Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fiscale pentru ONG-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii fiscale pentru ONG-uri


57 replies to this topic

#1 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 09:58 AM

Buna ,
Am un ONG (Fundatie care se ocupa cu strangerea de fonduri si ajutorarea celor saraci)
Ce acte se depun si cand este termenul???
Va rog daca stie cineva ca e fff urgent!!!!
Multumesc
Ciprian



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 February 2008 - 10:10 AM

- daca ai salariati, D010 - termen 31.01.2008 pt depunerea si plata semestriala a taxelor si impozitelor pe salarii
- d100 la 6 luni
- bilant anual sau nu daca tii conta in partida simpla (cu aprobare de la ANAF)
- d300 (daca e cazul) trimestrial sau lunar in functie de CA din anul anterior......si restul ca la orice alta SC

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 10:24 AM

Multumesc fff mult!

Si bilantul la ei sti cumva care este termenul??
Eu intelesesem de 15.02. cum ca astazi ar fi ultima zi.asa o fi??

Merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:50 AM
citare mesaj anterior

Ciprian



#4 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 15 February 2008 - 10:46 AM

Termenul de depunere a situatiilor financiare anuale ale persoanelor juridice fara scop patrimonial pe anul 2007 la directiile generale ale finantelor publice judetene, respectiv la administratiile finantelor publice ale sectoarelor municipiului Bucuresti, este de 120 de zile de la incheierea exercitiului financiar.



#5 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 11:03 AM

Multumesc!!!
Ciprian



#6 amalia cojocaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2008 - 11:09 AM

am un ong infiintat in oct 2007 care nu a avut nici un fel de activitate pana in prezent si de curand am aflat ca si ong-urile trebuie sa depuna ceva acte la fisc...dclaratii fiscale, bilant...nu stiu exact ce, de aceea va rog sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa depun la fisc sau daca trebuia sa depun ceva pana acum....ideea e ca eu am intrebat (cand s-a infiintat ong-ul) la fisc la filiala din orasul meu si mi-ai spus ca nu stiu ce e ala ong dar daca nu e firma nu trebuie sa depun nimic. :thumbup:



#7 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2008 - 03:11 PM

Sigur ca trebuie depuse declaratii fiscale. Tu de fapt ai infiintat o persoana juridica fara scop patrimonial (asociatie sau fundatie, conform Ordonantei 26/2000).

Relevant e Orinul Ministrului Finantelor nr. 1969/2007 privind aprobarea reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 846 din 10.12.2007.



#8 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 11 November 2008 - 03:23 PM

Trebuie depuse urmatoarele:

D300, daca este inregistrat ca platitor de TVA, lunar sau trimestrial;

D100 semestrial daca are angajati;

D100 lunar daca plateste alte venituri;

D101;

Bilant anual (nu si semestrial)



#9 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 February 2010 - 11:39 PM

buna seara,
pt un ong ce declaratii se depun acum in februarie pentru anul 2009?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2010 - 02:11 PM




#10 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 February 2010 - 09:40 AM

Daca anul trecut ati avut activitate economica depuneti declaratia 101 privind impozitul pe profit pana la 25.02.2010.

Aceasta postare a fost editata de gold: 13 February 2010 - 09:49 AM




#11 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 14 February 2010 - 01:32 PM

fain....dar daca veniturile din activitati economice sunt mai mici ca cheltuielile asociatiei tb sa calculez impozit forfetar?
sau nu e cazul?avind in ved ca e nonprofit....



#12 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 14 February 2010 - 09:18 PM

1. in orice situatie, cu sau fara activitate economica se depune 101, termen 25 febr.


2. art 18 din OUG 34/2009

(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e), art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume.

ART. 15 Scutiri
Codul Fiscal 2008-2009/TITLUL II Impozitul pe profit/CAP. I Dispozitii generale impozit pe profit | 4 adnotări
(1) Sunt scutiti de la plata impozitului pe profit urmatorii contribuabili:
................................................................................
..............
(2) Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru urmatoarele tipuri de venituri:
a) cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor;
b) contributiile banesti sau in natura ale membrilor si simpatizantilor;
c) taxele de inregistrare stabilite potrivit legislatiei in vigoare;
d) veniturile obtinute din vize, taxe si penalitati sportive sau din participarea la competitii si demonstratii sportive;
e) donatiile si banii sau bunurile primite prin sponsorizare;
f) dividendele si dobanzile obtinute din plasarea disponibilitatilor rezultate din venituri scutite;
g) veniturile pentru care se datoreaza impozit pe spectacole;
h) resursele obtinute din fonduri publice sau din finantari nerambursabile;
i) veniturile realizate din actiuni ocazionale precum: evenimente de strangere de fonduri cu taxa de participare, serbari, tombole, conferinte, utilizate in scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;
j) veniturile exceptionale rezultate din cedarea activelor corporale aflate in proprietatea organizatiilor nonprofit, altele decat cele care sunt sau au fost folosite intr-o activitate economica;
......................................................................

(3) Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din activitati economice realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevazuta la alin. (2). Organizatiile prevazute in prezentul alineat datoreaza impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decat cele prevazute la alin. (2) sau in prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevazute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, dupa caz.



#13 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 15 February 2010 - 02:14 PM

Daca nu ai activitate economica, pentru ca nu-ti da voie prin statut si nu esti inreg. ca platitor de impozit pe profit, de ce sa o depui?



#14 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 February 2010 - 10:04 PM

Vezi postareamoto_mihaela, la Feb 15 2010, 03:14 PM, a spus:

Daca nu ai activitate economica, pentru ca nu-ti da voie prin statut si nu esti inreg. ca platitor de impozit pe profit, de ce sa o depui?

Am urmatoare speta la un ONG de utilitate publica (CAEN=lte activit de creditare)acordare imprumuturi obtinute din fonduri nerambursabile
De la infiintare (2002) nu a fost luat in evidenta ca platitor de impozit, in schimb de la 01.01.2007 pe baza declaratie 010 apare ca platitor de impozit anual la care s-a depus decl.101.
Din 01.01.2008 ONG-ul respectiv si-a dat seama ca veniturile obtinute NU fac parte din cele care trebuie impozitate si nu depun decl.101.
Intrebarea este MAI TREBUIE DEPUSA DECL.101 PT AN 2009???? in conditiile in care in contabilitate NU s-au mai evidentiat venit si chelt din activit economica.

Multumesc anticipat pt raspunsuri!



#15 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 February 2010 - 10:18 PM

Ok. Am si eu aceeasi intrebare:

Un ONG cu venituri doar din cotizatii, donatii (2% din impozitul pe salarii) si ceva dobanzi bancare (pana-n 10 RON pe an) trebuie sa depuna declaratia 101 pana in 25.02.2010 ?

Din cate stiam eu, nu trebuie sa depuna decat ONG-urile care au avut venituri ce nu sunt scutite si au depasit plafonul legal de scutire, asa cum sunt mentionate chiar in articolele de lege enumerate de sem. Eu cel putin asa inteleg din articolele de lege de mai sus. Gresesc ?

Multumesc.



#16 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 17 February 2010 - 01:55 PM

bun, in orice situatie tb sa depun 101?
daca am avut activitate economica e clar, dar daca nu am avut activitate economica in tot formularul 101 nu se face referire la ong-uri...
am gasit alte formulare...104, 204...

Aceasta postare a fost editata de diaconu alina: 17 February 2010 - 01:57 PM




#17 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2010 - 10:23 AM

@'diaconu alina'

eu am depus decl 101 ieri la admin.......cu 0 (fara sume), pt ca nu am avut ectivitatea econ. in anul 2009

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 22 February 2010 - 12:33 AM




#18 Official Fan Club Michael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 February 2010 - 07:16 PM

buna ziua. Am si eu o problema si nu stiu cum trebuie rezolvata. In noiembrie 2009 am infintat o asociatie nonprofit, mai exiact un fan club, in luna decembrie mi-a fost emis certificatul fiscal de la administratia financiara. Mentionez ca in anul 2009 nu am emis nici un fel de facturi si de asemenea apare me numele nostru doar o factura care am primit-o la un supermarket in momentul in care am achizitionat produse pe care le-am donat catre un orfelinat in luna decembrie.
Acum ma aflu in situatia in care nu stiu ce situatie financiara trebuie depusa avand in vedere ca nu am avut nimic pe anul 2009, unde si cand? Mai am inca o mare nelamurire. Aceasta situatie financiara trebuie sa includa si extrasul de cont, operatiiunile care se fac cu cardul, dobanzile platite catre banca lunar?
De asemenea daca trebuie depusa situatia financiara undeva trebuie semnata de un contabil autorizat sau o pot depune eu, in calitate de presedinte?
Va multumesc antcipat.



#19 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 22 February 2010 - 02:23 PM

Dar esti inregistrat la finante ca platitor de impozit pe profit? Daca da, atunci normal ca depui 101, daca nu , de ce sa o depui?



#20 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 February 2010 - 12:09 PM

Eu am sunat pe la Administratiile Financiare in legatura cu depunerea declaratiei 101 de catre ONG-uri.
De la doua administratii mi s-a spus ca nu depun 101 decat ONG-urile care au avut activitate economica.
De la numarul de asistenta ANAF, am sunat de doua ori si am primit doua raspunsuri total diferite de la doua persoane diferite:

1. Toate ONG-urile depun;
2. Doar cele cu activitate economica. :smile:

Pana acum scor: 3-1. :thumbup:

Evident ca logic, n-ar trebui sa depuna decat cei care au declarat in vectorul fiscal impozitul pe profit. Dar la cata logica e inclusa in legile noastre...de exemplu tocmai am primit o decizie prin posta, in care sunt anuntat ca am de plata majorari de 2 lei pe firma...trimiterea plicului a costat mai mult...unde-i logica ?

Pai logica este in faptul ca de trimiterea acestor scrisori se ocupa o firma din Ramnicu Valcea, care probabil e platita la cantitatea de plicuri trimise...poate doar asa sa se explice zelul...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL