Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model contract comodat masina pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


model contract comodat masina pfa


12 replies to this topic

#1 felicia97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2008 - 07:54 PM

Sunt pfa si am cheltuieli cu benzina si manopera pt.intretinerea masinii.
Trebuie facut contract de comodat intre pf si pfa?
Daca da, ma poate ajuta cineva cu un model de contract de comodat?

Multumesc anticipat!



#2 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 February 2008 - 10:47 AM

Si pe mine ma intereseaza aceasta problema. Trebuie contract de comodat intre mine ca si persoana fizica si mine ca si PFA, pentru a putea deduce cheltuieli cu masina?




#3 Hades

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 18 February 2008 - 03:16 PM

Din cate stiu eu da, trebuie.
Exista diverse modele pe internet iar daca vrei poti ruga persoana care iti tine contabilitatea sa iti faca unul.
Atentie la clauze !



#4 anca55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 March 2008 - 01:59 PM

Am un contract de comodat care cred ca poate fi utilizat si pt auto, voi incerca sa-l atasez. O intrebare: acest contract incheiat intre PFA si PF (proprietarul masinii) trebuie autentificat si la notar?



#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 28 March 2008 - 02:38 PM

http://www.model-con...-comodat-2.html



#6 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 March 2008 - 04:56 PM

Citeaza

Am un contract de comodat care cred ca poate fi utilizat si pt auto, voi incerca sa-l atasez. O intrebare: acest contract incheiat intre PFA si PF (proprietarul masinii) trebuie autentificat si la notar?
din cate stiu eu nu.



#7 adnas1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 April 2008 - 08:05 AM

Noi avem o masina care este pe numele meu, iar sotul are autorizatie PFA. Am incheiat un contract de comodat intre mine(sotie) si el ca pfa. Ce cheltuieli se pot deduce pt aceasta masina? Numai benzina si piesele auto? Daca merge cu ea in service toate actele le face pe numele meu ca proprietar. Mai pot fi deduse aceste cheltuieli? Dar asigurarea oblig. , casco, reviziile anuale?



#8 cris71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 01:02 PM

trebuie facut contract de comodat intre proprietar si pfa,nu se autentifica la notar;pe baza lui se deduc combustibilul.piesele,reparatiile,asigurarile dar ce nu stiu e daca se deduce si impozitul pe masina.Eu am o dacia papuc al carei impozit anual e destul de mare si m-ar interesa sa aflu despre asta daca stie cineva.



#9 Milea Rodica PF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:17 PM

Ultima noutate in aceasta materie de care m-am lovit eu: daca faci contract de comodat intre tine pfa si o persoana fizica (incepand cu 01 ian 2008) in care specifici participarea la asigurari, reparatii etc ... persoana fizica trebuie sa declare contractul la fisc si i se impun 16% impozit pe tot ce deduci pe pfa (exceptie motorina). Logica e ca daca platesti tu asigurarea la masina ii produci persoanei respective un venit deoarece altfel el trebuia sa o plateasca. Idem la casa in care se deduce sa zicem juma de curent = venit sotului juma de factura implicand 16% impozit la sot......
Cu alte cuvinte nu rezolvati nimic.

In cea ce priveste controlul nu recunoaste decat facturile pe CUI ce e emis pe pf nu e luat in considerare.

Solutia - treceti toate utilitatile posibile pe pfa si daca se poate si masina ... si atunci chiar puteti deduce tot fara probleme.

Asta a fost raspunsul fiscului pentru mine sper sa aveti mai mult noroc voi.



#10 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 April 2009 - 09:42 PM

Ai vreo baza legala pt toate astea? La ce administratie ai fost, ce oras? Eu n-am mai auzit asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 06:43 PM




#11 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 27 May 2009 - 03:00 PM

aici mai gasiti contracte de care aveti nevoie: Modele contracte



#12 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2011 - 11:01 AM

Daca vreau sa fac un contract de comodat intre firma si o persoana fizica (proprietar) pentru o masina, cheltuelile cu revizia masinii, de exemplu, se vor deconta de catre firma nu? Nu stiti ce alte cheltueli se vor putea deconta pe firma pt masina? Va multumesc



#13 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2011 - 11:24 AM

Vezi postareacrisan.anamaria, la 18 July 2011 - 11:01 AM, a spus:

Daca vreau sa fac un contract de comodat intre firma si o persoana fizica (proprietar) pentru o masina, cheltuelile cu revizia masinii, de exemplu, se vor deconta de catre firma nu? Nu stiti ce alte cheltueli se vor putea deconta pe firma pt masina? Va multumesc

Si inca o rugaminte. Trebuie sa inregistrez undeva contractul de comodat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL