Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Va rog ajutooooorrrrr - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Va rog ajutooooorrrrr


3 replies to this topic

#1 emanuel_83spt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2008 - 10:15 PM

Salut. Am si eu o rugaminte. poate sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri? Sunt la master si eu nu am facut niciodata contabilitate dar acum am examen la conta. De fapt am restanta. Si la examen s-au dat niste probleme pe care chiar nu stiu sa le fac si nici in cursuri nu gasesc raspuns. Poate ma ajuta cineva de aici.
1. cum inregistreaza o sucursala dobanzile aferente unui credit? Creditul a fost luat in decembrie si are plate trimestriala si plateste dobanda in martie. Cand se inreg dobanda?
2. Directorul de sucursala a inchiriat un sediu si a platit chiria pe un an in avans. cum a inregistrat chiria platita? Si cum urmeaza sa inregistreze mai departe?
3. O banca deruleaza un proces pe care se pare ca urmeaza sa il piarda. Deocamdata nu s-a finalizat procesul , dar toate sansele sunt sa fie in defavoarea bancii. La 31.12 N, cum se pregateste managerul bancii referitor la inchiderea exercitiului financiar.

As fi foarte recunoscator daca as primi macar niste sfaturi. Multumesc



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 February 2008 - 01:07 PM

1.La contractarea creditului dobanda se inregistreaza in contul "dobanzi de platit" si se trece pe cheltuila la termenul scadent.
2.Chiria platita in avans se inregistreaza la data platii in "cheltuilei in avans" iar la scadenta se trece pe cheltuilei cu chiriile suma de plata.
3.Pentru un proces la 31.12.N se constituie provizioane.




#3 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 18 February 2008 - 02:58 PM

Vezi postareaemanuel_83spt, la Feb 17 2008, 10:15 PM, a spus:

Salut. Am si eu o rugaminte. poate sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri? Sunt la master si eu nu am facut niciodata contabilitate dar acum am examen la conta. De fapt am restanta. Si la examen s-au dat niste probleme pe care chiar nu stiu sa le fac si nici in cursuri nu gasesc raspuns. Poate ma ajuta cineva de aici.
1. cum inregistreaza o sucursala dobanzile aferente unui credit? Creditul a fost luat in decembrie si are plate trimestriala si plateste dobanda in martie. Cand se inreg dobanda?
2. Directorul de sucursala a inchiriat un sediu si a platit chiria pe un an in avans. cum a inregistrat chiria platita? Si cum urmeaza sa inregistreze mai departe?
3. O banca deruleaza un proces pe care se pare ca urmeaza sa il piarda. Deocamdata nu s-a finalizat procesul , dar toate sansele sunt sa fie in defavoarea bancii. La 31.12 N, cum se pregateste managerul bancii referitor la inchiderea exercitiului financiar.

As fi foarte recunoscator daca as primi macar niste sfaturi. Multumesc
1)se inreg incasarea banilor prin cont bancar (obtinerea creditului)
5121=162
2)la trimestru ..la scadenta se inreg:
a) rambursare rata 162=5121 (suma din scadentar ...rata la luna martie)
b)plata dobanzii din scadentar 666=5121(suma din scadentar aferenta lunii martie)

inreg chiriei
plata anticipata 471=401(462) 12 lei-exemplu(12 lei /12 luni =1 leu pe luna ch cu chiria)
ch cu chirii in fiecare luna 612=471 1 leu(timp de 12 luni)

iar la punctul 3....cu procesul......
nu sunt sigura......
dar eu as trece suma respectiva in sume in curs de lamurire ct .473
daca e o cheltuiala 473=600 (alegi tu ct de ch specific)
iar daca se judeca pt o suma incasata ca venit in firma
700=473
sa ai bafta!!!!!
mai mult de atat nu te pot ajuta!
daca mai ai nelamuriri ....scrie...iar maine iti voi raspunde



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 20 February 2008 - 08:53 PM

Provizioanele se constituie tocmai ca masura de siguranta pentru aceste pierderi .Este o cheltuiala nedeductibila dar atunci cand procesul va fi terminat cu sentinta definitiva, provizionul se reia pe venit neimpozabil, contabalasand pierderea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL