Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
majorari finante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


majorari finante

10 replies to this topic

#1 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 14 February 2008 - 03:31 PM

Buna. Daca nu platesc la timp contributiile, trebuie sa cer fisa analitica inainte de a plati ca sa vad ce penalitati am(ca sa vad cat din suma platita se duce pe majorari si cat pentru contributie)? Cum inregistrez majorarile? Ajunge fisa platitorului sau imi trebuie alte acte pe baza carora sa fac inregistrarea?

Multumesc!



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 14 February 2008 - 06:24 PM

Din cate am auzit la un seminar in momentul in care suma de bani pe care o achiti nu acopera debitul iti trimit acasa o notificare in care iti detaliaza modul de acoperire a debitului, asta ca sa stii cum sa inreg plata in conta si eventualele dobanzi calculate de ei.




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 February 2008 - 08:16 PM

6581=4481 - in baza Fisei de platitor din care reies sumele ce constituie accesorii de plata.
4481=4....... (contul de contributii la care se calculeaza accesorii (majorari + penalitati))
4....=5121 - plata acestor accesorii aferente pe fiecare tip de contributie, taxa sau impozit in parte.
:tongue:

Exemplu: pentru calcul accesorii la impozitul pe profit de 300 lei (sa presupunem), vom avea:
6581=4481 300 lei
4481=441 300 lei
441=5121 300 lei

6581 - evident nedeductibil fiscal

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 14 February 2008 - 08:19 PM




#4 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 February 2008 - 08:19 PM

Si sint nedeductibile fiscal! :tongue:



#5 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 18 February 2008 - 03:58 PM

Vezi postareaIaro, la Feb 14 2008, 08:16 PM, a spus:

6581=4481 - in baza Fisei de platitor din care reies sumele ce constituie accesorii de plata.
4481=4....... (contul de contributii la care se calculeaza accesorii (majorari + penalitati))
4....=5121 - plata acestor accesorii aferente pe fiecare tip de contributie, taxa sau impozit in parte.
:tongue:

Exemplu: pentru calcul accesorii la impozitul pe profit de 300 lei (sa presupunem), vom avea:
6581=4481 300 lei
4481=441 300 lei
441=5121 300 lei

6581 - evident nedeductibil fiscal

Multumesc! :laugh:



#6 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:12 PM

Ce inseamna daca in fisa am niste majorari si langa ele scrie neconfirmat? le mai inregistrez in conta sau astept sa se "confirme"?

Mersi!



#7 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 March 2008 - 09:33 AM

E posibil ca pentru acele sume sa nu fie instituite decizii de calcul accesorii. Deci ele figureaza la Fisc insa la data listarii fisei analitice nu sunt luate in calcul la datorii ale firmei. Asta pana in momentul in care se hatarasc cei de la Fisc sa emita decizii de calcul accesorii (majorari + dobanzi de intarziere)!



#8 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 13 March 2008 - 03:45 PM

Deci mai devreme sau mai tarziu tot vor trebui platite, asa ca sel mai bine e sa le inregistrez in conta, nu?



#9 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 March 2008 - 11:55 AM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, E URGENT:
1. Dobanzile neinstituite trebuie intregistrate sau nu pana la emiterea deciziei de stabilire a lor?
2. Dobanzile neinstituite trebuie platite sau nu pana la emiterea deciziei de instituire a lor?
3. Daca nu le platesc, nu vor fi stinse din platile facute in cont unic pentru contributiile datorate?
As dori si baza legala, va rog. Va multumesc anticipat!



#10 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:26 PM

Vezi postareaIngridA, la Mar 13 2008, 04:45 PM, a spus:

Deci mai devreme sau mai tarziu tot vor trebui platite, asa ca sel mai bine e sa le inregistrez in conta, nu?
Depinde de anumiti factori. Astfel, daca tu achiti debitele restante pana la instituirea deciziei de calcul accesorii acele majorari neinstituite nu se vor mai regasi in fisa ta! In schimb, daca primesti decizie calcul accesrii pana in momentul in cre achiti datorii restante, vei avea incluse si acele majorari nienstituite la momentul listarii fisei analitice! :pullhair:

Vezi postarearhode_acc, la Mar 29 2008, 12:55 PM, a spus:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, E URGENT:
1. Dobanzile neinstituite trebuie intregistrate sau nu pana la emiterea deciziei de stabilire a lor?
2. Dobanzile neinstituite trebuie platite sau nu pana la emiterea deciziei de instituire a lor?
3. Daca nu le platesc, nu vor fi stinse din platile facute in cont unic pentru contributiile datorate?
As dori si baza legala, va rog. Va multumesc anticipat!
1. Nu
2. Nu
3. Vor fi stinse in momentul achitarii debitelor pe care le aveti insituite, deci nu vor mai apare in fisa analitica, numai in cazul in care veti achita suma instituita pana la data emiterii deciziei de calcul accesorii! :biggrin:
Baza legala cred ca e Codul de Procedura Fiscala! :frusty:



#11 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 16 April 2008 - 01:44 PM

multumesc tuturor! In coloana termen de plata/data platii scrie "Neconfirmat"....In urmatoarea cooana scrie obilgatia de plata.........iar in urmatoarea obligatia de plata calculata si neinstituita. Sa inteleg ca se inregistreaza neconfirmatele dar nu se inregistreaza neinstituitele. Apropo de aceste decizii pentru penalitati...nu am primit nimic, asa ca eu am inregistrat in conta pe baza fisei analitice... e corect?

MULTUMESC! Nici nu stiti cat de mult sunteti de ajutor!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL