca e duplicat.am vreun text de lege in afara de CF ca sa o conving?
elma



#2 cristibelean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:consultant

Postat 14 February 2008 - 02:10 PM

Trebuie facut uz de ordinul Ordin 1850 din 2004 si anume despre Reconstituirea documentelor contabile pierdute sau distruse.
Este adevarat in cazul in care se solicita TVA de la stat, controlul nu se uita la documente in copie, indiferent cate stampile se aplica pe ea.
Anexez cum am procedat eu, ce acte am facut si ordinul respectiv. Oricum , pe scurt trebuie emisa o copie cu mentiunea "RECONSTITUIT" si impreuna cu toata documentatia tine loc de factura originala. Nu trebuie emisa alta factura cu alt numar, etc..

Fisiere atasate


consultant economic si financiar



#3 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 14 February 2008 - 05:47 PM

Conform ordinului 2226 din 2006:
Art. 8. - Prevederile referitoare la reconstituirea documentelor financiar-contabile, cuprinse în Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele și formularele financiar-contabile, nu sunt obligatorii și în cazul facturii. Reconstituirea facturii se efectuează în conformitate cu prevederile Codului fiscal.

Ca sa poti sa-l multumesti pe client copiaza continutul facturii intr-un formular in word in care scrii reconstituit.



#4 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2008 - 06:17 PM

ideea cu factura in word este ok dar scrie DUPLICAT.



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2008 - 06:52 PM

Conform Ordinului 2226/2006 publicat in MO 56/30.12.2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, reconstituirea facturii se efectueaza conform CF:

Art. 8. - Prevederile referitoare la reconstituirea documentelor financiar-contabile, cuprinse in Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile, nu sunt obligatorii si in cazul facturii. Reconstituirea facturii se efectueaza in conformitate cu prevederile Codului fiscal.

Norme metodologice Cod fiscal:
46.(1) Justificarea deducerii taxei se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevazute la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal sau cu alte documente care sa contina cel putin informatiile prevazute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu exceptia facturilor simplificate prevazute la pct. 78. In cazul pierderii, sustragerii sau distrugerii exemplarului original al documentului de justificare, beneficiarul va solicita furnizorului/prestatorului emiterea unui duplicat al facturii pe care se va mentiona ca inlocuieste factura initiala.

Asa ca trebuie sa emiti o factura, duplicat al facturii initiale, care sa o inlocuiasca pe cea initiala, pe baza careia clientul isi poate deduce TVA-ul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL