Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inchidere cheltuieli pe fondul de ulmet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inchidere cheltuieli pe fondul de ulmet

2 replies to this topic

#1 danutab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2008 - 06:43 PM

Buna va rog sa ma ajutati la o problema daca se poate.
fac Situatiatia financiara la o primarie si m-am lovit de urmatoarea problema:
Institututii publice au un Buget al veniturilor si cheltuielilor evidentiate inafara bugetului local adica Fondul de rulment. In cursul anului am avut cheltuieli de investitii care le-am inregistrat 6821=4041 si incasarea dobanzii 5221=766 la inchiderea exercitiului financiar se inchit venituri si cheltuielile adica conform normelor 131=6821 si 766=131 Dar imi apare urmatoarea problema la completarea anexei 2 Contul de rezultat patrimonial al institutiei veniturile minus cheltuielile trebuie sa fie egal cu soldul lui 121, dar eu daca am inchis cu 131 cum sa fac sa se evidentieze pe 121 . va rog ajutati- ma Multumesc



#2 DRAGUSIN LAVINIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RECAS

Postat 19 February 2008 - 12:27 PM

nu inteleg de ce ai inchis conturile de venituri si cheltuieli prin 131- subventii. Daca ai finantarea din fondul de rulment nu inseamna ca este subventie, iar la bilant sunt cateva anexe in plus de completat.Am aceeasi situatie, investitii finantate din fondul de rulment al CJT si am inchis prin 481(in cazul tau 121)-parerea mea

LAVINIA DRAGUSIN



#3 danutab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 February 2008 - 02:44 PM

stiu foarte clar ce zici in mod normal asa este dar mai am o problema, contul meu de finantare este 5221 Disponibil din sume de rulment si platile le fac de acolo .
de ex
inregistrarea unei facturi 6821=4041
plata facturii 4041=5221
si inchiderea cheltuielilor 131=6821 sau cum zici tu 121=6821
da la sfarsitul anului soldul lui 131 trebuie sa fie egal cu 5221, dar daca inchid cheltuielile cu 121 soldurile finale dintre 131 si 5221 nu mai corespun. Ce sa fac? Chiar nu stiu.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL