Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acte la ITM pt. transfer salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

acte la ITM pt. transfer salariat

8 replies to this topic

#1 andre24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 February 2008 - 10:33 AM

ce acte trebuiesc intocmite pentru transferul unui angajat la o alta firma, in relatia cu ITM-ul
va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 06:39 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 10:38 AM

Din cate stiu eu nu se mai poate pleca prin transfer de ceva ani, aceasta posibilitate exista acum ceva ani in urma. Nu am vazut nimic in acest sens prin codul muncii. Ti-au spus cei de la ITM ca se mai poate pleca dintr-o firma prin transfer ?

Dragos



#3 andre24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 February 2008 - 10:55 AM

Vezi postareanegocont, la Feb 19 2008, 12:38 PM, a spus:

Din cate stiu eu nu se mai poate pleca prin transfer de ceva ani, aceasta posibilitate exista acum ceva ani in urma. Nu am vazut nimic in acest sens prin codul muncii. Ti-au spus cei de la ITM ca se mai poate pleca dintr-o firma prin transfer ?
am cautat si eu si nu am gasit nimic.La ITM nu am intrebat. Angajatul ne-a rugat sa-ifacem transferul.
multumesc oricum de raspuns



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 February 2008 - 02:06 PM

Transferul in intersul serviciului era o schimbare a locului de munca specifica unui sistem centralizat. Se transferau inclusiv concedii de odihna neefectuate, alte drepturi... Acest lucru este anacronic intr-o economie ca cea actuala. Asadar, nu mai exista transfer.
iuliana



#5 emagr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2013 - 03:12 PM

Buna ziua!

Sa va explic situatia mea: sunt insarcinata in 5 luni,am anuntat angajatorul de starea mea la 2 luni si cateva zile! Acesta a inchis intre timp punctul de lucru,dand afara toti angajatii, mai putin pe mine, neavand voie sa umble la contractul meu!
Acesta este administratorul a inca o firma si mai nou, pt a ramane fara nici un angajat pe firma al carui pct de lucru s-a inchis si vrand sa o bage in insolventa (ceea ce am inteles ca nu se poate din cauza bancii, sau asa ceva), el vrea sa imi faca transfer pe cealalta firma (asta neputandu-se, am citit pe net) !

Eu ce ar trebui sa fac in situatia in care el ma roaga sa incheiem contractul cu art 55 b? ar trebui sa accept, ma gandesc ca e ca si cand mi-as da demisia,nu? iar in starea mea???

Astept un rasp!
Va multumesc!



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2013 - 12:01 PM

Daca iti face intai contracul pe firma 2 , pe perioada nedeterminata si fara perioada de proba (adica sa nu te trezesti ca te da afara dupa 1 luna de proba), atunci poti inchide cu firma 1.

In insolventa poate sa o bage si cu angajati.



#7 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 29 August 2017 - 08:04 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti, daca procedez bine:
- acelasi administrator la o alta firma , cu alt cif , trebuie sa transfere salariatii pe noua entitate (acelasi sediu, aceasi activitate, doar denumirea unitatii s-a schimbat)
-fac decizie colectiva de transfer, dupa ce in prealabil cu 30 zile inainte anunt salariatii?
- in noul Revisal exista optiunea transfer, folosesc aceasta optiune?
- incetez contractele la vechiul angajator cu data de 30 sept si la noul angajator incep cu 1 octombrie ? sau optiunea transfer nu mai necesita aceste operatiuni?
--ce fac oare cu contractele supsendate?
Va multumesc!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2017 - 12:40 PM

Preluarea salariatilor este posibila numai in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia, adica al cesiunii/fuziunii ( ceea ce NU pare a fi cazul tau !!!)

Fuziunea societatilor comerciale se realizeaza :
- prin absorbirea unei societati de catre o alta societate (societatea absorbita incetand sa mai existe),
- prin contopirea a doua sau mai multe societati comerciale (se constituie o noua societate comerciala).

In cazul fuziunii prin absorbtie societatea care absoarbe dobandeste atat drepturile, cat si obligatiile celei absorbite, in timp ce in cazul fuziunii prin contopire obligatiile vechilor societati se transfera celei noi infiintate. Se produce implicit si transferul colectiv al salariatilor, contractele individuale de munca isi produc in continuare efectele, acestea fiind preluate de noul angajator exact asa cum se afla la data transferului.

Vezi postareaMiutza, la 29 August 2017 - 08:04 AM, a spus:

-fac decizie colectiva de transfer, dupa ce in prealabil cu 30 zile inainte anunt salariatii?
DA

Vezi postareaMiutza, la 29 August 2017 - 08:04 AM, a spus:

- in noul Revisal exista optiunea transfer, folosesc aceasta optiune?
DA

Vezi postareaMiutza, la 29 August 2017 - 08:04 AM, a spus:

- incetez contractele la vechiul angajator cu data de 30 sept si la noul angajator incep cu 1 octombrie ? sau optiunea transfer nu mai necesita aceste operatiuni?
NU mai necesita, decizia de transfer devine parte componenta a CIM

Vezi postareaMiutza, la 29 August 2017 - 08:04 AM, a spus:

--ce fac oare cu contractele supsendate?
NIMIC, se preiau si ele ca si celelalte.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2017 - 01:15 PM

Pentru cei interesati de transferul salariatilor ca urmare a fuziunii societatii cu o alta societate / a cesiunii partiale a unei firme catre o alta firma, va prezint informatiile generale privind acest aspect :

Codul muncii nu reglementează transferul, nici la cerere, nici în interesul serviciului, ca modalitate definitivă de modificare a contractului individual de muncă. In schimb, opereaza L 67/2006 privind protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acestora si aceasta lege figureaza la referirea din Revisal. Cf. acesteia, toate drepturile si obligatiile cedentului (persoana care isi pierde calitatea de angajator) care decurg din contractele individuale de munca si din contractul colectiv, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului (persoana care dobandeste calitatea de angajator). Se vor transfera si drepturile si obligatiile cedentului, care decurg din contractele individuale de munca a caror executare este suspendata intrucat legea nu face distinctie dupa cum contractele sunt in curs de excutare sau sunt suspendate.

Transferul se poate efectua numai cu respectarea urmatoarelor conditii :
- acordul fara dubiu al tuturor celor trei părţi implicate (angajatorul cedent, angajatorul cesionar, salariatul în cauza)
- respectarea strica a art. 38 din Codul muncii.

Se emite o decizie colectiva de transfer, care contine in anexa lista cu salariatii transferati si conditiile contractuale in vigoare la data transferului, ea se aduce la cunostinta salariatilor si devine parte componenta a contractului de munca.

Cf. art. 12, L. 67/2006, anterior datei transferului, atât cedentul cât și cesionarul au obligația de a informa în scris reprezentanții salariaților sau, în cazul în care aceștia nu sunt constituiți ori desemnați, pe salariații proprii, cu cel puțin 30 de zile înainte de data transferului, cu privire la :
  • data transferului sau data propusă pentru transfer;
  • motivele transferului;
  • consecințele juridice, economice și sociale ale transferului pentru salariați;
  • măsurile preconizate cu privire la salariați;
  • conditii de muncă și de încadrare în muncă.
Transferul drepturilor care decurg din contractele individuale de munca si din contractul colectiv de munca aplicabil, existente la data transferului, are loc prin efectul legii independent de vointa cedentului sau a cesionarului. Nerespectarea de catre cedent sau cesionar a acestor obligatii constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei.
__________________________________________

Pt functionarii publici, transferul este reglementat de art. 90 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici iar el poate avea loc:
  • în interesul serviciului;
  • la cererea funcționarului public.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL